Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowiej bez azbestu

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zdejmowanie pokrycia dachowego z azbestem z jednorodzinnego domu trwa około cztery godziny
Zdejmowanie pokrycia dachowego z azbestem z jednorodzinnego domu trwa około cztery godziny Fot. Archiwum gminy Zielonki
Środowisko. Trwa ostatni nabór wniosków o usuwanie szkodliwego pokrycia dachowego budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz wsparcie przy zakupie nowej blachy.

Osiem gmin w powiecie krakowskim zdobywa dotacje na usuwanie azbestu w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Projekt „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego” objął 69 samorządów.

Obecnie trwa ostatni nabór na usuwanie niebezpiecznych materiałów z refundacją kosztów związanych z zakupem nowego pokrycia dachowego dla najuboższych mieszkańców i dostarczenie im blachy stalowej.

- Z naborem trzeba zdążyć do 28 października, a wszelkie prace w ramach projektu muszą zostać zakończone do 31 marca 2017 roku - mówi Maciej Rzeszut, zastępca koordynatora projektu z gminy Szczucin, która jest liderem w realizacji przedsięwzięcia. - Od początku projektu zakładaliśmy, że zdemontujemy w Małopolsce 21 tys. ton azbestu, a już udało się zdemontować 35 tys. ton. Prace były realizowane na 7,8 tys. dachów w całym województwie - mówi.

Teraz okazało się, że są jeszcze oszczędności i można zrobić dodatkowy nabór wniosków dla najuboższych, którzy kwalifikują się do wsparcia związanego z zakupem pokrycia dachowego. - Dodatkowo udało się uzyskać zgodę Szwajcarów na demontaż i usuwanie wyrobów azbestowych nie tylko z budynków mieszkalnych, ale także z gospodarczych, stodół, wiat, drewutni. Dzięki temu nieco więcej azbestu możemy usunąć - zaznacza Maciej Rzeszut.

Jedną z pierwszych 40 gmin w Małopolsce, które przystąpiły do realizacji projektu były Zielonki. - Od 2011 roku do chwili obecnej usunęliśmy ponad 550 ton azbestu z 226 posesji. Jednak jeszcze trwają prace przy zdejmowaniu pokryć zawierających azbest. Zaplanowane są do końca listopada. Największe zainteresowanie programem było w pierwszym roku i w obecnym, bo mieszkańcy dowiedzieli się, że to ostatni nabór - mówi Małgorzata Fordymacka, kierowniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy w Zielonkach.

Jedną z gmin, które dołączyły w połowie realizacji projektu, była Wielka Wieś. - Pierwsze demontaże pokryć azbestowych były w 2014 roku. Wówczas zainteresowanie projektem było bardzo duże. Zdjęto wówczas 100 ton azbestu. W ubiegłym roku było mniejsze zainteresowanie, a w tym znów wzrosło. Program jest bardzo potrzebny. Gdyby trwał dłużej, to chętnych byłoby więcej, bo mieszkańcy decydują się na demontaż pokrycia dachowego po uprzednim przygotowaniu się do zakupu nowej blachy lub dachówki - mówi Anna Warchulska, koordynująca projekt w gminie Wielka Wieś.

Przyznaje, że jeszcze jest wiele azbestu na terenie gminy. Przez ostatnie trzy lata w ramach szwajcarsko-polskiego programu wywieziono ponad 250 ton. Natomiast z pomocy w zakupie nowej blachy skorzystało ponad 30 gospodarstw.

Informacje na temat dodatkowego naboru, regulamin przyznania pomocy, formularze wniosków można uzyskać w urzędach gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski