MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona kometa nad Małopolską. Ostatni raz widziano ją 50 tys. lat temu. Gdzie i kiedy ją obserwować?

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
YouTube print screen Cosmosapiens/Green Comet 2023 Live Stream - C/2022 E3 Telescope View
Zielona kometa zbliża się do Ziemi. Ostatni raz z naszej planety była widoczna przeszło 50 tysięcy lat temu - to tym bardziej niezwykłe wydarzenie. Aktualnie kometa znajduje się około 100 milionów kilometrów nad Ziemią. Najbliższą odległość uzyska 1 lutego wtedy też, znajdzie się w odległości 42 milionów kilometrów. To właśnie wtedy przez chwilę będzie widoczna na niebie. Co wyjątkowe, będzie widoczna także nad Małopolską. Sprawdź gdzie i jak będzie można ją podziwiać.

Kiedy odkryto kometę?

Dokładna nazwa komety to: "Zielona kometa C/2022 E3 (ZTF)". Co ciekawe, okazuje się, że jest ona najjaśniejszą kometą, którą będzie można zobaczyć na nocnym niebie. Sama kometa została odkryta 2 marca 2022 roku przez ryce’a Bolina oraz Franka Masci’ego, którzy wykorzystali do tego celu teleskop kalifornijskiego Obserwatorium Palomar. Kometę odkryto w ramach projektu Zwicky Transient Facility - stąd też skrót w nazwie komety. Kometa jest o tyle wyjątkowym zjawiskiem na niebie, że wyróżnia się ona swoją barwą, a dokładniej zielonym światłem, dodatkowo wyjątkowości nadaje fakt, że nad Ziemią ostatni raz widoczna była 50 tysięcy lat temu.

Kiedy i jak obserwować kometę?

Kometa C/2022 E3 ZTF 12 styczna 2023 roku znalazła się najbliżej słońca. Perygeum, czyli moment, w którym kometa będzie najbliżej Ziemi przypada już niebawem. 1 lutego uzyska ona najbliższą odległość od Ziemi. Wtedy też możliwa będzie jej obserwacja. Okazuje się jednak, że oglądnie komety nie będzie takie proste. Aby gołym okiem móc je zobaczyć niezbędne będzie spełnienie kilku warunków. Pierwszym warunkiem do zobaczenia komety będzie ciemne nocne niebo, nierozproszone sztucznym światłem. Okazuje się, że w tym dniu niebo rozświetli księżyc, który znacznie utrudni widoczność komety, przez co do zobaczenia komety niezbędne będzie wykorzystanie lornetki lub teleskopu. To nie wszystko. Osoby, które będą chciały dostrzec kometę, powinny zapoznać się z mapą z drogą komety wśród gwiazd.

Okazja do obserwacji tego niezwykłego obiektu jest o tyle wyjątkowa, że jej zobaczenie, możliwe będzie tylko raz w życiu, bo następnym razem prawdopodobnie na niebie pojawi się za kolejne 5 tys. lat.

Planowane obserwacje zielonej komety w Małopolsce

Aktualnie w Małopolsce nocne obserwacje nieba planowane są w ASTRO CENTRUM w Chełmcu.

- W naszym obserwatorium planujemy w dniach kiedy kometa będzie w perygeum, czyli najbliżej naszej planety organizację nocnych obserwacji nieba. Nie podamy Wam jednak konkretnej daty, gdyż aby można było obserwować kometę, która w kolejnych dniach będzie zmieniać położenie na tle gwiazd i przemieszczać się w kierunku gwiazdy Polarnej, co poprawi jej warunki widoczności. Do obserwacji konieczne jest bezchmurne przynajmniej w części niebo - informuje ASTRO CENTRUM w Chełmcu na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Niemcy wyraziły zgodę na przekazanie czołgów Ukrainie. Co dalej?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski