Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielnik Czosnek (Allium L.). Zastosowanie lecznicze. Pora zbiorów

(DD)
Czosnek zwalcza wolne rodniki i hamuje powstawanie nowych
Czosnek zwalcza wolne rodniki i hamuje powstawanie nowych Fot. 123RF

Co leczy czosnek?

Niepodobna wymienić wszystkich schorzeń, w których czosnek i jego preparaty mogą być pomocne – piszą prof. Aleksander Ożarowski i prof. Wacław Jaroniewski w książce „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”. Profilaktycznie wystarczy zjadać jeden ząbek czosnku dziennie (nie więcej – jest ciężkostrawny, drażni błony śluzowe przewodu pokarmowego; przeciwwskazany jest dla osób chorych na nerki, nie powinny go spożywać kobiety karmiące), aby w krótkim czasie odczuć jego dobroczynny wpływ na zdrowie. Kuracja pobudza układ odpornościowy (selen) i chroni przed wieloma chorobami. Kiedy czosnek znajduje zastosowanie jako lek? Pomaga w przeziębieniu i grypie, kaszlu, katarze, przy bólu gardła, zapaleniu zatok. Pomocny jest także w zapaleniu oskrzeli i płuc.

Preparaty czosnkowe są wskazane dla osób mających problemy z układem krążenia – słabym sercem, nadciśnieniem tętniczym (może obniżyć ciśnienie nawet o 10 proc.), wysokim cholesterolem. Czosnek udrażnia naczynia krwionośne, zmniejsza krzepliwość krwi i jej lepkość oraz zwiększa szybkość rozpuszczania zakrzepu, chroni przed udarem i zawałem. W początkowej fazie cukrzycy obniża stężenie glukozy we krwi; skutecznie hamuje tendencje do zakażeń grzybiczych, które mają miejsce w tej chorobie. Pomaga w stanach zapalnych skóry, przy odczynach ropnych, liszajcu, brodawkach. Może opóźniać powstawanie uszkodzeń żołądka i tworzenie się wrzodów, przyspiesza i nasila wydzielanie żółci, usprawnia pracę jelit i tym samym zapobiega powstawaniu wzdęć. Przyczynia się do poprawy czynności wątroby, wzmaga regenerację jej komórek, ponieważ ma działanie detoksykacyjne. Niszczy pasożyty jelit. Regularne spożywanie czosnku lub zażywanie jego ekstraktów może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka żołądka, okrężnicy i jelita grubego.

Kiedy zrywać?

Czosnek uprawiany jest jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Częścią jadalną jest cebula zwana główką, składająca się z cząstek zwanych ząbkami. Ząbki służą nie tylko do jedzenia, ale też do rozmnażania czosnku. W dużym stopniu o jakości czosnku decyduje termin jego zbioru. Jeśli są to rośliny niewytwarzające kwiatostanów, zbioru dokonuje się wówczas, gdy załamuje się szczypior. U czosnków sadzonych jesienią przypada to na początek sierpnia. Czosnek wytwarzający kwiatostany nadaje się do zbioru wtedy, gdy zasychają liście. Główki sortuje się i układa luźno w skrzynkach. Niektórzy zaplatają czosnek w warkocze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski