Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie. Poddać się badaniom, aby być zdrowym

Ewa Tyrpa
Prof. Stanisław Kłęk
Prof. Stanisław Kłęk Ewa Tyrpa
Prof. STANISŁAW KŁĘK, chirurg onkolog, kierujący szpitalem w Skawinie: warto poddać się kolonoskopii, by sprawdzić, czy w jelicie nie ma zmian chorobowych

– Funkcjonujący od ośmiu lat Szpital Wielospecjalistyczny im. Stanleya Dudricka, wciąż dostosowuje się do potrzeb pacjentów....

– Cały czas staramy się poszerać zakres świadczonych usług, by możliwie w jak największym stopniu mogli korzystać na miejscu z wielu świadczeń. Ostatnio udało się nam uzyskać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na kolonoskopię - badanie umożliwiające obejrzenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a więc jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu. Mam świadomość, że pacjenci niechętnie się na nie zgłaszają, ale to bardzo ważne badanie profilaktyczne, a lekarze podczas wykonywania go starają się złagodzić dyskomfort. Dzięki niemu można szybciej wykryć coraz częściej pojawiające się choroby jelit, na przykład raka jelita grubego, chorobę uchyłkową lub polipy jelita. Naprawdę warto je wykonać, by sprawdzić, czy w jelicie nie ma jakiś zmian chorobowych.

– A jeśli się pojawią, to w szpitalu można podjąć leczenie...

– Tak, kompleksowo, ponieważ w szpitalu są różne poradnie specjalistyczne i Oddział Chirurgii Ogólnej i Leczenia Niewydolności Przewodu Pokarmowego. Nawiązując do pytania muszę podkreślić, że specjalizujemy się między innymi w leczeniu osób z chorobami przewodu pokarmowego, na przykład zespołem krótkiego jelita lub przetokami jelitowymi. Łączy się to często z koniecznością dożywiania pozajelitowego i dojelitowego, na które mamy podpisany kontrakt z NFZ-em. Wszystkim pacjentom, wymagającym takiego dożywiania, zapewniamy kompleksową opiekę: od badań, diagnostyki, poprzez zabiegi chirurgiczne, zakładanie PEG-ów, sond i dostarczanie też do ich domów preparatów. A zapotrzebowanie na sztuczne dożywianie rośnie.

– W jakich na przykład chorobach należy stosować żywienie dojelitowe?

– Wymagają go pacjenci z zaburzeniem połykania, z nowotworem górnego odcinka przewodu pokarmowego, ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Leśniowskiego-Crohna, po udarach mózgu, wypadkach komunikacyjnych. Żywienie dojelitowe takich pacjentów jest niezwykle ważne, a w Małopolsce tylko cztery placówki się tym zajmują. Oczywiście nie ma rejonizacji i leczymy pacjentów z całej Polski.

Warto jeszcze raz podkreślić, że od lipca zeszłego roku szpital posiada kontrakt z NFZ-em na żywienie dojelitowe w warunkach domowych. W ramach tego świadczenia pomagamy pacjentowi kompleksowo. Mamy możliwość założenia dostępu do przewodu pokarmowego. A więc PEG-a oraz jejunostomię. Zapewniamy także transport, kontrolne wizyty lekarskie i pielęgniarskie w domu pacjenta. I co ważne: pacjent nie czeka w kolejce – jest objęty opieką w ciągu trzech dni.

– Szpital znany jest z kompleksowego leczenia żywieniowego, ale też słynie z innych świadczeń, także onkologicznych, na które nie czeka się długo...

– Mamy też możliwość leczenia pacjentów w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej – także z kontraktu z NFZ-em. Leczymy tu pacjentów z różnymi nowotworami, jak rak jelita grubego, żołądka, tarczycy, nowotwory piersi.

– Jak długo pacjent w ramach szybkiej ścieżki musi czekać na rozpoczęcie leczenia?

– Staramy się do minimum skrócić procedurę, by ta ścieżka była naprawdę szybka, bo mamy świadomość, że po diagnozie o raku, pacjent powinien jak najszybciej rozpocząć leczenie. Zgodnie z wytycznymi NFZ-u, pacjent po zgłoszeniu się do nas, powinien otrzymać kartę DiLO – diagnostyki i leczenia onkologicznego, następnie otrzymać skierowanie na diagnostykę wstępną lub pogłębioną. Kolejnym etapem jest konsylium, na którym zespół specjalistów decyduje o dalszych etapach postępowania, o metodzie leczenia operacyjnego, chemioterapii, radioterapii. Pacjent ma wyznaczonego koordynatora czyli osobę, która będzie się opiekowała chorym podczas diagnozowania i leczenia.

- Z jakich jeszcze świadczeń w ramach NFZ-u mogą pacjenci skorzystać w przyszpitalnych poradniach?

- W szpitalu można wykonać wiele procedur bezpłatnie. Warunkiem jest posiadanie skierowania na przykład na wspomniane zabiegi chirurgiczne lub endoskopię: kolonoskopię, enteroskopię, ERCPW, załozenie PEG-a, przeskórnej endoskopowej gastrostomii, założenie jejounostomii, portów naczyniowych.
W przypadku braku ubezpieczenia możemy wykonać zabiegi odpłatnie.
Pragnę podkreślić, że w Szptalu jest zatrudniona wysokowykwalifikowana kadra każdego szczebla. W zespole lekarskim pracuje sześciu chirurgów dr: Piotr Szybinski, Jerzy Sałówka, Tomasz Cegielny, Ryszard Choruz, Katarzyna Żmuda i ja oraz dwóch anestezjologów: dr Kinga Szczepanek i Marcin Banach. Należy też zaznaczyć że w zespole chirurgicznym, wszyscy jesteśmy specjalistami II stopnia chirurgii ogólnej, a troje z nas także specjalistami chirurgii onkologicznej.
W ubiegłym roku w szpitalnym oddziale przebywało 991 pacjentów. Wykonaliśmy 790 operacji. To bardzo dużo jak na szpital z 22 miejscami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski