Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie nade wszystko

rn
Czy pogotowie ratunkowe zyska samodzielność?

Sesja powiatowa

Sesja powiatowa

Czy pogotowie ratunkowe zyska samodzielność?

Kolejna sesja Rady Powiatu w Miechowie została zdominowana problematyką funkcjonowania służby zdrowia i pomocy społecznej na terenie powiatu miechowskiego.
Nic też dziwnego, że obradom uważnie przysłuchiwali się licznie zgromadzeni pracownicy miechowskiego ZOZ, ośrodków zdrowia, domów opieki społecznej i pogotowia ratunkowego.
Wprowadzenie do "zdrowotnego tematu" przedstawił starosta miechowski Zygmunt Szopa. Przypomniał on obecną sytuację organizacyjną i finansową Samodzielnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Miechowie, który funkcjonuje i świadczy usługi medyczne na podstawie umów z Małopolską, Świętokrzyską i Branżową Kasą Chorych. Starosta omówił także strukturę służby zdrowia na terenie nowej jednostki administracyjnej. Zadania powiatu w zakresie szeroko rozumianej pomocy medycznej i opieki społecznej realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W opinii starosty reforma służby zdrowia wpłynęła niekorzystnie na medycynę szkolną, zwłaszcza w zakresie usług stomatologicznych limitowanych punktowo dla młodych pacjentów. Podobnym problemem jest sprawa zatrudniania specjalistów w domach pomocy społecznej.
Dr Regina Siudak, szefowa powiatowej Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Rodziny, zaprezentowała zebranym wnioski wypracowane przez członków komisji, a dotyczące m.in. potrzeby monitorowania usług medycznych, usamodzielnienia lokalnej stacji pogotowia ratunkowego, opracowania programu naprawczego zadłużenia miechowskiego ZOZ.
Po wystąpieniach powiatowych samorządowców obszerny komentarz do realizowanej reformy służby zdrowia przedstawił Jacek Kukurba, dyrektor Małopolskiej Kasy Chorych. Gość miechowskich radnych zwrócił uwagę na pilną konieczność zmiany sposobu myślenia o zasadach lecznictwa i usługach medycznych, innymi słowy o zmianie mentalności pacjentów i pracowników służby zdrowia. W ocenie szefa kasy chorych o reformowanej służbie zdrowia należy myśleć w kategoriach ekonomicznych: ważna jest usługa skuteczna, dobrej jakości i tania. Usługi medyczne należy postrzegać jako przedsiębiorstwo dochodowe, bo taki jest wymóg naszych czasów. Dyrektor Małopolskiej Kasy Chorych przypomniał również, że kierowana przez niego placówka nie jest organizatorem usług medycznych w Małopolsce, a tylko ich płatnikiem. A to jest istotna różnica w pojmowaniu właściwej funkcji kasy chorych.
Odpowiadając na liczne pytania, dyr. Jacek Kukurba wyjaśniał zasady płatności za badania specjalistyczne, sprawy związane z lecznictwem sanatoryjnym i medycyną pracy, zależności między usługami stomatologicznymi a protetycznymi, kwestie prywatyzacji opieki zdrowotnej, problemy ratownictwa medycznego, profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, itp.
Uzupełnieniem do powyższego wystąpienia była oferta dyr. Witolda Obszyńskiego, eksperta ds. strategii regionalnej krakowskiego Banku Pekao SA, dotycząca możliwości finansowania przez tę firmę rozwoju służby zdrowia na terenie powiatu miechowskiego, np. komputeryzację placówek służby zdrowia, prywatyzację pogotowia ratunkowego. Możliwa jest także pomoc banku w innych dziedzinach działalności gospodarczej, np. rozwoju telekomunikacji czy leasingu.
Efektem końcowym "zdrowotnych rozważań" było podjęcie przez Radę Powiatu stosownej uchwały w sprawie prawidłowego działania służby zdrowia i opieki społecznej na Miechowszczyźnie.
W dalszej części sesji podjęto uchwały dotyczące wyboru banku zapewniającego obsługę finansową Starostwa Powiatowego oraz wydzierżawienia pomieszczeń w lokalnym ZOZ na usługi protetyczne i uruchomienie bankomatu.
Nie podjęto natomiast uchwały w sprawie utworzenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej - Stacji Pogotowia Ratunkowego w Miechowie, będącej dotychczas filią bazy kieleckiej. Starosta Zygmunt Szopa jednoznacznie zadeklarował w imieniu zarządu potrzebę usamodzielnienia miejscowego pogotowia, jednak ostateczna decyzja w tej kwestii zostanie podjęta na kolejnej sesji z końcem maja, po wnikliwym i rozważnym rozpatrzeniu wszystkich aspektów formalnoprawnych związanych z tą sprawą. Ustalono również, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania przedstawicieli miechowskiego pogotowia ratunkowego z zarządem powiatu w celu wypracowania wspólnego stanowiska.
Nie doczekał się także rozwiązania problem nowej siedziby dla urzędu powiatowego. Rozmowy władz powiatowych i gminnych w tej sprawie będą kontynuowane.
Kolejna sesja Rady Powiatu w Miechowie będzie poświęcona problematyce oświatowej. (rn)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski