Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegar starzenia pokazuje, co najbardziej wpływa na nasz wiek biologiczny. Stres i bezsenność potrafią postarzyć jak palenie papierosów

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Samotność, stres, bezsenność i obniżony nastrój zwiększają wiek biologiczny organizmu. Na przestrzeni całego życia mogą zabrać nam nawet kilka lat.
Samotność, stres, bezsenność i obniżony nastrój zwiększają wiek biologiczny organizmu. Na przestrzeni całego życia mogą zabrać nam nawet kilka lat. Inside Creative House / GettyImages
Chińscy naukowcy opracowali zegar starzenia, aby wykazać wpływ czynników psychologicznych i społecznych na wiek biologiczny człowieka. Udowodnili, że zarówno samotność, jak i bezsenność czy stres w znaczący sposób wpływają na procesy starzenia organizmu. Czego należy unikać, aby żyć długo i zdrowo?

Spis treści

Czym jest zegar starzenia? Co wpływa na wiek biologiczny organizmu?

Zegar starzenia to model statystyczny umożliwiający pomiar wieku biologicznego, który związany jest m.in. z intensywnością procesów starzenia i może być zależny od czynników genetycznych i środowiskowych oraz od stylu życia.

Jak podają autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma medycznego „Aging”, naukowcy z Deep Longevity Limited w Hongkongu, w zależności od tempa starzenia się ludzie mogą być podzieleni na osoby starzejące się powoli, normalnie i szybko.

Zobacz: Deficyt kaloryczny naprawdę spowalnia starzenie, redukując ryzyko przedwczesnej śmierci. Potwierdziły to badania kliniczne

Badania wykazały, że zwiększony wiek biologiczny wiąże się z wyższą śmiertelnością, podatnością na infekcje i szeregiem chorób niezakaźnych oraz odwrotnie – powolne tempo starzenia się ma związek z lepszym stanem zdrowia w porównaniu do rówieśników.

Wykazano także, że czynniki psychologiczne, takie jak stres, samotność, zdrowie psychiczne i negatywne postrzeganie starzenia się mogą mieć znaczący wpływ na procesy starzenia wynikające z parametrów fizycznych. Stres nagromadzony przez całe życie może być odpowiedzialny nawet za 3,6 roku dodatkowego wieku biologicznego.

Nowe spojrzenie na kwestię starzenia – zależność między problemami ze zdrowiem psychicznym a wiekiem biologicznym

W związku z tym, że niewiele badań próbowało to tej pory określić wpływ czynników psychologicznych na procesy starzenia fizycznego, zespół naukowców postanowił opracować nowatorski zegar starzenia, uwzględniający zmienne psychologiczne i społeczne.

Sprawdź: Witamina D przeciw starzeniu się. Nie każdy reaguje tak samo

Ich zegar wykorzystuje dane obejmujące m.in. badania krwi, parametry genetyczne i informacje dotyczące DNA pochodzące od prawie 12 000 dorosłych Chińczyków, znajdujące się w zbiorze danych CHARLS. Jest to ogólnokrajowe badanie populacji chińskiej w wieku powyżej 45 lat, które zawiera także informacje na temat statusu społecznego i ekonomicznego respondentów, historię ich zdrowia, biometrię i paneli krwi.

Problemy ze zdrowiem psychicznym brane pod uwagę w badaniu obejmowały:

  • depresję,
  • problemy ze snem,
  • samotność,
  • brak satysfakcji z życia,
  • brak nadziei.

Ponadto naukowcy uwzględnili status społeczny danej osoby – żonaty lub owdowiały i/lub mieszkający na obszarach wiejskich.

Stres, bezsenność i samotność potrafią postarzyć nawet o półtora roku. Pomóc może... małżeństwo

Po przeanalizowaniu danych badacze stwierdzili, że wszystkie czynniki zawarte w analizie miały znaczący wpływ na tempo starzenia się.

Najbardziej dotkliwe skutki miały: palenie tytoniu (zwiększone tempo starzenia się o 1,25 roku), problemy ze snem (tempo zwiększone o 0,44 roku) i pozostawanie w małżeństwie (obniżone tempo starzenia się o 0,59 roku).

Naukowcy odkryli także, że jeśli wszystkie zmienne psychologiczne uwzględnione w badaniu przyjmują wartości wskazujące na gorsze samopoczucie, to tempo starzenia zwiększa się o 1,65 roku, czyli jest szybsze niż w przypadku paleniu papierosów.

Ustalono także, że uczucie bycia nieszczęśliwym przyczynia się do starzenia szybszego o 0,35 roku, a brak problemów ze snem zmniejsza je o 0,44 roku. Badani będący w związku małżeńskim mieli wiek biologiczny o 0,6 roku niższy niż panny i kawalerowie, podczas gdy owdowiali uczestnicy starzeli się wg zegara o 0,3 roku szybciej.

Zarówno instrumentalne, jak i emocjonalne wsparcie ze strony małżonka i potomstwa znacząco poprawia zadowolenie z życia, a tym samym zmniejsza tempo starzenia.

Ponadto naukowcy przewidują, że osoby mieszkające na obszarach wiejskich mogą być biologicznie o 0,4 roku starsze niż osoby mieszkające na obszarach miejskich.

– Korzystając z danych z chińskiej bazy danych CHARLS, wykazaliśmy, że starzenie się organizmu zależy nie tylko od czynników fizycznych, ale także, do pewnego stopnia, od stanu psychicznego i statusu społecznego. Zinterpretowaliśmy wiek biologiczny jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i pokazaliśmy, że pozytywne uczucia (szczęście, nadzieja, bezpieczeństwo) mają na niego znaczący wpływ – mówią autorzy badania.

Wyniki badania potwierdzają także wpływ towarzystwa innych ludzi oraz psychologicznie przyjaznego środowiska na długowieczność.

– Obserwowany wpływ stanu psychicznego na wiek biologiczny jest znaczący i porównywalny z efektem palenia. Tak więc wspieranie zdrowia psychicznego można uznać za potencjalny czynnik przeciwstarzeniowy, a płynącego z niego korzyści postawić na równi z bardziej namacalnym, fizycznym podejściem terapeutycznym – resumują badacze.

Zobacz także:

Stres wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na wygląd. Jego skutkom można przeciwdziałać za pomocą domowych sposobów.

Tak stres odbija się na naszym wyglądzie. Domowe sposoby na ...

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zegar starzenia pokazuje, co najbardziej wpływa na nasz wiek biologiczny. Stres i bezsenność potrafią postarzyć jak palenie papierosów - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski