Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie. W powiecie krakowskim przeprowadza się różne badania wykrywające nowotwory. Jednak wciąż za mało pań z nich korzysta

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Powiat krakowski od lat finansuje wiele badań w ramach programów zdrowotnych. Koszt niektórych, np. mammografia, pokrywana jest też z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z programów unijnych.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Ostatnio z bezpłatnych badań można było skorzystać w gminie Skawina. Badania mammograficzne przeprowadzono w mieście oraz w Wielkich Drogach. Planowano je też w Woli Radziszowskiej, gdzie pojawiły się problemy z podłączeniem urządzeń w mammobusie do prądu.

- Badanie odbędzie się w innym terminie – zapewnia Kamil Wiśniewski (na zdj.), koordynator profilaktycznej akcji, podczas której przy jego wsparciu, prelekcję na temat profilaktyki raka szyjki oraz piersi wygłosiła położna Barbara Tkaczewska-Zdeb. Panie miały okazję nauczyć się właściwego samobadania piersi, ćwiczyć na fantomie oraz także na modelach, zobaczyć, jak rozwija się rak szyjki macicy.

Także w Woli Radziszowskiej oraz Wielkich Drogach panie mogły skorzystać z bezpłatnych badań tarczycy. Na miejscu radiolog Joanna Gąsiorowska wykonywała usg tarczycy. - Na to badanie jest bardzo duże zapotrzebowanie. Znacznie większe niż nasze możliwości podczas jednej akcji – mówi lekarka.

Z osobami, u których wykryto jakieś zmiany w tarczycy skontaktuje się krakowskie Centrum Medyczne MASZACHABA w celu umówienia wizyty u endokrynologa lub przeprowadzenia jej w formie teleporady. Wszystkie osoby, które skorzystały z usg, mogą także bezpłatnie przyjechać do siedziby Centrum na zbadanie TSH służącego do rozpoznawania chorób tarczycy.

Mieszkanki powiatu krakowskiego bardzo cenią sobie możliwość przeprowadzenia różnego rodzaju badań. - Do specjalistów są wyznaczane bardzo długie terminy. Na przykład na wizytę do endokrynologa czeka się nawet dziewięć miesięcy, więc akcja na miejscu jest świetną okazją do zbadania się – mówi pani Elżbieta, która na badanie do Woli Radziszowskiej przyjechała ze Skawiny.

Coraz więcej pań korzysta z bezpłatnych akcji profilaktycznych, ale, jak podkreślają onkolodzy, wciąż za mało zgłasza się na badania. Przychodzą na nie najczęściej kobiety, które badają się regularnie. Np. Irena Bychalska korzysta z takich akcji i ceni sobie przypominanie listowne o akcjach, finansowanych przez NFZ.

- Być może umknąłby mi termin następnego badania, a otrzymując powiadomienie wiem, że minęło dwa lata od ostatniego i należy go wykonać – powiedziała nam pani Irena.

Torty jak marzenie! Cudeńka spod Krakowa robią teściowa z sy...

[polecane]19434609,19401795,19517499,19443997,19516535,19507271[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski