Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żegnamy stary rok i stare przyzwyczajenia

DD
Aż 71 proc. mieszkanek regionu małopolskiego w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonało pomiaru cholesterolu we krwi. Zaledwie 33 proc. Małopolanek zbadało poziom cukru, a ciśnienie tętnicze mierzyło 55 proc. z nas.

Raport przygotowany przez TNS OBOP w ramach kampanii "Sekrety kobiecych serc" pokazuje, jak często Polki wykonują badania podstawowych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Okazuje się, że badań profilaktycznych nie wykonuje ponad połowa Polek. 96 proc. kobiet w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że poziom cholesterolu we krwi należy regularnie kontrolować, niezależnie od wieku. Cholesterol jest związkiem tłuszczowym produkowanym głównie w wątrobie, a następnie uwalnianym do krwi. Odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka, ponieważ jest ważnym składnikiem błon komórkowych, kwasów żółciowych, służy do syntezy hormonów. We krwi cholesterol występuje w dwóch podstawowych postaciach: LDL (tzw. zły cholesterol) i HDL (tzw. dobry cholesterol). To właśnie frakcja LDL-cholesterolu ("złego") z łatwością wbudowuje się w ściany naczyń tętniczych, zwiększając ryzyko choroby niedokrwiennej serca i w konsekwencji zawału. Frakcja HDL-cholesterolu ("dobrego") transportuje cholesterol ze ścian tętnic do wątroby, gdzie ulega on dalszym przemianom. Ważne jest utrzymanie odpowiednich proporcji obu tych frakcji.
Nowy rok to czas postanowień, które mają w istotnym stopniu poprawić samopoczucie, zdrowie, wygląd. Eksperci kampanii "Sekrety kobiecych serc", organizowanej przez markę Flora, proponują zmianę stylu życia - wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych, więcej ruchu i rezygnację z używek.
*Zmienię styl życia i schudnę - to najczęściej podejmowane przez kobiety postanowienie. Podjęciu tego wyzwania sprzyjają również wyrzuty sumienia po świątecznym przejedzeniu. Zmiana diety na lekkostrawną, bogatą w warzywa i owoce, ryby morskie, ograniczenie tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych, wprowadzenie do menu produktów bogatych w węglowodany, np. ciemnego pieczywa, pomoże w realizacji tego postanowienia. Tłuste mięsa powinniśmy zastępować rybami morskimi, które obfitują w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) z rodziny omega-3 o działaniu profilaktycznym w schorzeniach układu krążenia. Mięso ryb jest również źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka. Z kolei ograniczenie soli i obficie solonych produktów wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze krwi. Słodkie przekąski można zastąpić orzechami, które są cennym źródłem NNKT, białka, potasu, magnezu, wapnia, żelaza oraz witamin E, B1 i B6. - Ważna jest także liczba spożywanych dziennie posiłków, optymalnie powinno być ich pięć - przypomina Jadwiga Przybyłowska, specjalista ds. żywienia i komunikacji prozdrowotnej, ekspert kampanii.
*Zacznę uprawiać sport - spędzając wolny czas aktywnie, zyskujemy zdrowie. Warto pomyśleć o zapisaniu się na siłownię czy wykupieniu karnetu na basen. Podobne rezultaty możemy osiągnąć dzięki bieganiu lub szybkim spacerom. Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dłuższej perspektywie przyczynia się do zapobiegania chorobom układu krążenia, poprawia wydolność mięśnia sercowego, pomaga obniżyć podwyższone ciśnienie tętnicze krwi i stężenie "złego" cholesterolu (LDL) we krwi. Eksperci zalecają 30 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych dziennie, aby osiągnąć optymalne efekty.
*Wybiorę się do lekarza - zbyt duże tempo życia, zwłaszcza w wielkich miastach, sprawia, że niejednokrotnie na podstawowe badania brakuje nam czasu. Tymczasem mogą one powiedzieć wiele o naszym stanie zdrowia. Warto poświęcić kilkadziesiąt minut w miesiącu na wykonanie badań profilaktycznych, m.in. pomiaru cholesterolu we krwi, ciśnienia krwi i BMI.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski