Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona transformacja miast i wsi – to wyzwanie i trend, który jest już nie do zatrzymania

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
123RF
Zielona transformacja jest dziś globalnym trendem, ale również wyzwaniem, którego nie da się zatrzymać – o tym debatowali uczestnicy VII Forum Green Smart City, które zorganizował Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

W wydarzeniu, którego głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców miast i wsi oraz kreowanie ich proekologicznych postaw, wzięło udział ok. 300 osób – przedstawiciele świata nauki i biznesu oraz włodarze miast. Uczestnicy Forum dyskutowali m.in. o poprawie efektywności energetycznej, nowych technologiach i trendach ekologicznych itp. Poruszali zagadnienia związane z zarządzaniem miastem i wsią, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii usług społecznych czy innowacyjności technologii w usługach komunalnych.

Tematem VII edycji Forum Green Smart City była „Zielona Transformacja: Energia – Środowisko – Człowiek”. Jak co roku konferencja podzielona była na panele tematyczne i dyskusyjne, obejmujące zagadnienia związane z zieloną transformacją w smart city i smart village, wzbogacone o nowe trendy ekologiczne i technologie zmieniające styl życia w miastach i na wsiach.

Europa ma osiągnąć neutralność klimatyczną

Uczestnicy Forum podkreślali, że zielona transformacja dotyczy każdego z nas. Chcąc zmienić świat na lepsze, musimy podejmować świadome decyzje dotyczące energii, środowiska i człowieka. – Zielona transformacja jest dziś globalnym trendem, ale również wyzwaniem, którego nie da się zatrzymać – zwracał uwagę dr Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego, który przedstawił referat zatytułowany „Regulacje prawne UE w zielonej transformacji. Kierunki zmian i wpływ na rozwój regionalny”.

Przypomniał zebranym m.in. o założeniach Europejskiego Zielonego Ładu, będącego zbiorem inicjatyw Komisji Europejskiej, których głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku. By to się udało, potrzebne są m.in. inwestycje w bardziej inteligentny i zrównoważony transport oraz bardziej ekologiczny przemysł, eliminowanie zanieczyszczeń, promowanie czystej energii, finansowanie projektów ekologicznych itd.

Istotnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu jest „Fit for 55”, czyli pakiet regulacji klimatycznych UE zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Europie o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. Zakłada on m.in. także, że do 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii wyniesie 42,5 proc. Niezwykle istotna jest również poprawa efektywności energetycznej. Zakłada się, że w ciągu najbliższych siedmiu lat renowacji powinno zostać poddanych 35 mln budynków w UE. Dlaczego to ważne? Bo obecnie 75 proc. budynków w Unii to budynki nieefektywne energetycznie. Odpowiadają one za 40 proc. zużycia energii w Europie i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Nowoczesne technologie wspierają zieloną transformację

O zielonej transformacji jako o mega trendzie, który jest już nie do zatrzymania, mówiła podczas Forum prof. Bożena Ryszawska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Natomiast Krzysztof Masiuk z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki wodnej poruszył temat transformacji energetycznej w Polsce.

Wiele miejsca poświęcono także problematyce zielonej transformacji w inteligentnych miastach i wsiach, których rozwój opiera się m.in. na nowoczesnych technologiach. Ciekawe przykłady takich właśnie technologii w kontekście idei smart city i smart village zaprezentowała Agnieszka Klucznik-Törő z Międzynarodowego Centrum Przedsiębiorczości, Horyzont Europa.

Do tych przykładów należą choćby takie technologie jak: recykling odpadów PET, ekonomicznie opłacalny proces odzyskiwania fosforanów z odpadów, zautomatyzowana hodowla owadów umożliwiająca rolnikom produkcję własnej paszy białkowej z owadów czy wykorzystanie nanobąbelków do uzdatniania wody. Brzmi jak science fiction? – Nie, to nie jest science fiction. To technologie znane z naszego podwórka, również w Polsce są one rozwijane – przekonywała Agnieszka Klucznik-Törő.

Zwróciła również uwagę, iż – w kontekście idei smart city – istotne jest, by miasta były projektowane w nowy sposób. Chodzi m.in. o zazielenianie przestrzeni miejskiej, zmniejszanie enegrochłonności budynków i redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. A pomóc w tym mogą np. zielone ekrany/ogrody wertykalne/zielone ściany. – Ta technologia również jest postrzegana jako być może ta, która stanie się nową normą – zauważyła Agnieszka Klucznik-Törő.

VII Forum Green Smart City zorganizowały: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii URK, Centrum Innowacji URK sp. z o.o. oraz Związek Uczelni InnoTechKrak.

Więcej informacji: fgsc.urk.edu.pl.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski