Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgubne skutki rozbudowy Wiednia

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Krajobraz Wiednia zmienia się, pod wpływem nowych inwestycji budowlanych
Krajobraz Wiednia zmienia się, pod wpływem nowych inwestycji budowlanych fot. 123rf
UNESCO. Wpis na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu groził Dolinie Katmandu, ogrodom w Lahaur i Wiedniowi. Ostatni na nią trafił

Hotel Intercontinental w Wiedniu na swojej stronie chwali się, „centrum fitnessu”, „wyłożonym drewnem lobby” oraz „doskonałą lokalizacją, kilka kroków od zabytkowej Opery i eleganckich butików”. O tym, jak bardzo jego kilkunastopiętrowa, nowoczesna bryła, kontrastuje z barokową i secesyjną zabudową centrum miasta, już nie pisze. Jak również o tym, że właśnie przez plany powstania podobnych do niego budynków, historyczne centrum Wiednia trafiło wczoraj na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Decyzję o wpisie podjęli delegacji 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To był najdłużej dyskutowany przypadek. - Kiedy umieszczaliśmy Wiedeń na Liście Światowego Dziedzictwa, od początku mówiliśmy o tym, że trzeba monitorować inwestycje powstające w sąsiedztwie zabytkowych terenów - mówili przedstawiciele Libanu. - Mimo tego, sytuacja wymknęła się spod kontroli. Właśnie z myślą o monitoringu władze Wiednia przyjęły szereg dokumentów, w tym w 2005 roku Memorandum Wiedeńskie, które zawierały strategie zarządzania historycznym krajobrazem.

- Te zapisy nie działają - ocenili wczoraj Libańczycy. - Dyskutujemy nad tym od kilku lat, a problem tylko się pogłębia - dodali delegaci Finlandii. - Mimo ciepłych uczuć, jakie żywimy dla Wiednia, nie możemy ignorować faktu, że rozwój tego miasta zmierza w złym kierunku, a historyczny krajobraz metropolii może zostać zaburzony - podsumowała Polska.

Po trwającej blisko godzinę debacie miasto rzeczywiście trafiło na „listę zagrożonych”. Jak czytamy w decyzji Komitetu, za główne niebezpieczeństwo uznano inwestycję zwaną Vienna Ice-Skating Club - Intercontinental Hotel. Zakłada ona budowę nowoczesnego centrum kongresowego, hotelu i sali koncertowej na przestrzeni pomiędzy zabytkowym Konzerthaus, a wspomnianym hotelem Intercontinental, gdzie tradycyjnie, co zimę, organizuje się plenerową ślizgawkę.

- Projekt nie uwzględnia w wystarczającym stopniu poprzednich decyzji Komitetu, w szczególności jeśli chodzi o jego dużą wysokość, która mieć może negatywne skutki dla wyjątkowej uniwersalnej wartości tego miejsca - tłumaczą delegaci powody swojej decyzji. Rzeczywiście, patrząc na wizualizacje, nietrudno dostrzec, że monumentalna bryła centrum (w najwyższym punkcie ma mierzyć 66 metrów) przytłacza powstały w 1913, będący ciekawą mieszanką klasycyzmu i secesji niewysoki Konzerthaus.

Warto przypomnieć, że podobne projekty inwestycji były już przedstawiane w 2000 roku. Wtedy jednak ich realizacje zostały zablokowane właśnie dzięki interwencji UNESCO. - Myślałam, że Wiedeń odebrał już swoją lekcję. Niestety się myliłam - mówiła Mechtild Rössler ze Światowego Centrum Dziedzictwa.

Wiedeń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w 2001 roku. - Historyczne centrum Wiednia pełne jest różnorodnych elementów architektonicznych, w szczególności barokowych pałaców i ogrodów. Wielką wartość ma też Ringstrasse z końca XIX wieku - uzasadniało wtedy swoją decyzję UNESCO.

Wraz z Wiedniem na listę trafić miała Dolina Katmandu w Nepalu, gdzie przez niewłaściwą opiekę i źle prowadzone prace konserwatorskie zawaliło się 7 świątyń, oraz ogrody Szalimar w pakistańskim Lahaur. Ale zalecono na razie tylko misje specjalistów UNESCO.

Wczorajsza debata stała się też dla delegatów okazją do dyskusji nad samym pojęciem „dziedzictwa w zagrożeniu”. - W tej chwili na liście znajdują się zarówno obiekty zrujnowane w czasie wojen i kataklizmów jak i te, które niszczeją w wyniku decyzji polityków, zarządzających miastami - tłumaczył delegat Chorwacji. - Nie można przecież powiedzieć, że to tożsame sytuacje. Proponuje więc, by w przyszłości stworzyć rodzaj podkategorii.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski