Zieleń czy nowe bloki? Spór na Podwawelskim.

MARCIN WARSZAWSKI
Przeciwnicy inwestycji wskazali 21 lokalizacji nowych bloków. Spółdzielnia stara się na razie o budowę dwóch MAPA ZE STRONY WWW.NASZEPODWAWELSKIE.PL
Przeciwnicy inwestycji wskazali 21 lokalizacji nowych bloków. Spółdzielnia stara się na razie o budowę dwóch MAPA ZE STRONY WWW.NASZEPODWAWELSKIE.PL
Plany budowy nowych bloków na os. Podwawelskim podzieliły mieszkańców. Jedni chcą nowych spółdzielczych mieszkań, drudzy obawiają się, że inwestycja doprowadzi do zaniedbania istniejących budynków.

Przeciwnicy inwestycji wskazali 21 lokalizacji nowych bloków. Spółdzielnia stara się na razie o budowę dwóch MAPA ZE STRONY WWW.NASZEPODWAWELSKIE.PL

KONTROWERSJE. Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Podwawelska" miało burzliwy przebieg. Interweniowała policja.

Trwający od pięciu lat spór miał swój finał na ostatnim walnym zgromadzeniu SM "Podwawelska". Niezadowoleni mieszkańcy odwołali panią prezes i główną księgową spółdzielni.

- Podwawelskie to jedno z najbardziej zielonych osiedli w mieście i idealna przestrzeń do życia. Nie chcemy, by zmieniło się w betonową pustynię - mówił Piotr Bożek z inicjatywy Nasze Podwawelskie, który sprzeciwia się budowie bloków.

- Choć rok temu w maju na walnym zgromadzeniu spółdzielni przegłosowana została uchwała o rezygnacji z budowy bloków, zarząd spółdzielni zignorował ją - twierdzi Zofia Rachwalska, jedna z członkiń spółdzielni.

Po kilku tygodniach mieszkańców "Podwawelskiej" zaskoczyła informacja, że decyzja o warunkach zabudowy dla jednego bloku została wydana. A w wydziale architektury toczy się kolejne postępowanie dotyczące drugiego bloku.

Członkowie spółdzielni poczuli się oszukani. Na trwającym kilkanaście godzin walnym zgromadzeniu nie obyło się więc bez emocji. - Otrzymaliśmy zgłoszenie, że 30-letni mężczyzna przez megafon zakłóca przebieg trwają- cego zgromadzenia. Funkcjonariusze pouczyli obie strony - wyjaśnił Michał Kondzior z małopolskiej policji.

Wczoraj w siedziebie spółdzielni uchwytny był jedyny nieodwołany członek zarządu. - Mapka przygotowana przez mieszkańców nie ma nic wspólnego z zamierzeniami inwestycyjnymi spółdzielni - mówił Andrzej Sidziński, wiceprezes SM "Podwawelska".

- Na razie mówi się o dwóch blokach, ale osiedle można dogęścić o kilkanaście nowych budynków - ripostuje Piotr Bożek.

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

WĄTPLIWOŚCI PRZECIWNIKÓW INWESTYCJI

ZOFIA RACHWALSKA-GOŁDA, sekretarz Walnego Zgromadzenia:

Na naszym osiedlu są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy nowych bloków. Ci pierwsi pozostają jednak w zdecydowanej mniejszości.Na liście oczekujących na nowe mieszkania znalazło się około 300 osób, ale sposób i kryteria tworzenia tej listy są niejasne. Pierwszą wydaną decyzję o warunkach zabudowy zaskarżyliśmy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zarząd spółdzielni nie respektuje jednak uchwały Walnego Zgromadzenia o rezygnacji z budowy bloków.

ALEKSANDER HODOWAŃSKI, mieszkaniec osiedla Podwawelskiego:

Inwestycja nie tylko zaburzy równowagę przestrzenną,ale zdecydowanie pogorszy warunki środowiskowe poprzez likwidację zieleni chroniącej osiedle od zanieczyszczeń i hałasu od ul. Konopnickiej. Budowa nowych bloków i związane z nią obniżenie poziomu wody gruntowej oraz prace fundamentowe (palowanie) mogą spowodować dodatkowe, niebezpieczne osiadanie istniejących budynków. Przesunięcie funduszy spółdzielni na realizację inwestycji zahamuje konieczne prace modernizacyjne w istniejących w blokach.

(WARS)

ZARZĄD NIE FORSUJE BUDOWY BLOKÓW?

ANDRZEJ SIDZIŃSKI, wiceprezes Spółdzielni "Podwawelska":
 

Przed 2007 rokiem pojawiły się liczne wnioski mieszkańców, by rozpocząć nowe inwestycje. Działki, które przed pięcioma laty wskazaliśmy jako możliwe do zabudowy, były zgodne z pierwotnym planem projektanta tego osiedla prof. Cęckiewicza.

W 2011 roku po protestach mieszkańców Walne Zgromadzenie przegłosowało, żeby odstąpić od dalszej realizacji inwestycji. Uszanowaliśmy to. Teraz grupa, która sprzeciwia się dawnym projektom sugeruje, że Zarząd spółdzielni upiera się przy inwestycji. Jej członkowie podali wiele kłamliwych i bolesnych zarzutów. Mapka przygotowana przez mieszkańców nie ma nic wspólnego z zamierzeniami inwestycyjnymi spółdzielni. To są kompletne bzdury.

Na razie nie mogę powiedzieć ze stuprocentową pewnością, co dalej wydarzy się w spółdzielni. Prawdopodobnie Rada Nadzorcza spółdzielni skieruje dwóch swoich przedstawicieli do zarządu, po to, by był on trzyosobowy - tak bowiem stanowi statut. Później najpewniej ogłoszony zostanie konkurs, by wybrać brakujących członków zarządu. Oczywiście 350 członków może zwołać nad-zwyczajne walne zgromadzenie, na którym zapadną decyzje o dalszych losach Rady Nadzorczej.

(WARS)

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Architekt

To co zaprezentowano na mapce osiedla z tzw
"planami dogęszczenia" Naszej Małej Ojczyzny to jakieś totalne nieporozumienie i jawny przykład manipulowania świadomością tłumu. Wiadomo - "ludzie to kupią" a prawdziwe intencje autorów mapy chyba są zupełnie inne.... Znając koncepcje i plany zagospodarowania terenu osiedla jakie powstały w latach 60-dziesiątych wiem, że nie jest możliwe stworzenie takiego chaosu urbanistycznego jaki zaprezentowali przedstawiciele z "Nasze Podwawelskie" na swojej mapce. Chyba, że...zburzy się wszystkie budynki jakie stoją na osiedli...i zacznie się budowanie od początku. A TO NA PEWNO NIE JEST i NIE BĘDZIE MOŻLIWE. Można by rzec - "Panowie, oj nieładnie się bawicie"... Oj nieładnie...

s
stary człowiek

" Chciałbym być jeszcze młodym i pięknym ale czas płynie i to nie jest możliwe. tak samo z budynkami, są coraz starsze i wymagają coraz więcej pieniędzy aby je utrzymać w dobrym stanie."
Ja również zaliczam się Pańskiego pokolenia.
... a jednak te właśnie 39 starych budynków na Podwawelskim musimy utrzymać. To one są naszym DOMEM. Wszyscy nie przesiądziemy się do "Arki", która uratuje nas przed Potopem. Nie oddamy "Podwawelskiej" w ręce zręcznych graczy, różnego typu menadżerów i deweloperów. Ten RUCH nie oznacza burzenia- to nie oni, ci młodzi spod znaku Nasze Podwawelskie mówią o burzeniu domów aby w ich miejsce postawić apartamentowce.
To sprzeciw wobec wyuzdanej bezwstydnej pazerności osłaniającej się figowym liściem "demokracji". To akt samoobrony społeczeństwa, które nie chcą być społeczeństwem "wolnych najmitów".

E
Ewa

Wtykanie bloków w przestrzenie o innym przeznaczeniu to podłość i bezwzględnie należy to przerwać. To samo zrobiono na oś. Oficerskim. Efekt? Ludzie sobie w garnku krupy liczą. Pozasłaniane i pomazykane okna, żeby mieć prywatność. Czeka ludzi huk pracy koparek, dxwigi, rozjechane błoto na dojazdowych drogach, hałas budowlany narzędzi pracy i co najmniej dwa lata niepokoju, a potem blokada światła, zwężona akustyka. To jest stare osiedle, gdzie mieszkają starsi ludzie. Ten, kto skazuje tych ludzi na koszmar budowy nowych bloczysków powinien iść do więzienia i pomieszkać w ciasnych ścianach.

80-latek

jeśli Państwo macie i posiadacie tzw sprawdzone fakty "hańby" to jedynym ich odbiorcą winna być już dawno prokuratura.Ten, kto posiadł wiedzę o działaniach przestępczych (?) a ich nie ujawnia odpowiednim organom uprawnionym do ścigania przestępstw staje się współwinnym. Można go pociągnąć do odpowiedzialności za ukrywanie dowodów przestępstwa. Co przekazaliście prokuraturze? Niech prokurator się tym zajmie. Bo działając w taki sposób jak zaczęliście to robić można każdego "zmieszać z błotem" a potem, nie często albo nigdy nie pada słowo przepraszam. Wygląda mi na to, że "wrzucacie Państwo granat do, przepraszam, szamba i może komuś coś się przyklei". A co potem... A może robicie komuś nieświadomie krzywdę. Jesteście ode mnie młodsi, sprawniejsi ale działajcie tak by nikomu nieświadomie nie zrobić krzywdy, którą później nie da się naprawić. A odnoszę wrażenie, że robicie odwrotnie... Wiem, młodość ma swoje prawa ale starość ma nad Wami przewagę doświadczeniem życiowym. Znacie historię Polski powojennej - ilu niewinnym ludziom, nie tylko AK-owcom, przypięto "łatki", które po latach trudno było oderwać. Macie dowody to jedynym adresatem jest prokuratura i byle szybko bo czas biegnie....Nie róbcie za jedynych, ludowych, trybunów, jedynych sprawiedliwych... Od tego jest prokuratura. Dajcie jej się wykazać.

m
mieszkaniec

Wystarczy popatrzec co dzieje sie dookola osiedla , ci deweloperzy juz oszaleli na punkcie zysku . Drog dojazdowych sie nie buduje , parkingow rowniez .Nikogo to nie obchodzi , byle trzepac kase za wszelka cene .Za Krakow z tym budownictwem , wkrotce nas podusicie .

d
dopseudo pracujacego

Wio do Gdanska , podwawelski krzykaczu ,urzedasem chyba jestes .

p
podwawelski mieszkaniec

Precz z dyktatem kilku emerytów i pseudo zielonych bezrobotnych - większość normalnych ludzi pracuje i chce nowych i tanich mieszkań a nie robienia z Krakowa skansenu czy zaścianka Polski - popatrzcie krzykacze jak się Gdańsk buduje!

N
Nasze Podwawelskie

80-cio latku !!! To błąd !!!

To nie my robimy "rewolucję" ! To my chcemy tych "rewolucjonistów" zatrzymać w szalonym pędzie do betonowania wszystkiego !

To nie my jesteśmy szaleni, to ONI OSZALELI !!!

I my ich POWSTRZYMAMY !!!

Gdybyś znał bliżej szczegóły sprawy, to nawet przez sekundę byś się nie wahał wywalić tych ludzi z Rady i Zarządu !

My zresztą nawet nie ujawniamy wszystkiego, bo napisalibyśmy grubą KSIĘGĘ HAŃBY !!!

Jesteśmy UCZCIWYMI, NORMALNYMI mieszkańcami, którzy widząc, co się dzieje - BARDZO SIĘ ZDENERWOWALI ...

o
osiemdziesięciolatak

czytam i zastanawiam się - ile w tym wszystkim jest manipulacji informacjami ze strony obrońców (?) zieleni a ile rzeczywistych, sprawdzonych faktów. Byłem na 3 częściach zebrania i bywałem na Walnych w latach poprzednich i uważam, że grupa, dobrze zorganizowana, manipuluje większością, "gra" populizmem a nie nie przyjmuje prawdziwych i sprawdzalnych argumentów. Mam już swoje lata, bliżej mi już TAM do GÓRY, też chciałbym jeszcze tanio mieszkać i tylko czy to możliwe? Wszystko drożeje - CO, woda, a moja emerytura prawie stoi w miejscu. Chciałbym być jeszcze młodym i pięknym ale czas płynie i to nie jest możliwe. tak samo z budynkami, są coraz starsze i wymagają coraz więcej pieniędzy aby je utrzymać w dobrym stanie. Możemy płacić mniejsze czynsze ale czy to wystarczy na niezbędne naprawy ? Od 2007 roku Spółdzielnia płaci podatek dochodowy od wypracowanego zysku z lokali użytkowych - przedtem tego nie było i ok 100 tys rocznie oddajemy ministrowi Rostowskiemu. A co można z takich pieniędzy zrobić dodatkowo - każdy ma propozycję. Rok temu niewinnie podniesiono stawkę VAT tylko o jeden punkcik i znowu wszystko dodatkowo kosztuje nieco więcej, Od 31.08.2007 nie ma dodatkowych dochodów z przekształceń lokali mieszkalnych na własnościowe i znowu około 1 mln złotych rocznie mniej można przeznaczyć na remonty. Demagogią jest, że można mieszkać bardzo tanio. Racja, można coś na osiedlu poprawić, ale "rewolucja" niesie za sobą zniszczenie - patrz Rewolucja FRANCUSKA, Rewolucja BOLSZEWICKA i co one wykreowały? Niszczyć to każdy potrafi... Więcej rozmawiajmy z sobą a nie skaczmy sobie do oczu. Mam swoje lata i to mnie nauczyło, że zawsze zgoda buduje a niezgoda rujnuje... Mniej nienawiści... To tyle...

k
kk

Argument o wodach gruntowych jest smieszny, Wisla zapewni ich poziom, ale to nie znaczy ze trzeba z tego osiedla zrobic kolejna kamienna pustyni. Obecne mieszkania chyba straca na wartosci jak znajda sie bez zieleni i parkingów.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Zieleń czy nowe bloki? Spór na Podwawelskim.

x
xyz

jak to mówią:
"w każdej mapce jest ziarnko prawdy" ...

m
mieszkaniec Podwawelskiego

teraz trzeba odwołać Radę Nadzorczą !

N
Nasze Podwawelskie

Innymi słowy niektórzy (wybrańcy na liście) dostaną możliwość "transferu" z rozpadających się starych bloków, do nowych.

Chcą uciec jak szczury z tonącego okrętu ...

W dodatku zabierając środki finansowe potrzebne na załatanie dziur ...

Rozpada się kanalizacja, Osiedle jest zalewane w trakcie powodzi, odpadają tynki, nie wiadomo, w jakim stanie jest struktura nośna budynków ...

Ale "niektórzy" już wiedzą, że orkiestra gra "Nearer, My God, to Thee" i trzeba wsiadać do szalup ...

Dodaj ogłoszenie