Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie zależy od światła

Redakcja
Lampy powinny dobrze oświetlać miejsca pracy i spotkań Fot. Ingimage
Lampy powinny dobrze oświetlać miejsca pracy i spotkań Fot. Ingimage
OŚWIETLENIE. Dni są coraz krótsze, włączamy więc lampy i pracujemy, uczymy oraz odpoczywamy przy nich. Oświetlenie w mieszkaniu spełnia - jak wiemy - bardzo ważną rolę.

Lampy powinny dobrze oświetlać miejsca pracy i spotkań Fot. Ingimage

Tymczasem wiele osób pracuje w domu, uczy się, zapominając przy tym, że korzysta z nieodpowiedniego światła. Może to prowadzić do zmęczenia oczu, a nawet pogorszenia wzroku.

Kilka uwag

* Podstawowy błąd polega na tym, że w pokoju montujemy zwykle jedną lampę - na środku sufitu. Tymczasem potrzebnych jest zwykle kilka źródeł światła - do czytania, oglądania telewizji, czy do pracy.

* Należy pamiętać, że inaczej planujemy oświetlenie w pokoju gościnnym, sypialni i kuchni, a jeszcze inaczej w gabinecie czy domowej bibliotece. Wiąże się to z tym, że każde wnętrze ma swój niepowtarzalny klimat i oświetlenie spełnia w nich różną funkcję.

* Zależnie od dokonanego wyboru można stworzyć w pomieszczeniach klimat relaksujący, spokojny lub stymulujący do pracy. To zależy od natężenia światła.

* Niezwykle ważne jest oświetlenie w pokoju do pracy - powinno ono ułatwiać wykonywanie zadań. Tutaj zaleca się jasne, skoncentrowane światło, skierowane na książki i dokumenty. Dzięki temu zmniejszyć można wysiłek oczu, np. podczas czytania.

* Jeśli nie mamy osobnego pokoju do pracy, to w miejscu, gdzie zwykle siedzimy i czytamy lub przygotowujemy dokumenty, należy założyć dodatkowe, punktowe oświetlenie. Niekorzystna jest tylko jedna lampa w gabinecie - potrzebne jest centralne rozproszone światło i punktowe - do pracy.

* Współcześnie za główne przyczyny osłabienia wzroku dzieci uznaje się spędzanie przez nie wielu godzin przed telewizorem lub komputerem.

- Podczas tych czynności oczy muszą się nieustannie adaptować do zmiennych warunków oświetlenia i pracują głównie na jedną odległość. Nie jest to dobre, ponieważ układ wzrokowy człowieka przystosowany jest do widzenia przestrzennego, dlatego zaleca się, by dzieci co jakiś czas oderwały wzrok od komputera i spojrzały w dal - mówi Monika Krygier, ekspert z firmy JZO. - Dobrze jest też zachęcać je do częstego przebywania na otwartej przestrzeni. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie pokoju - musi być podobne do oświetlenia pokoju do pracy dla dorosłych.

* Bardzo dużo czasu spędzamy w kuchni, jemy tam posiłki, gotujemy, czasem rozmawiamy przy stole, a dzieci lubią odrabiać tam zadania. Dlatego w kuchni powinno być wiele punktów świetlnych, a nie tylko jedna, centralna lampa. Oświetlenie kuchni powinno być zarówno praktyczne, jak i atrakcyjne.

* Lampki wbudowane w sufit lub świecące w górę mogą stanowić oświetlenie ogólne kuchni. Ponadto wiele osób coraz częściej wykorzystuje reflektorki w celu wyeksponowania określonych elementów wystroju, np. półek z talerzami czy przyborami kuchennymi. Oprócz tego wykorzystuje się je także, by uzyskać skupione światło.

* Jeżeli kuchnia pełni również rolę jadalni, to tę jej część można oddzielić od miejsca, w którym przyrządza się potrawy i złagodzić jej nastrój, np. lampą o ciepłym świetle, wisząca nisko nad stołem, która stworzy przyjemną atmosferę i uczucie bliskości pomiędzy osobami siedzącymi wokół stołu.

Ważne samopoczucie

Oświetlenie może bezpośrednio wpływać nie tylko na wzrok, lecz również na ułożenie ciała, a w efekcie na nasz kręgosłup. Dlatego wybór i rozmieszczenie lamp należy tak rozplanować, by maksymalnie ułatwiały korzystanie z pomieszczenia, nie męcząc przy tym oczu. Niewyraźny efekt półmroku lub przeciwnie zbyt jasne wnętrze mogą negatywnie rzutować na samopoczucie czy nawet zdrowie.

Mariusz Urbanke

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski