Zetną do minimum esbeckie emerytury?

Zetną do minimum esbeckie emerytury?

Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zetną do minimum esbeckie emerytury?

©archiwum

Rozliczenia z PRL. Niektórzy byli funkcjonariusze PRL-owskiej policji politycznej biorą miesięcznie ponad 20 tys. zł świadczeń. MSWiA chce im dać niespełna 900 zł.
Zetną do minimum esbeckie emerytury?

©archiwum

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada, że odbierze wysokie emerytury byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. Nowe przepisy mają być gotowe za dwa miesiące. - Najwyższy czas! - mówi większość opozycjonistów z okresu PRL-u.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ ZBIGNIEWA BARTUSIA: Sprawiedliwość spóźniona i wybiórcza

Resort Mariusza Błaszczaka chce obciąć emerytury wszystkich byłych funkcjonariuszy SB do dopuszczonego prawem minimum.
Obniżka obejmie również tych, którzy na początku lat 90. XX wieku przeszli pozytywnie weryfikację w służbach po upadku PRL. Ich świadczenia zmniejszone zostaną w części proporcjonalnej do czasu spędzonego w szeregach SB. W sumie zmiany obejmą prawie 25 tysięcy osób.
8500 - tyle złotych emerytury dostają wysocy rangą funkcjonariusze komunistycznego MSW, m.in. gen. Władysław Ciastoń i gen. Józef Sasin
- To się powinno stać już dawno. 27 lat mija od końca komunizmu, a wciąż nie poradziliśmy sobie z emeryturami szczególnie „zasłużonych” dla poprzedniego systemu. Przecież oni walczyli z Polakami w imieniu obcego mocarstwa, jakim był Związek Sowiecki - mówi wprost Krzysztof Bzdyl, były działacz Konfederacji Polski Niepodległej i NSZZ „Solidarność”.

Czy emerytalne cięcia powinny dotyczyć wyłącznie byłych esbeków? Jan Rokita, były opozycjonista, później poseł, uważa, że nie. - Wybieranie sobie różnych grup zawodowych, które chce się po 30 latach ukarać za komunizm, kłóci się z moim rozumieniem sprawiedliwości. Kolaborantami z okupantem byli wszyscy członkowie PZPR, którzy przecież szli tam w ogromnej większości dla pieniędzy. Do dziś mają z tego przywileje życiowe, stanowiąc grupę beneficjentów komunizmu - mówi Rokita.

Inny problem zauważa Maciej Mach, w PRL-u jeden z liderów „Solidarności” w Hucie im. Lenina, a obecnie wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Sieć Solidarności. - Emerytury esbeków należałoby obniżyć, choć pewnie nie będzie to takie proste. Ale w pierwszej kolejności powinno się pomóc tym, którzy walczyli z komuną. Bo obecna pomoc jest śmiesznie niska - zwraca uwagę.

Owszem, od 31 sierpnia ub. roku obowiązuje ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej, ale z powodu ostrych kryteriów dochodowych wielu zasłużonych opozycjonistów nic nie dostaje.

Z danych MSWiA wynika, że każdego roku na świadczenia dla byłych funkcjonariuszy policji politycznej budżet państwa wydaje ok. 8 mld zł. Rekordziści dostają co miesiąc świadczenia przekraczające 20 tys. zł, zaś średnia emerytura wynosi 4-6 tys. zł, a w przypadku generałów - prawie 9 tys. zł. Teraz mieliby otrzymywać najniższą, która od 1 marca wynosi 882,56 zł brutto.


Nowa próba obcięcia emerytur byłych funkcjonariuszy SB. - Technicznie to możliwe, ale czy konstytucyjne? - powątpiewa Zbigniew Ćwiąkalski.

Jako prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-1989 Krzysztof Bzdyl brał udział w procesach, które rzadko, bo rzadko, ale wytaczano byłym milicjantom i funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. - Nie czują się winni, śmieją się nam w twarz - mówi Bzdyl i dodaje, że widzi często kolegów z „Solidarności” czy KPN-u, którym ledwo wystarcza na zapłacenie rachunków i wykupienie leków. Sam otrzymuje ok. 1100 zł emerytury. Na wysokości świadczenia odbiła się zresztą działalność komunistycznego aparatu ucisku - m.in. kilkukrotna utrata pracy i pobyty w więzieniu.

Podobnie niskie emerytury otrzymują znajomi Bzdyla z czasów opozycji. - Mam kolegę, który pracował w przedsiębiorstwie zajmującym się remontami wielkich pieców. Był aresztowany, nie dostawał podwyżek, awansów. A ci, którzy siedzieli cicho, mają emerytury dwa razy wyższe. Nie mówiąc już o esbekach - opowiada Bzdyl.

Dla porównania po ok. 8,5 tys. zł emerytury miesięcznie otrzymują np. wysocy rangą funkcjonariusze służb PRL-u, generałowie Władysław Ciastoń i Józef Sasin. Pisał o tym ostatnio „Fakt”. Zmarły niedawno szef komunistycznego MSW gen. Czesław Kiszczak dostawał miesięcznie ok. 8,5-9 tys. zł renty.

MSWiA chce to zmienić. - Technicznie jest to możliwe, bo w obecnej sytuacji Sejm jest w stanie przyjąć każdą ustawę. Pytanie, czy byłaby ona konstytucyjna, ale na sprawdzenie tego przez Trybunał Konstytucyjny nie ma raczej szans. Jestem też przekonany, że każda z takich osób po otrzymaniu decyzji obniżającej świadczenia odda sprawę do sądu pracy i ubezpieczeń - mówi były minister sprawiedliwości w rządzie PO Zbigniew Ćwiąkalski.

To nie jest pierwsze podejście do kwestii obniżenia emerytur komunistycznych funkcjonariuszy. W latach 90. tzw. ustawy o dezubekizacji zawetowali prezydenci - najpierw Lech Wałęsa, a później Aleksander Kwaśniewski.

W 2010 r. ustawa weszła w życie, ale zmniejszył się tylko wskaźnik przeliczeniowy emerytur (z 2,6 proc. na 0,7 proc. za rok służby w SB). Obniżki, które objęły wówczas około 40 tys. osób - w tym także dziewięciu członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - obroniły się przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Dwa lata temu jeszcze większych restrykcji wobec byłych esbeków domagała się Solidarna Polska (obecnie przy władzy w koalicji z PiS). Zaoszczędzone pieniądze (według wyliczeń autorów projektu ok. 300 mln zł rocznie) planowano wydać na pomoc ofiarom komunistycznych represji. Zabrakło jednak zgody ze strony rządu PO-PSL.

Obecny projekt MSWiA to niejedyna inicjatywa, mająca na celu rozliczenie się ze spadkiem po PRL-u. Krakowskie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych od wielu lat apeluje o degradację komunistycznych funkcjonariuszy i wojskowych i odebranie im wysokich odznaczeń, m.in. orderów Virtuti Militari. - Najwyższy już czas zmyć hańbę z najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego - mówi dr Jerzy Bukowski z POKiN.

piotr.subik@dziennik.krakow.pl

Komentarze (80)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nareszcie

Baba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Moja mama pracowała uczciwie 38 lat.Z czego była niecałe dwa miesiące na L-4.Dziś ma 1600zł emerytury z czego 200zł to dodatek od państwa za tzw "starosc".Za samo mieszkanie płaci 600zł.Nie wspomnę...rozwiń całość

Moja mama pracowała uczciwie 38 lat.Z czego była niecałe dwa miesiące na L-4.Dziś ma 1600zł emerytury z czego 200zł to dodatek od państwa za tzw "starosc".Za samo mieszkanie płaci 600zł.Nie wspomnę o innych opłatach i lekach....Za takie grosze żyje większość polskich emerytów.Teraz będzie SPRAWIEDLIWIE!!!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sprawiedliwie

antygazetnik antywyborczy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

niestety, kochany... ta sprawiedliwość jest taka ,że czerwone ubecjie świnie i bestie będą dostawały blisko 2000 zł. To ma się nazywać sprawiedliwość?!!! a po 850 to nie łaska?!!! czemu PiS...rozwiń całość

niestety, kochany... ta sprawiedliwość jest taka ,że czerwone ubecjie świnie i bestie będą dostawały blisko 2000 zł. To ma się nazywać sprawiedliwość?!!! a po 850 to nie łaska?!!! czemu PiS ucinając tej bandzie morderców ,złodziei ,sprzedawczyków moskiewskich i pracowników nkvd ,nie obciąl tak ,jak powinien to zrobić ,to nie wiem . Wszelkim agentom ,współsprzedawczykom moskiewskim powinni obciąć do zera i dać szansę starać się o emerytury w maskve!! wszelkie moskovskije gienierały i inna swołocz sovietska ,job vaszu mat`,powinna wyjechać tam ,skąd sie wywodzi.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komandosi

chor. Musaschi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Komandosom z jw 4101 z Dziwnowa i Lublińca też rząd chce zabrać emerytury ! Chroniliśmy papieża , nastawialiśmy łeb dla kraju. A Wy nas do jednego wora z ubecko zomo skim ścierwem?Komandosi...rozwiń całość

Komandosom z jw 4101 z Dziwnowa i Lublińca też rząd chce zabrać emerytury ! Chroniliśmy papieża , nastawialiśmy łeb dla kraju. A Wy nas do jednego wora z ubecko zomo skim ścierwem?Komandosi nawołuję do konsolidacji i powstania !!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wszystkim brac

Rozumny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

To prawda armia nie slusznie jest stawiana w szeregu z ZOMO,MO i SB.Widzialem masakre na Wujku,mialem wtedy16lat i juz rozumialem o co chodzi.Oficerowie i szeregowi wojska polskiego odmowili bicia...rozwiń całość

To prawda armia nie slusznie jest stawiana w szeregu z ZOMO,MO i SB.Widzialem masakre na Wujku,mialem wtedy16lat i juz rozumialem o co chodzi.Oficerowie i szeregowi wojska polskiego odmowili bicia gornikow,tylko ZOMO MO i SB nie mialo oporow,szli z piana na ustach.Narodzie rozumu troche !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
deubekizacja

kola (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

Powinno się jeszcze tym UBekomi zabronić pełnienia kierowniczych stanowisk, na których to, obecnie sobie dorabiają do emerytury, bo zachowują się i mają chamski, lekceważący, arogancki pogardliwy...rozwiń całość

Powinno się jeszcze tym UBekomi zabronić pełnienia kierowniczych stanowisk, na których to, obecnie sobie dorabiają do emerytury, bo zachowują się i mają chamski, lekceważący, arogancki pogardliwy itp... stosunek do podwładnych im pracowników Zachowuj się jak by żyli dalej w czasach PRLu . Nie możemy oczekiwać od tych śmieci jakiejkolwiek zmiany ,nic ich nie nauczyło. Dalej się czują nietykalni, silni i bezpieczni i śmieją się swoim ofiarom w twarz !!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nauka czerwonego

antygazetnik antywyborczy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jak można myśleć o uczeniu czegokolwiek czerwonych bestii? nawet nie należy o tym wspominać .Czerwone bydlaki natychmiast yo wykorzystają przeciwko przyzwoitym ludziom))

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zabrać

Marek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

Niech żyję PIS i mój wujek Antoś Macierewicz

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"Zetną do ...."

J23 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

Z treści komentarzy wynika, że większość to "opójzycjoniści" spod budki z piwem, lub zwykłe "krymki", którym udało się przyjąć na grzbiet po kilka pałek od ZOMO, a teraz mają okazję to wykrzyczeć....rozwiń całość

Z treści komentarzy wynika, że większość to "opójzycjoniści" spod budki z piwem, lub zwykłe "krymki", którym udało się przyjąć na grzbiet po kilka pałek od ZOMO, a teraz mają okazję to wykrzyczeć. A więc krzyczcie, jeśli Wam się od tego lżej na duszy zrobi.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
da zdravstvujet tawariszcz ,budiem kriczat`!!!job vaszu mat`!!!!

antygazetnik antywyborczy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

no, no, to jednak ubodło? eto napisał tovariszcz pałkownik ili obyknowiennyj towariszcz agient ub?))) hę?!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ryś

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

Panie Rokita,był pan członkiem uni wolności,po ,partii uwikłanych w konszachtach z ludźmi pzpr.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zacznijcie myśleć sami

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26 / 3

8 500,00 zł biorą generałowie to w takim wypadku kto dostaje te 20 000,00 zł??????
Uruchom chociaż 2 szare komórki nienawidzący wszystkich a przede wszystkim samych siebie narodzie.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zemsta

Gonzo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 27 / 3

20 TYŚ. Otrzymują dzisiaj funkcjonariusze CBA i ABW.Byli esbecy mają maksymalnie 3-4 tysiące. Cała akcja to propagandowe uderzenie w PRL i kolejne oszustwo PiS.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a

alojz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

bo debil niepiśmienny był...uczyć się nie chciało a kasiorę to by brał tuman

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a

alojz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

bo debil niepiśmienny był...uczyć się nie chciało a kasiorę to by brał tuman

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a

alojz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

bo debil niepiśmienny był...uczyć się nie chciało a kasiorę to by brał tuman

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo