Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 w Krakowie - szkoła dobrego wyboru

Redakcja
Słyszysz codziennie o kryzysie, braku perspektyw dla młodych i innych bolączkach współczesnego świata? Zastanawiasz się, jak sprawić, by te problemy nie były twoimi? Wybierz nowocześnie wyposażoną, przyjazną szkołę, która pozwoli Ci zdobyć dobry zawód.

Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 w Krakowie to nowoczesna szkoła z długoletnią, sięgającą 100 lat tradycją. Historię rozpoczyna Szkoła Rzemiosł, w 1934 r. przekształcona w Publiczną Szkołę Dokształcającą Zawodową Nr 1, w której kształcono młodzież w zawodach: monter, instalator, blacharz, ślusarz, kowal, mechanik, szofer, stolarz, elektrotechnik, malarz, fryzjer; uczęszczało do niej 2000 uczniów. Po przerwie spowodowanej II Wojną Światową szkoła działała pod nową nazwą: Publiczna Średnia Szkoła Metalowa i Elektryczna.

Od 1973 roku szkoła tworzy Zespół Szkół Mechanicznych nr 2. We wrześniu 2002 r. w skład ZSM nr2 włączono Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 3 im. E. Jerzmanowskiego, która wniosła nowe kierunki kształcenia: fryzjer i sprzedawca.

Szkoła współpracuje z Urzędem Pracy i wzbogaca swą ofertę o nowe, poszukiwane na rynku pracy kierunki, od 2011 roku wprowadziła kierunek technik logistyk.

Szkoła kształci w atrakcyjnych,**poszukiwanych na rynku pracy zawodach**:

w technikum:

 • technik pojazdów samochodowych
 • technik usług fryzjerskich
 • technik logistyk
 • technik mechanik: użytkowanie obrabiarek skrawających

w zasadniczej szkole zawodowej:

 • fryzjer
 • mechanik pojazdów samochodowych
 • elektromechanik
 • sprzedawca
 • operator obrabiarek skrawających.

Od września 2013 r. szkoła poszerza ofertę edukacyjną o:

 • Kwalifikacyjne kursy zawodowe- we wszystkich zawodach z oferty szkoły
 • Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.

Zdobycie atrakcyjnego zawodu wymaga umiejętności praktycznych, do tego zaś potrzebna jest odpowiednia baza techniczna. Szkoła posiada nowoczesne pracownie:

 • pracownia naprawy pojazdów samochodowych
 • pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych
 • pracownia badawcza silników spalinowych
 • pracownia elektrotechniki i elektroniki pojazdów samochodowych
 • pracownie fryzjerskie
 • pracownia logistyczna (od września 2013)

Specjalistyczne pracownie są wyposażone w wysokiej klasy najnowocześniejszy sprzęt, dzięki temu pozwalają na nabywanie praktycznych umiejętności cenionych przez pracodawców.

Wszystkim uczniom klas o profilu mechanicznym zapewniamy bezpłatny udział w kursie przygotowującym do egzaminu na prawo jazdy.
Nasi uczniowie osiągają sukcesy w konkursach, olimpiadach

 • w XIV Olimpiadzie Techniki Samochodowej uczeń Konrad Wesołek zajął trzecie miejsce w Małopolsce.
 • w Międzyszkolnym Konkursie na najlepszego ucznia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych uczeń Dariusz Cichoń zdobył pierwsze miejsce.
 • w Małopolskim Konkursie Uczniów Fryzjerstwa w konkurencji Fryzura Ślubna najlepszą okazała się uczennica naszej szkoły Sandra Kierc.
 • w Międzyszkolnym Konkursie Fryzjerskim w Warszawie drugie miejsce zdobyła - Martyna Morlak.

Od września 2013r. w klasach technikum nauka języka angielskiego odbywać się będzie na poziomie rozszerzonym. W ramach zajęć szkolnych uczniowie uczą się również języka angielskiego zawodowego. Dla zawodów mechanicznych podręczniki do nauki języka zawodowego są udostępniane nieodpłatnie przez szkołę.

Szkoła dba nie tylko o dobre przygotowanie do kariery zawodowej, zapewnia również możliwość poznawania innych krajów, nawiązywania kontaktów międzynarodowych i ćwiczenie języków obcych w praktyce. Służą temu międzynarodowe programy

Comenius- to program współpracy i wymiany zagranicznej, w którym wraz z ZSM nr 2 wspólne projekty realizują szkoły z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Turcji i Portugalii. Realizacja projektów daje uczniom możliwość poznania zagranicznych rówieśników, ich kraju, historii, kultury, mobilizując ich dzięki temu do intensywnej nauki języków obcych. Nauczycielom program pozwala wymieniać doświadczenia, poznawać nowe metody kształcenia, co wzbogaca ofertę edukacyjną szkoły. W obecnej edycji realizujemy projekt: Rozwój miast przez pryzmat usług__miejskich. Więcej informacji na stronie www.town-development.eu.

Już od września 2013 rozpoczniemy pracę nad kolejną odsłoną programu: _Rewolucja cyfrowa i jej wpływ na nasze życie. _I Ty możesz wziąć w nim udział!

Leonardo da Vinci- to program umożliwiający kształcenie i szkolenie w ramach szkolnictwa zawodowego, pozwalający na zdobywanie i poszerzanie wiedzy. W jego ramach realizowane są projekty:

InterCar- projekt skierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół kształcących w branży samochodowej w zakresie nauki języka obcego zawodowego. Oferuje im dostęp do nowoczesnych, specjalistycznych materiałów edukacyjnych, takich jak:

interaktywna platforma e- learningowa zawierająca moduły do nauki języków obcych (angielskiego, niemieckiego), na którą składa się ponad 4000 zróżnicowanych ćwiczeń (wykorzystującym m.in. animacje 2D i 3D). Efektem projektu jest stworzenie podręczników do nauki języka obcego zawodowego- angielskiego i niemieckiego. Podręczniki te są dostępne w bibliotece szkolnej.

Interstyle- Moda i styl w wymiarze międzynarodowym, projekt, który umożliwia odbywanie praktyk uczniowskich w zawodzie technik usług fryzjerskich w Erfurcie w Niemczech. Grant przyznany szkole pozwala na sfinansowanie kosztów podróży, zakwaterowania, zakupu niezbędnych materiałów i narzędzi dla zakwalifikowanych uczniów, a także kieszonkowe na czas pobytu zagranicą.

Dzięki międzynarodowym programom, uczniowie wyjeżdżają do krajów partnerskich, nabywają umiejętności komunikacyjnych, umiejętności współpracy w grupach przy realizacji wspólnych projektów. Uczą się otwartości na inne kultury, nawiązują międzynarodowe przyjaźnie, doskonalą znajomość języków obcych.

Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 uczestniczy w projekcie Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce, dzięki czemu uczniowie mają dodatkowo możliwość brać udział w bezpłatnych kursach i szkoleniach:

 • operator wózka widłowego
 • prawo jazdy kategorii B i C
 • systemy Diesla EDC
 • Common Rail I i II generacji
 • Stylizacja i wizaż
 • Kreatywne techniki upięć włosów
 • Kreatywne techniki koloryzacji włosów

 Dzięki nowoczesnej bazie technicznej, zaangażowaniu nauczycieli i uczniów szkoła dobrze przygotowuje do egzaminów zewnętrznych (matura, egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe).

Szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym akredytowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie.**W naszym Ośrodku zdają egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe uczniowie zasadniczych szkół zawodowych z terenu Małopolski dla zawodów mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer oraz sprzedawca.

Uczeń, który zdał w/w egzamin oprócz dyplomu otrzymuje respektowany przez pracodawców na świecie dokument Europass, potwierdzający kwalifikacje zawodowe w języku polskim i angielskim.

We spółczesnym świecie oprócz umiejętności praktycznych liczy się również forma fizyczna. Jeśli poczujesz się zmęczony ilością możliwości doskonalenia tak bardzo oczekiwanych przez pracodawców umiejętności praktycznych, możesz aktywnie odpocząć korzystając z bogatej szkolnej bazy sportowej. Szkoła posiada nowocześnie wyposażoną siłownię, boisko z nawierzchnią z trawy syntetycznej, 2 sale gimnastyczne i strzelnicę sportową. W szkole działają liczne sekcje sportowe, m.in. piłka siatkowa dziewcząt, piłka siatkowa chłopców, tenis stołowy oraz piłka nożna.

Jeżeli lubisz pomagać innym, masz w sobie wrażliwość na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka, czeka na Ciebie szkolny wolontariat. Wolontariusze działają pomagając w Domu Matki i Dziecka przy ul. Żywieckiej, w schronisku dla bezdomnych zwierząt, Hospicjum św. Łazarza. Organizują akcje Góra Grosza, Szlachetna Paczka, kiermasze , z których dochód przeznaczony jest na pomoc chorym dzieciom, czy na zakup świątecznych prezentów dla dzieci z Domu Matki i Dziecka. Uczniowie biorą też udział w akcjach krwiodawstwa.

Wrażliwość i chęć niesienia pomocy przejawia się również w naprawie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych i świadczeniu nieodpłatnych usług fryzjerskich wychowankom domu dziecka przez młodzież naszej szkoły.

Szkoła współpracuje ze Stowarzyszeniem Filantropów im. Brora Hanssona.

Szkoła jest przyjazna uczniom, bardzo dobrze przygotowuje do wykonywania zawodu, uczy samodzielności, otwartości. Dysponuje własnym, dużym budynkiem, dzięki czemu zajęcia odbywają się na jedną zmianę. Uczniowie mają do dyspozycji multimedialną czytelnię przy szkolnej bibliotece, indywidualne szafki do przechowywania własnych rzeczy, bufet.

Wszystkie aktualności szkolne uczniowie mogą znaleźć na stronie internetowej szkoły łącznie z zastępstwami za nieobecnych nauczycieli, podziałem godzin itp. Szkoła ma również swój profil na Facebookuwww.facebook.com/ZSM2.Krakow.

Szkoła mieści się przy al. Gen. Skrzyneckiego 12, w pobliżu Ronda Matecznego, łatwo do niej dojechać: tramwajami linii 8, 10, 19, 23 lub autobusami linii 144, 164, 173, 179, 184, 304, 503.

Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.zsm2krakow.pl.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
matka ucznia

Dlaczego W technikum Mechanicznym na ul. Skrzyneckiego, nauczyciele szczególnie logistyka) agitują za PO i ośmieszają Rząd

D
Dariusz Cichoń

przedmówca ma troche racje, ale można tam zdobyć wiedze i umiejętności

b
blebleble

"Specjalistyczne pracownie są wyposażone w wysokiej klasy najnowocześniejszy sprzęt," z którego co niektórzy nauczyciele wykładający , nie potrafią obsługiwać , bąć potrafią w 20% ,,, możliwości w tej szkole są bardzo duże , jeśli kotoś chce sie nauczyć to sie nauczy, a jeśli chce mieć tylko średnie to też się da zrobić bez najmniejszego problemu, wystarczy uczęszczać na zajęcia i nie dawać po "d****",my jutro kończymy szkołę tzn rocznik 93 ( przyszli technicy ), i są u nas osoby które mają bardzo dobre oceny , a przy samochodzie nie umieją nic zrobić, Normanie nic . aczkolwiek "będą " mieli świstek

Dodaj ogłoszenie