Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół od zieleni dla Huty

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Maciej Stanik
Zarząd Zieleni Miejskiej wytypował czterech inspektorów, którzy będą dbać wyłącznie o sprawy Nowej Huty. Czy skończą się skargi na nieodebrane telefony, a problemy zostaną rozwiązane?

Nowy rok, nowe zmiany. Zarząd Zieleni Miejskiej potraktował tę niepisaną zasadę poważnie i od 1 stycznia powołał nowy zespół, odpowiedzialny wyłącznie za Nową Hutę.

- Powołaliśmy nową komórkę dla czterech nowohuckich dzielnic: Czyżyn, Bieńczyc, Wzgórz Krzesławickich oraz największej - Nowej Huty - wyjaśnia zastępca dyrektora ZZM, Łukasz Pawlik. Nadzorem zespołu nie zostały objęte Mistrzejowice jak twierdzi ZZM z powodów organizacyjnych - byłby to już z byt duży obszar do zarządzania. - Chcemy się skupić na tych czterech obszarach, wśród których najwięcej uwagi wymaga zdecydowanie dzielnica XVIII i XVII - mówi Łukasz Pawlik. Zarząd Zieleni Miejskiej po doświadczeniach ubiegłego półrocza postanowił uporządkować i wyraźnie określić swoje kompetencje i odpowiedzialności. ZZM rozdzielił duży zespół na trzy sektory: utrzymanie parków, zieleni miejskiej oraz właśnie utrzymanie zieleni Nowej Huty.

Dlaczego nowohuckim dzielnicom w końcu postanowiono poświecić więcej uwagi? - Nowa Huta jest trudnym obszarem do zarządzania. Jest tu dużo zieleni osiedlowej, która jest bardzo zaniedbana i wymaga dużo pracy. Dwie inne dowolne dzielnice krakowskie mają średnio około 100 hektarów zieleni, a sama dzielnica XVIII ma jej aż 200 ha. Zdecydowanie opieka nad tym obszarem wymagała wzmocnienia - podkreśla zastępca dyrektora ZZM. Pracownicy czteroosobowego zespołu (wymienieni wraz z numerami telefonów w żółtej ramce obok) nie są znawcami Nowej Huty, ale jak twierdzi Łukasz Pawlik zostali wdrożone do zadań na tym terenie. Poprzedni inspektorzy odpowiedzialni za dzielnicę, Sebastian Piątek i Zbigniew Krzemień, już nie pracują w ZZM. Zmiany to nie tylko przyczyna chęci lepszej organizacji pracy, ale wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz radnych dzielnic, którzy do poprzedniej formuły mieli wiele zastrzeżeń. Wielokrotnie przecież narzekali na brak możliwości skontaktowania się z inspektorami telefonicznie, a jeśli udało się to zrobić mieli problem z wyegzekwowaniem wykonania podstawowych prac związanych z przycinką czy usunięciem suchych liści.

- Zmiany mają sprawić, że inspektorzy będą mieli więcej czasu na przebywanie w terenie - zapewnia Łukasz Pawlik. - Inspektorzy będą na pewno zwracać także większą uwagę na jakość utrzymania. Nie będą pozwalać, by firmy, które będą wykonywać zlecone prace, nie działały dokładnie - dodaje. Drobne sprawy inspektorzy mają wykonywać szybko, natomiast na decyzję o wycince drzew, którą od nowego roku wydaje Marszałek Województwa trzeba będzie czekać jeszcze dłużej, niż w ubiegłych latach.

Zarząd Zieleni Miejskiej chce dopasować się do potrzeb mieszkańców i zmienia filozofię działania. Stawia na kontakt bezpośredni z inspektorami, którzy będą czekać na zgłoszenia pod numerami telefonów zarówno stacjonarnych jak i komórkowych, będą więcej czasu spędzać w terenie i doglądać podlegających im obszarów. - Apelujemy jednak o rozsądne korzystanie z telefonów i zgłaszanie naprawdę ważnych interwencji. Kontakt bezpośredni ma ułatwić rozwiązywanie problemów, ale w sposób przemyślany - podkreśla Pawlik i dodaje, że w planach ZZM ma także wdrożenie elektronicznego systemu zgłaszania problemów przez internet, ale to w odległej przyszłości. - Cieszę się, że nastąpiła taka zmiana - mówi radny Wzgórz Krzesławickich, Wiesław Wojnarski.

- Wierzę, że będzie lepiej. Myślę, że dla nowych osób na tym stanowisku zajęcie się Nową Hutą powinno być wyzwaniem. Jeśli będą działać dobrze, będą mogli się pochwalić efektami i osiągnięciami - mówi radny. ZZM zapewnia także, że większe zadania, np. modernizacje dużych obszarów będą konsultowane z mieszkańcami, codzienne problemy, które widzą radni będą mogli zgłaszać do inspektorów. - Mamy nadzieję, że radni dzielnicowi będą chcieli się angażować także merytorycznie - mówi Łukasz Pawlik.

Zadzwoń do inspektora

KINGA GAWIN Koordynator / Dzielnica XIV
12-34-18-589
887-881-519

MONIKA ŻAK-FRIEDIGER Dzielnica XVII
12-34-18-589
887-881-522

WŁODZIMIERZ KOZIOŁ Dzielnica XVI

12-34-18-589
887-881-524

ALEKSANDRA ŻABA Dzielnica XVIII

12-34-18-589
887-881-531

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski