Żegnamy mecenas Ruth Buczyńską

Żegnamy mecenas Ruth Buczyńską

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

POŻEGNANIE. 30 sierpnia zmarła w Krakowie mecenas Ruth Buczyńska. Była postacią mocno wpisaną zarówno w środowisko prawnicze, jak i artystyczne, zwłaszcza Piwnicy pod Baranami.
Mieszkanie mecenas Ruth Bu-czyńskiej przy ul. Pawlikow- skiego to był wspaniały salon, w którym spotykali się m.in. państwo Wajdowie, Mrożkowie, prof. Andrzej Zoll, prof. Franciszek Studnicki, prof. Andrzej Szczeklik, Zbigniew Preisner i oczywiście Piotr Skrzynecki. I artystyczno-intelektualnym dysputom nie było końca...

Urodziła się w Podwoło- czyskach na dawnych Kresach, blisko Tarnopola. W nim przeżyła podczas okupacji getto, by pod koniec wojny poprzez Rzeszów przyjechać do Krakowa.

Tu ukończyła studia prawnicze, stając się wybitnym adwokatem i wspaniałym, mądrym, życzliwym człowiekiem.

Przekonywali się o tym wszyscy, którzy z tą ujmującą kobietą mieli kontakt. Potwierdzał to krąg jej przyjaciół - z Polski, ze świata.

Dzięki kontaktom mecenas Buczyńskiej z rozmaitymi autorytetami osoby te gościły w Krakowie, w Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej, którą wspierała od początku swej działalności.

To za tę ożywczą i twórczą aktywność odebrała 31 grudnia 2010 roku najwyższe honorowe wyróżnienie tej fundacji, statuetkę FELKA, upamiętniającą Rafaela Scharfa, z którym także łączyła ją przyjaźń. Była również współzałożycielką Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Pogrzeb mec. Buczyńskiej odbędzie się we wtorek o godz. 14 na cmentarzu przy ul. Miodowej w Krakowie.

Wacław Krupiński

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo