Zgromadzenie Narodowe bez udziału opozycji. Grzegorz...

Zgromadzenie Narodowe bez udziału opozycji. Grzegorz Schetyna: Niszczona jest demokracja

Zdjęcie autora materiału

Jakub Oworuszko

Polska

Aktualizacja:

Polska

Zgromadzenie Narodowe bez udziału opozycji. Grzegorz Schetyna: Niszczona jest demokracja

©fot. Marek Szawdyn/ Polska Press

Opozycja zbojkotuje piątkowe Zgromadzenie Narodowe z okazji 550 lat polskiego parlamentaryzmu i 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - W Polsce niszczona jest demokracja - przekonuje Grzegorz Schetyna. Koszt organizacji wydarzenia to ponad milion złotych.
Zgromadzenie Narodowe bez udziału opozycji. Grzegorz Schetyna: Niszczona jest demokracja

©fot. Marek Szawdyn/ Polska Press

Zgromadzenie Narodowe, czyli wspólne, uroczyste obrady posłów i senatorów - wydarzenie, które powinno łączyć, podzieliło polityków.

- Niszczone są zasady wspólnoty parlamentarnej, niszczona jest demokracja, wolność. Dlatego nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach, które tak naprawdę mają przykryć prawdziwą, smutną rzeczywistość 2018 roku - zapowiedział w czwartek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jednocześnie PO zorganizuje w piątek „uroczyste” posiedzenie klubu parlamentarnego PO. Zaproszono wszystkich byłych parlamentarzystów Platformy i byłych marszałków Sejmu i Senatu.
Swoje wydarzenie organizuje też Joanna Scheuring-Wielgus. W „obybwatelskim zgromadzeniu narodowym” mają wziąć udział m.in. muzyk Zbigniew Hołdys i znana z sejmowego protestu Iwona Hartwich z synem Jakubem.

Z kolei Nowoczesna i PSL miały podjąć decyzję o udziale w wydarzeniu w ostatniej chwili, w piątek rano. Ludowcy zwracali uwagę, że w trakcie wydarzenia powinna odbyć się debata w której głos powinni mieć przedstawiciele wszystkich ugrupowań.

Decyzję o bojkocie Zgromadzenia Narodowego skrytykował w tym tygodniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). - To błąd - ocenił, dodając, że gdy orędzie wygłaszał prezydent Bronisław Komorowski, był na nim obecny.

Zgromadzenie rozpocznie się o godz. 10 od mszy św. w Bazylice Archikatedralnej. Same obrady w trakcie których będzie przemawiał prezydent Andrzej Duda będą trwały tylko godzinę. O godz. 13 zaplanowano lunch.

Organizacja kilkugodzinnego wydarzenia pochłonie fortunę. Samo wynajęcie namiotu przy Zamku Królewskim (Kancelaria Sejmu zawarła umowę z Fundacją Ogrody Muzyczne bez przetargu) w którym w lipcu odbywają się koncerty w ramach festiwalu „Ogrody Muzyczne” wyniesie ponad milion złotych. Jak ustaliła Agencja Informacyjna Polska Press wnętrze namiotu zostało przebudowane i gruntownie przemeblowane. Koszt samej wykładziny to ok. 50 tys. zł.

- Zawsze jest tak, że jak coś się zmienia, to kosztuje to dwa razy więcej, niż gdyby zbudować to od podstaw - przekonuje w rozmowie z AIP Ryszard Kubiak, organizator „Ogrodów Muzycznych”.


Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
... nieustający bieg polskiej głupoty na przełaj ....

uszatek_2 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

...." Zgromadzenie Narodowe bez udziału opozycji. Niszczona jest demokracja " ..... - SŁUSZNA DECYZJA !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bez

gota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

ale za to tadzio rydzyk bedzie. i jarek z tadziem beda sie miziac noskami

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PRL bis to nie Polska!

podatnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

Pragnę przypomnieć funkcjonariuszowi, który pokonał Frasyniuka we Wrocławiu , że PRL bis w dniu 12 lipca 2018 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i...rozwiń całość

Pragnę przypomnieć funkcjonariuszowi, który pokonał Frasyniuka we Wrocławiu , że PRL bis w dniu 12 lipca 2018 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec , że PO ma tyle wspólnego z demokracją co z Kartą Praw Podstawowych, którą to Donald Tusk przyjął z wyłączeniem praw socjalnych i światopoglądowych a PO nie miała przez 8 lat czasu na włączenie? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
W bundestagu niech sie spotkaja

MC377 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Opozycja moze sobie brac udzial w spotkaniach narodowych w swoim heimacie, czyli rzeszy. Zwlaszcza potomek waecznych z wehrmachtu...A schetynie jak dobrze zaplaca to i na spotkanie na okolicznym...rozwiń całość

Opozycja moze sobie brac udzial w spotkaniach narodowych w swoim heimacie, czyli rzeszy. Zwlaszcza potomek waecznych z wehrmachtu...A schetynie jak dobrze zaplaca to i na spotkanie na okolicznym smietniku przybedzie. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo