Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na wyciągnięcie ręki. Światowy Dzień Serca w Krakowie

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
W schorzeniach serca najważniejsza jest profilaktyka. Regularne badanie się i unikanie czynników ryzyka, do których należy nadwaga, palenie papierosów, brak ruchu, stres, złe odżywianie się i nieleczona cukrzyca, to podstawa. Pacjentów skutecznie wspiera medycyna, m.in. obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia Instytut Kardiologii UJ CM.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Światowy Dzień Serca był obchodzony w tym roku po raz dwudziesty w ponad 120 krajach. Inicjatywa ta ma na celu ma na celu szerokie upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach leczenia i profilaktyki.

- Dzięki postępowi technologicznemu, jaki dokonał się w ostatnich czterdziestu latach oraz grupie pionierów, która rozpoczęła wdrażanie nowych technik, jakimi były m.in. echokardiografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, przezskórne interwencje naczyniowe czy zabiegi hybrydowe, istotnie wydłużyła się długość życia człowieka - podkreśla prof. dr hab. Piotr Podolec, kierownik Instytutu Kardiologii UJ CM - Przykładem niech będzie krótkoterminowa śmiertelność chorych po zawale serca, która z 30 proc. zmniejszyła się do niespełna 2 proc.

W ostatnich latach, dodaje prof. Piotr Podolec, ryzyko powikłań podczas zabiegów kardiochirurgicznych na otwartym sercu z użyciem krążenia pozaustrojowego zmniejszyło się z kilkudziesięciu do 2-5 proc., także w przypadku najtrudniejszych operacji u chorych wysokiego ryzyka. Ostatnia dekada przyniosła niezwykły postęp w leczeniu wad strukturalnych serca oraz skrajnej niewydolności serca. Wprowadzono przezskórne metody zamykania ubytków wewnątrzsercowych, przetok naczyniowych oraz leczenia wrodzonych wad serca i naczyń, zamykania uszka lewego przedsionka w prewencji udaru mózgu. Przełomem jest przezskórne wszczepianie zastawki aortalnej i płucnej, próby przezskórnego wszczepiania zastawki mitralnej i trójdzielnej, wprowadzenie różnych metod plastyki zastawki mitralnej i trójdzielnej oraz zabiegi hybrydowe, wykonywane przez wielospecjalistyczne zespoły lekarskie.

Podczas Światowego Dnia Serca w Krakowie można było w wielu punktach medycznych zmierzyć wysokość ciśnienia tętniczego
wagę ciała oraz BMI, a także poziom cukru we krwi i cholesterolu, a także skorzystać z porad kardiologów, kardiochirurgów, dietetyków, techników medycznych i pielęgniarek oraz wykonać badania EKG

,,Miej serce i patrzaj serce" - ten cytat z poematu ,,Romantyczność" Adama Mickiewicza pasują jak ulał do braci kurkowych, którzy swoją obecności wsparli inicjatywę Światowego Dnia Serca. Słynni ze szczodrości, o czym przypomniano z estrady w Rynku Głównym, przykładają dużą wagę do zdrowego stylu życia. Król kurkowy Adam Rajpold ,,Casmirus" od ponad 20 lat towarzyszy działaniom krakowskich kardiologów.

Leszek Mazan i Mieczysław Czuma - pytali nie tylko o nawyki żywieniowe braci, ale i o szczegóły ich pięknych strojów oraz działalność samego Bractwa, które swoje początki wiąże z lokacją Krakowa w roku 1257. W tym roku akcję wsparła Toyota Anwa, promując hybrydy charakteryzujące się niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski