Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoś graffiti przez internet

Anna Agaciak
Pogromcy namawiają też do wspólnych akcji usuwania napisów
Pogromcy namawiają też do wspólnych akcji usuwania napisów FOT. ANNA KACZMARZ
Inicjatywa. Pogromcy Bazgrołów ogłaszają konkurs: „Front Malina”. Jest też nowe narzędzie do walki z pseudograffiti.

Masz dość mieszkania w wy­smarowanej wulgarnymi napisami kamienicy lub bloku? Zgłoś ją do konkursu „Front Malina”. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie i wraz z adresem wyślesz e-mail: [email protected] lub bazgroly.krakow.pl. Pogromcy bazgrołów zajmą się resztą.

Zarządcy pod lupą

– Gdy otrzymamy zdjęcia skontaktujemy się z zarządcą, aby zaoferować mu farby do zamalowania nielegalnego graffiti – mówi Waldemar Domański, szef zespołu zadaniowego ograniczania bazgrołów w Krakowie.

– Spodziewamy się dwóch możliwości odpowiedzi: przyjęcia oferty i przyłączenia się do akcji zamalowywania bazgrołów lub drugą: abyśmy nie zawracali im głowy.

Tacy zarządcy muszą się jednak liczyć z reakcją zwrotną. Wymalowany graffiti budynek trafi do konkursu na najgorszą elewację. Jego zdjęcie pojawi się w mediach, a zarządca może zostać zawstydzony wręczeniem mu kilograma cytryn. Finalnie powstanie lista najgorszych i najlepszych zarządców. Najlepsi mogą liczyć na certyfikaty i statuetkę Pogromców Bazgrołów.

Front Malina ma zawstydzać zarządców i uświadomić mieszkańcom, że każdy może na swoim podwórku dokonać małej korekty, makijażu.

Straż miejska i policja już przygotowuje listę zarządców nieruchomości w mieście, aby łatwiej było ustalić, kto jakim budynkiem się opiekuje.

Aplikacja dla mieszkańca

To nie koniec dobrych wiadomości z frontu walki z wandalami niszczącymi krakowskie elewacje. Od dziś rusza w in­ternecie (bazgroly.krakow.pl) nowe narzędzie umożliwiające błyskawiczne zgłaszanie szpetnych napisów.

– Aplikacja pozwala nam na przesłanie zdjęcia zniszczonej elewacji i adresu, pod którym się znajduje – mówi Waldemar Domański. Po wypełnieniu formularza od razu pojawi się informacja, że zgłoszenie zostało przyjęte i straż miejska wkroczy do akcji.

Osoba, która przesłała zgłoszenie może śledzić co się z nim dalej dzieje. Dowie się kiedy napis zostanie usunięty, a po tym fakcie zobaczy zdjęcie oczyszczonej już elewacji.

Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej, dodaje, że do obsługi nowego narzędzia zostało stworzone specjalne stanowisko. Nad aplikacją będzie czuwał wytypowany pracownik i reagował od razu po otrzymaniu zgłoszenia.

– To jest narzędzie dla każdego mieszkańca,instytucji publicznych i firm prywatnych, dla wszystkich, którzy zechcą zgłaszać nam akty wandalizmu w Krakowie – mówi rzecznik straży miejskiej.

Strażnikom zależy na jak najszybszym wdrożeniu procedur i usunięciu szpetnych napisów. Można się spodziewać, że najszybciej będą znikać bazgroły na murach miejskich obiektów. – Jeśli chodzi o obiekty prywatne może być trudniej – stwierdza Marek Anioł. – Naszym zadaniem będzie przekonanie polityków do zmiany ustawy, aby zarządca nie mógł nam powiedzieć, że nie ma ochoty usuwać pseudograffiti.

Piknik sąsiedzki

Pogromcy Bazgrołów w sobotę zapraszają mieszkańców na Piknik sąsiedzki na boisku Szkoły Podstawowej nr 113, przy ul. Stachiewicza 33. Wspólnie z krakowianami pogromcy chcą stworzyć mural na ścianie 113-stki. Fachową pomoc zapewnią studenci Uniwersytetu Pedagogicznego. Będzie też grill, kiełbaski, łakocie, woda mineralna i muzyka. Początek godz. 9.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski