Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie się opłaca

DD
Usługi medyczne

   Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek pokrycia jedynie kosztów badań profilaktycznych swoich pracowników. Tymczasem wiele firm wykupuje w placówkach służby zdrowia również dodatkowe usługi medyczne.
   Do najważniejszych form zdrowotnej opieki profilaktycznej należą: badania wstępne, badania okresowe oraz badania kontrolne. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Badania profilaktyczne

   Badania wstępne wykonywane są u wszystkich osób przyjmowanych do pracy. Mają one na celu ocenę, czy cechy fizyczne i psychiczne kandydata na pracownika pozwolą mu na wykonywanie pracy w warunkach na danym stanowisku i czy nie spowodują wystąpienia niekorzystnych zmian w jego stanie zdrowia. Pozwalają ponadto ocenić, czy u kandydata nie występuje choroba, mogąca stanowić zagrożenie dla współpracowników lub która w wyniku kontynuowania pracy w określonych warunkach mogłaby ulec zaawansowaniu.
   Badania okresowe pozwalają z kolei ocenić dynamikę zmian w stanie zdrowia pracownika w porównaniu z wynikami poprzednich badań.
   Badania kontrolne przeprowadza się u pracowników, którzy wracają do pracy po dłuższej - trwającej ponad 30 dni - chorobie. Mają na celu ustalenie zdolności do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku.

Dodatkowe badania

   Pracodawca nie ma obowiązku pokrycia kosztów innych, poza profilaktycznymi, badań swoich pracowników (każdy ubezpieczony ma zapewnione leczenie i opiekę zdrowotną z racji ubezpieczenia), jednak wiele firm wykupuje dodatkowe usługi medyczne w placówkach służby zdrowia. - Wchodzą tu w grę - argumentują pracodawcy - korzyści ekonomiczne. Zdrowy pracownik to efektywny pracownik; nie musi korzystać ze zwolnień chorobowych bądź są one maksymalnie krótkie. Liczą się też względy marketingowe - świadczenia medyczne mają przecież określoną wartość, są formą wynagrodzenia pracownika i mogą go zachęcić do podjęcia pracy. Poza tym zawarcie umowy z placówką medyczną podnosi prestiż firmy; jest ona postrzegana jako instytucja dbająca o swoich pracowników.

Pakiety abonamentowe

   Forma dodatkowych świadczeń medycznych na rzecz pracowników jest bardzo szeroka: od wspomnianych już obowiązkowych badań profilaktycznych po całkowitą opiekę medyczną, łącznie z zabiegami chirurgicznymi, transportem medycznym i pełnymi usługami stomatologicznymi. Do dyspozycji pracodawcy jest zwykle kilka stopniowo rozbudowanych pakietów usług, ponadto firmy medyczne chętnie dopasowują się do wymagań klienta. I tak pracodawca może wybrać np. z jednego pakietu 24-godzinną pomoc w nagłych przypadkach internisty, z innego chirurgię szczękową i dodatkowo 50 proc. zniżki na leczenie zachowawcze. Wariantów usług jest wiele, a wszystko zależy od potrzeb i warunków pracy w danej firmie. Często pracodawcy wykupują kilka wariantów usług dla poszczególnych grup pracowników. Zwykle wariant najpełniejszy dotyczy pracowników zajmujących w konkretnej firmie najwyższe stanowiska; może on wtedy obejmować nawet pełne leczenie rodziny pracownika. Cena takich dodatkowych świadczeń jest zwykle stała, zryczałtowana. Jeśli kontrakt ma obejmować dużą liczbę osób, zwykle stosuje się rabaty. Firmy medyczne oferują również inne świadczenia - najczęściej pracodawcy wykupują szczepienia sezonowe, np. przeciwko grypie oraz szkolenia z pierwszej pomocy.
(DD)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski