Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespoły strategiczne

EKT
Komisja powstała z inicjatywy przewodniczącego rady Stefana Nawrota, który wraz z radnymi postanowił zmienić wizerunek gminy i podjąć takie działania, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Na pierwszym posiedzeniu komisja podzieliła się na dwa zespoły. Ich członkowie zajmą się m.in. inwentaryzowaniem majątku gminy i podejmą decyzje o odpowiednim wykorzystaniu go. Objadą wszystkie miejscowości, obejrzą budynki komunalne i wytypują, które należy przeznaczyć do remontu, wyburzenia, dzierżawy czy sprzedaży. Ustalą też, które będą służyć lokalnej społeczności (np. jako świetlice środowiskowe dzieci i młodzieży). Wyznaczą ponadto terminy działań oraz zadania, na jakie przeznaczą pieniądze, pochodzące ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości komunalnych.

Ożywienie w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce

Rada Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce powołała 9-osobową komisję, która zajmie się strategią rozwoju gminy.

Obiektów takich jest w gminie kilka, m.in. w Stręgoborzycach, gdzie po Spółdzielni Usług Rolniczych zostało 2,72 ha, w poprzedniej kadencji podzielone na cztery działki. Na jednej znajduje się stacja paliw, na innych zniszczone budynki magazynowe. Część dzierżawi spółka handlowa. Początkowo nieruchomość miała być sprzedana, a pieniądze przeznaczone na budowę wodociągu - taki zapis widnieje w akcie ugody z likwidatorem. Radni zmienili jednak zdanie i nie wyrazili zgody na sprzedaż. Radni tej kadencji nastawieni są na rozwój gminy i ekonomiczne stawianie spraw, a nie spory, które zdominowały ich poprzedników.
Niewykorzystany stoi także budynek dawnej Szkoły Podstawowej w Igołomi. On także przeznaczony był na sprzedaż - pieniądze miały częściowo pokryć koszty budowy sali gimnastycznej. Jednak i w tym przypadku radni zrezygnowali, bo rozważali przeniesienie do dawnej szkoły przedszkola. Obecny, niewielki obiekt placówki dla najmłodszych nie spełnia bowiem podstawowych standardów. Remont dawnej SP byłby jednak kosztowny i nieopłacalny - budynek jest stanowczo za duży dla zaledwie 40 przedszkolaków. Sprawę tę też pozostawiono niezałatwioną.
Powołane zespoły przygotują konkretne propozycje inwestycyjne, jakie można będzie przeprowadzić w latach 2007- 2010. - Lista jest długa, obejmuje między innymi: budowę wodociągu, sali gimnastycznej, chodników wzdłuż drogi krajowej, naprawę dróg gminnych. Zależy nam na wyremontowaniu dróg dojazdowych do domostw i pól. Niektóre są w takim stanie, że karetka nimi nie przejedzie - mówi przewodniczący Nawrot. Ważne jest też przygotowanie budowy kanalizacji. - Wiemy, że nie uda się nam jej rozpocząć w tej kadencji, bo musimy najpierw zbudować wodociąg, ale będziemy chcieli przygotować dokumentację. Marzeniem byłoby mieć projekty, ale zadowoli nas też, jeśli będzie chociaż koncepcja.
Stefan Nawrot chce zaprosić do współpracy wszystkie środowiska, m.in. przedsiębiorców. Chce poznać ich oczekiwania, liczy na dobre kontakty. Planuje też powołanie samorządu młodzieżowego.
Tekst i fot. (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski