Zieleń do likwidacji

PAZ
Udostępnij:
Do końca sierpnia zostanie zlikwidowany Zakład Dróg i Zieleni należący do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Olkuszu. Pracę straci 16 osób. Kierownictwo przedsiębiorstwa pragnie, aby zwolnieni pracownicy rozpoczęli działalność na własny rachunek.

Restrukturyzacja w olkuskiej komunalce

   Rozmowy o restrukturyzacji Zakładu Dróg i Zielni trwały od dłuższego czasu. - Zakład był deficytowy. Z dużymi obciążeniami płacowymi oraz socjalnymi byliśmy niekonkurencyjni wobec prywatnych firm z tej branży, które weszły na rynek. Dlatego, aby nie dopłacać do jego działalności, zdecydowaliśmy się na restrukturyzację - mówi prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Olkuszu Mirosław Kamionka. Według początkowych planów, zakład miała zastąpić spółka pracownicza. 40 proc. jej udziałów mieli przejąć pracownicy fizyczni, a resztę kierownictwo zakładu. Z realizacji tej koncepcji zrezygnowano w maju. Zdaniem dyrekcji przedsiębiorstwa, pracownikom trudno było zebrać konieczny wkład finansowy na przejęcie zakładu, a ponadto obawiali się, że stworzona przez nich firma nie będzie konkurencyjna. W związku z tym przystąpiono do likwidacji zakładu. Powiatowy Urząd Pracy został poinformowany o zwolnieniu grupowym 16 osób. Pracownicy mają otrzymać pełne odprawy.
   Dyrekcja przedsiębiorstwa ma nadzieję, że zwolnieni pracownicy stworzą własną firmę. W porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi gwarantuje im pomoc w początkowej działalności firmy poprzez wynajem pomieszczeń oraz prawo pierwokupu na preferencyjnych warunkach sprzętu pozostałego po likwidowanym zakładzie. Ponadto pragnie, aby nowa firma przejęła kontrakty, które dotychczas realizowane były w ramach zakładu. W porozumieniu ze związkami zawodowymi znalazł się także zapis o pierwszeństwie dla zwolnionych pracowników przy ewentualnych przyjęciach do przedsiębiorstwa.
   Likwidacja Zakładu Dróg i Zieleni jest częścią szerszej koncepcji restrukturyzacji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Od początku miesiąca jako osobną spółkę, będącą w całości własnością gminy Olkusz, wyodrębniono część przedsiębiorstwa, zajmującą się oczyszczaniem miasta. Znalazło tam pracę ponad 40 osób. Po likwidacji Zakładu Dróg i Zieleni w przedsiębiorstwie pozostanie tylko część zajmująca się administracją bloków mieszkalnych, należących do wspólnot mieszkaniowych, których jest w Olkuszu 80, lokali użytkowych, należących do gminy, placu targowego przy ul. Sławkowskiej, domu przedpogrzebowego oraz dystrybucją gazu płynnego. Docelowo będzie w nim pracowało około 80 osób. - Zamierzamy wyspecjalizować się w administrowaniu tych zasobów. Już obecnie dysponujemy licencjonowanymi zarządcami nieruchomości - mówi Mirosław Kamionka.
(PAZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie