Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żegnaj falafel, witaj McDonald's!

Tom Coghlan, Maciej Deja
Teheran. Liderzy zachodniego świata biznesowego zaczęli już rywalizację o poszczególne sektory irańskiej gospodarki, spragnionej inwestycji

Delegacje biznesowe z całego świata bukują loty do Teheranu na najbliższe tygodnie, by sfinansować transakcje jeszcze przed wycofaniem sankcji nałożonych na Iran.

Prezydent Obama ostrzega Kongres
Po osiągnięciu w Wiedniu porozumienia, dotyczącego wykorzystania energii nuklearnej, świat czeka na opinię Kongresu USA. Prezydent Barack Obama stawia sprawę jasno - brak poparcia dla porozumienia oznacza dalszą destabilizację w regionie.

Z kolei Republikanie, podobnie jak premier Izraela Beniamin Netanjahu, uważają, że porozumienie i zniesienie sankcji gospodarczych to ciche przyzwolenie dla irańskich ambicji atomowych i otwarcie drogi do finansowania terroryzmu. Kongres ma niespełna dwa miesiące na wydanie opinii o wiedeńskim porozumieniu, ale prezydent Obama już zapowiedział, że zawetuje każdą ustawę wymierzoną przeciwko umowie.

Zachodni biznes już wystartował
Tymczasem ruszył wyścig o podział tortu, jakim dla zachodnich inwestorów jest irańska gospodarka.

Miejscowe media informują, że w Teheranie pojawiła się już delegacja z Włoch, na której czele stoi minister rozwoju ekonomicznego Adolfo Urso. Włosi chcą zainwestować w branżę elektryczną. Na ten tydzień spodziewany jest przylot przedstawicieli przemysłu niemieckiego, m.in. Siemensa, Linde i Volkswagena.

Będą dobrze przyjęci, bo Iran potrzebuje zagranicznego kapitału. Zachodnie sankcje, nałożone jako kara za nuklearne ambicje Teheranu, miażdżą irańską ekonomię od 2007 r. W ich wyniku irańska waluta - rial - zmaga się z inflacją sięgającą 35 proc.

McDonald's, którego restauracje zaczęły się pojawiać w krajach byłego bloku wschodniego od końca lat 80., podjął już formalne kroki niezbędne do wejścia na irański rynek. "Goodbye falafel, hello McDonald's" - zatweetował irański dziennikarz po osiągnięciu porozumienia atomowego. Falafel to lokalne danie wegetariańskie, bardzo popularne także w sąsiednich krajach arabskich.

18 centów za litr benzyny
Łakomym kąskiem dla zachodnich inwestorów są przede wszystkim branże motoryzacyjna i energetyczna. W kraju, gdzie benzyna kosztuje 18 centów za litr, a 70 mln mieszkańców pragnie zachodnich samochodów, zagraniczne koncerny mają ogromną niszę do zapełnienia.

Z kolei na irackie złoża paliw ostrzą sobie zęby Francuzi, a konkretnie energetyczny gigant Total. Patrick Pouyanne z zarządu koncernu powiedział, że zaangażowanie będzie zależeć od warunków zaoferowanych przez stronę irańską.
Schlumberger, największy na świecie dostawca sprzętu wydobywczego, również ma nadzieję na rychłe zniesienie sankcji. W marcu firma zapłaciła 237 mln dolarów kary za naruszenie zakazu handlu z Iranem i Sudanem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski