Zeznania rodzinne

DER
Przeszło 95 proc. podatników rozliczało się za 2001 rok w I przedziale skali podatkowej (stawka 19 proc.) - wynika z danych resortu finansów. Niecałe 4 proc. mieściło się w II przedziale dochodów (stawka podatku 30 proc.), a tylko niecały 1 proc. stanowili podatnicy płacący fiskusowi za 2001 rok wg najwyższej 40-proc. stawki. Statystyki rozliczeń za rok ubiegły (2002) jeszcze długo nie będziemy znali (ministerstwo publikuje takie dane wiele miesięcy po terminie złożenia PIT-ów), być może warto więc przyjrzeć się zmaganiom podatników z fiskusem w latach ubiegłych.

W ubiegłych latach Polacy najczęściej rozliczali podatek wspólnie z małżonkiem, korzystając z odliczeń

   Dane przytoczone wyżej w niewielkim stopniu się zmieniają. Rok wcześniej (podatek za 2000 rok) również ok. 95 proc. podatników rozliczało się w I przedziale skali, jednak, co ciekawe, większy udział stanowili "krezusi" wpadający w III przedział skali (1,3 proc. ogółu podatników).
   W 2001 roku przeszło 23,7 mln osób płaciło podatek dochodowy. To nieco mniej niż rok wcześniej. W 2000 roku podatek dochodowy od osób fizycznych płaciło bowiem ok. 24 mln podatników. Ok. 17,6 mln osób zdecydowało się rozliczać za 2000 rok samodzielnie, podczas gdy za rok 2001 samodzielnie rozliczało się ok. 17,9 mln osób. Oznacza to, że przy malejącej liczbie podatników, coraz mniej osób powierza obowiązek złożenia PIT-u płatnikowi (np. zakład pracy) wybierając samodzielne rozliczenie, co z kolei jest wynikiem powszechnego korzystania z ulg i odliczeń.
   W latach 2000 i 2001, jak można było się spodziewać, najczęściej rozliczaliśmy się na druku PIT-37 (przeszło 15 mln podatników każdego roku wykorzystywało ten formularz).
   Niemal niezmienna pozostaje liczba podatników wybierających korzystną formę rozliczania się wspólnie z małżonkiem. W latach 2000 i 2001, każdorazowo ponad 60 proc. ogółu składających PIT-y robiło to wspólnie z małżonkiem. To sporo - nie może więc dziwić niepokój podatników, gdy pojawiły się pogłoski o planowanym zniesieniu możliwości wspólnego rozliczenia (później dementowane).
   Ile Polacy oddają fiskusowi w formie podatku dochodowego od osób fizycznych? W 2000 roku podatnicy osiągnęli dochód brutto (przed odliczeniami) 362,6 mld złotych. Rok później było to 383,6 mld złotych. Od wspomnianego dochodu brutto trzeba odjąć odliczenia - przede wszystkim składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pozostałe odliczenia to także niemało - warto wspomnieć, że w 2000 roku z ulg i odliczeń (poza składkami na ubezpieczenie) skorzystało 10,8 mln podatników (46,7 proc. ogółu). Łączna kwota odliczeń od dochodu przekroczyła 8 mld złotych, a odliczeń od podatku sięgnęła niemal 5 mld złotych. Rok później (za 2001 rok) odliczeń ulg podatkowych dokonało 11,3 mln podatników, tj. 49,3 proc. ogółu. Kwota odliczeń od dochodu wyniosła 5,7 mld zł, a od podatku 5,2 mld złotych. Odliczamy więc z roku na rok coraz mniej, co jest efektem powolnego likwidowania najbardziej atrakcyjnych i powszechnych możliwości pomniejszania zobowiązań wobec fiskusa. (DER)

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie