Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoś i zbuduj sobie domek

Grzegorz Skowron
Dom bez pozwolenia będzie można budować tylko wtedy, gdy nie zaszkodzi on sąsiednim obiektom
Dom bez pozwolenia będzie można budować tylko wtedy, gdy nie zaszkodzi on sąsiednim obiektom FOT. MARCIN OSMAN
Prawo. Sejm zniósł obowiązek uzyskiwania pozwoleń na budowę, ale tylko tam, gdzie istnieją plany zagospodarowania.

Przyjęta przez posłów nowelizacja Prawa budowlanego ma skrócić przygotowania do stawiania domów jednorodzinnych.

Według nowych przepisów wystarczy w urzędzie zgłosić zamiar budowy i poczekać 30 dni na ewentualny sprzeciw. Jeśli taki się nie pojawi, można zacząć wbijać łopaty w ziemię.

Ale taki scenariusz nie dotyczy każdego inwestora. Bez pozwoleń stawiane będą domy jednorodzinne na tych obszarach, które mają plany zagospodarowania przestrzennego.

Urzędnik sprawdzi, czy dołączony do zgłoszenia projekt domu spełnia wszystkie wymogi określone w planie. A gdy takiego planu nie ma, konieczne stanie się uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (to też trwa długo) i dopiero wtedy zgłoszenie zostanie zaakceptowane.

Drugi warunek rozpoczęcia budowy bez pozwolenia dotyczy tego, by obszar oddziaływania nowego domu nie wykraczał poza działkę, na której stanie. W praktyce chodzi o to, by nowy obiekt nie szkodził sąsiadom. Dla przykładu, jeśli ktoś zechce usytuować swój dom w granicy działki, to pozwolenie na jego budowę będzie konieczne.

O ile nowe regulacje mogą cieszyć chcących budować, to boją się ich ci, którzy w sąsiedztwie swych domów mają działki przeznaczone pod zabudowę. Dziś, gdy ktoś stara się o pozwolenie na budowę, każdy sąsiad działki przewidzianej pod inwestycję jest o tym powiadamiany. Po zmianach dowie się o tym dopiero wtedy, gdy robotnicy wejdą na plac budowy.

Te wątpliwości pojawiły się kilka lat temu, gdy po raz pierwszy zamierzano znieść pozwolenia na budowę. Wtedy Trybunał Konstytucyjny uchylił zmiany w prawie budowlanym jako nieuwzględniające interesów właścicieli działek sąsiadujących z domami stawianymi bez pozwoleń.

Resort infrastruktury zapewnia, że tym razem jest inaczej – z jednej strony nowe domy nie mogą szkodzić sąsiadom (za co odpowiada projektant), z drugiej wykaz wszystkich zgłoszeń ma być dostępny w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej danego urzędu. Jeśli okaże się, że budowany dom jednak wymagał zgłoszenia albo inwestor zmienia go w trakcie budowy, zostanie potraktowany jako samowola z groźbą rozbiórki.

Na obowiązywanie nowych przepisów trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy. Teraz zajmie się nimi Senat, potem trafią do podpisu prezydenta i wejdą w życie trzy miesiące po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski