Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgubiona dusza w Pawilonie Wyspiańskiego

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Ilustracje budują nastrój
Ilustracje budują nastrój Fot. materiały prasowe
Pierwsza skierowana do młodzieży książka Olgi Tokarczuk intryguje nie tylko treścią, ale również ilustracjami. Te ostatnie, autorstwa Joanny Concejo, można oglądać na wystawie w Pawilonie Wyspiańskiego

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze - spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…” - tak zaczyna się wydana przed kilkoma miesiącami książka Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza” (wyd. Format). Jej bohaterem jest Jan - mężczyzna, który pewnego dnia, patrząc w lustro, zdał sobie sprawę, że nie wie, gdzie podział własną duszę: zgubił ją w ferworze pracy i towarzyskich zobowiązań.

- To książka o tym, że czas przyspieszył tak bardzo, iż nie jesteśmy w stanie nadążyć za jego biegiem. Pojawia się więc nostalgia za czasem uniwersalnym, w których potrafilibyśmy znaleźć dla siebie miejsce - mówiła Tokarczuk w rozmowie z „Legalną Kulturą”. „Zgubiona dusza” nie jest jednak moralizatorską przypowiastką, ale - jak zwykle w przypadku tej autorki - pełną metafor i ciepła poetycką historią.

Magię słów Tokarczuk uzupełniają ilustracje autorstwa Joanny Concejo. Wykonane środkami najprostszymi: kredkami, ołówkiem, długopisem, na kratkowanym papierze, przypominają rysunki kreślone mimochodem na marginesach pamiętnika.

„Zgubioną duszę” określa się jako „pierwszą w dorobku Tokarczuk książkę dla młodzieży”. Jednak od takich etykietek odżegnuje się i pisarka (która, jak mówi, „nie rozumie podziałów na literaturę dziecięcą i dorosłą”), i ilustratorka. Concejo stworzyła bowiem styl zupełnie inny od estetyki, w której osadzone są dzisiejsze książki dla młodszych czytelników. Nie ma tu krzykliwych kolorów, prostej estetyzacji. Jest za to intymność, spokój, melancholia.

Olga Tokarczuk i Joanna Concejo za swoją książkę kilka dni temu otrzymały prestiżowe wyróżnienie Fiction Bologna Ragazzi Award na znanych Targach Książki w Bolonii. „Wybór nie był łatwy, ale zwycięskie książki przekonały naszych sędziów dzięki swemu pięknu, odwadze oraz innowacyjności. Składamy serdeczne gratulacje wszystkim wydawcom, autorom i tłumaczom” - czytamy w komunikacie organizatorów.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zgubiona dusza w Pawilonie Wyspiańskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski