Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żechowskiego sztuki śnienie

WOJ
Posucha kulturalna, uboczny jakby efekt dojmujących upałów tego lata, zmusza miechowian do częstszych wypadów poza granice powiatu. Będąc w Krakowie warto między innymi przekroczyć podwoje Muzeum Historycznego, pałacu Krzysztofory po to, by obejrzeć przygotowaną z wielkim rozmachem wystawę rusunku i malarstwa Stefana Żechowskiego zatytułowaną "Śniłem swoją sztukę".

Tylko do 1 września

   Wakacyjną propozycję pomyślaną na lipiec i sierpień można oglądać tylko do 1 września. Natomiast 2 września odbędzie się w Książu Wielkim - skąd pochodził artysta - uroczystość nadania miejscowemu gimnazjum jego imienia. To podzięka lokalnej społeczności oraz samorządu za patriotyzm i twórczy geniusz sławiący nie tylko rodzinny region nad Nidzicą, ale też polską sztukę daleko poza granicami kraju.
   Komisarzem wystawy "Śniłem swoją sztukę" jest st. kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Stanisław Piwowarski.
   To paradoks i jakieś niezrozumienie, iż sztuka tego artysty obdarzonego niepospolitym talentem i nieprzeciętną wyobraźnią twórczą na ogół bywała prezentowana w atmosferze sensacji i skadali, uwzględniających (nie wnikając w przyczyny tego procederu) zaledwie jeden, czyli erotyczny nurt jakże bogatej twórczości Żechowskiego.
   _Dlatego przypomnę, iż ekspozycję naszą - nie pretendującą do miana wystawy monograficznej tego wirtuoza rysunku - podzieliliśmy na siedem działów. Są to: "Dialogi wewnętrzne - symbolika i dosłowność", "Stworzenia i widziadła - świat baśni i nocnych mar", "Literackie inspiracje", "Twarze i portrety - fascynacje i zamierzenia", "W pętach zmysłów - kobieta liryczna i demoniczna", "Ślady przeszłości i zapisy codzienności", "Bez słów - tylko dla dorosłych". Dają one znacznie szerszą i pogłębioną możliwość oglądu tej wyjątkowej twórczości, wpisującej się złotymi zgłoskami w polską sztukę - _zamyka jakby, podsumowuje bardzo dokładny opis życia i twórczej drogi Stefana z Książa Wielkiego umieszczony w wydanym na tę okoliczność katalogu, komisarz wystawy Stanisław Piwowarski.
   Urodzony 19 lipca 1912 roku, u stóp renesansowego zamku Wielopolskich na Mirowie przy ul. Nowowiejskiej 12 artysta, zmarł 28 października 1984 roku w swym ukochanym Książu Wielkim. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski