Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie. Rak szyjki macicy wciąż sieje spustoszenie. Jednak wiele kobiet trudno jest namówić do badań. Które unikają diagnostyki?.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Koordynatorki stworzyły listę rezerwową z prawie 30 chętnymi
Koordynatorki stworzyły listę rezerwową z prawie 30 chętnymi fot. Ewa Tyrpa
Dostępność do badań ginekologicznych jest coraz większa. Programy bezpłatnej diagnostyki oferują różne placówki służby zdrowia, nie tylko publiczne ale też prywatne. Badania są też przeprowadzane w mobilnych gabinetach ginekologicznych [galeria]

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Taki tydzień temu stacjonował w Skawinie w ramach kampanii „Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie”.

- Zainteresowanie było tak duże, że stworzyłyśmy listę rezerwową dla prawie trzydziestu pań – mówią koordynatorki akcji: Weronika Śrutwa oraz Agata Wrońska.

Jednak liczba chętnych wcale nie świadczy o świadomości zagrożenia chorobą wszystkich kobiet.
- Na badania najczęściej przychodzą kobiety świadome, systematycznie wykonujące badania profilaktyczne. One korzystają z okazji i możliwości zbadania się na miejscu. Gdyby gabinet nie przyjechał do nich, na pewno wykonałyby badania w innym miejscu. Natomiast trudno jest namówić do badań panie powyżej 60. roku życia. Wśród nich często pokutuje opinia, że samo weszło, samo wyjdzie lub guza najlepiej nie ruszać – mówi ginekolog dr Magdalena Malinowska-Wysowska, przeprowadzająca badania w mobilnym gabinecie podczas akcji w Skawinie.

Do świadomych kobiet należy m.in. Marta Tyrpa, dbająca o zdrowie i systematycznie zgłaszająca się na profilaktyczne badania. Na tę akcję przyszła z córką Adrianną. - To świetna kampania i dobrze, że została zorganizowana w dniu wolnym od pracy. Cieszymy się, że udało się nam zapisać na badania - mówi pani Marta.

Także Barbara Kudłek jest w grupie świadomych kobiet. - Badam się regularnie co dwa lata i jeśli jest okazja, to korzystam z takich akcji – powiedziała pani Barbara.

Badania w ramach kampanii „Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie” były poszerzone. Pani doktor pobierała komórki do badania zwanego cytologią, za pomocą której wykrywane są nieprawidłowe komórki i wczesne zmiany szyjki macicy. To badanie umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych oraz raka szyjki macicy.

- To bezbolesne, krótkie badanie, dzięki któremu niejednej pani można uratować życie – podkreśla dr Magdalena Malinowska-Wysowska, która wykonywała też test HPV czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Niektóre rodzaje tego wirusa wywołują raka szyjki macicy. Dlatego profilaktyka jest niezwykle ważna. Pani doktor każdej pacjentce badała też piersi i zachęcała do regularnego wykonywania mammografii oraz usg.

Doktor Malinowską-Wysowską nie przekonują tłumaczenia pacjentek, że nie miały dostępu do badań, które profilaktycznie zalecane są do wykonania co dwa lata. Są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. A akcje badań ogłasza wiele placówek.

- Jeśli kobiety nie mogą ich wykonać w określonych terminach, to cytologia nie jest tak droga, aby nie móc sobie pozwolić na wydanie raz na dwa lata kilkunastu, najwyżej 50 złotych – dodaje dr Magdalena Malinowska-Wysowska.

Skawina jest piątą miejscowością w Polsce, gdzie przyjedzie mobilny gabinet ginekologiczny w ramach

Akcję bezpłatnych badań zorganizowała Gedeon Richter Polska, firma specjalizująca się w ochronie zdrowia kobiet. Patronuje jej Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

Aneta Grzegorzewska, rzeczniczka prasowa GRP podkreśla ogromne znaczenie w przełamywaniu barier związanych ze wstydem, na przykład by się rozebrać w gabinecie i w ogóle zdecydować się na przyjście do ginekologa. A ponad 3 miliony kobiet w Polsce nie chodzi regularnie do ginekologa.

- Bariery są w nas, ale musimy sobie z nimi radzić, bo wstyd nie może ograniczać profilaktyki zdrowotnej – powiedziała rzeczniczka, zachęcając panie do poświęcanie czasu na badanie się.

[polecane]19434609,19401795,19517499,19443997,19516535,19507271[/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski