Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona transformacja w Małopolsce Zachodniej. Województwo zaprasza mieszkańców do konsultacji społecznych

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Ekologiczne przeobrażenie regionu węglowego jest przede wszystkim wyzwaniem społecznym, a w drugiej kolejności ekonomicznym i gospodarczym, zaznacza wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Ekologiczne przeobrażenie regionu węglowego jest przede wszystkim wyzwaniem społecznym, a w drugiej kolejności ekonomicznym i gospodarczym, zaznacza wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Dwie czynne w regionie kopalnie są źródłem utrzymania 4 tys. pracowników. Województwo Małopolskie przygotowało wstępne założenia Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej dla Małopolski Zachodniej, której główną konsekwencją stanie się utrata miejsc pracy w sektorze związanym z wydobyciem węgla. Teraz władze zapraszają mieszkańców tego podregionu do konsultacji społecznych.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

Są już wstępne założenia Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej dla Małopolski Zachodniej. Województwo Małopolski przygotowało dokument, w którym opisuje tło, kontekst i potencjalne skutki ekologicznych działań dla tego regionu. Zaproponowane na stu stronach dokumentu założenia są wstępem do opracowania właściwego, docelowego Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Małopolski Zachodniej. Przed jego przedstawieniem Zarząd Województwa Małopolskiego chce jednak przeprowadzić nieformalne konsultacje społeczne.

To, co do tej pory udało nam się zrealizować, jest wciąż niewystarczające. Musimy dać z siebie dużo więcej. Dlatego zapraszam mieszkańców, samorządowców, przedsiębiorców do aktywnego udziału w konsultacjach dla naszej przyszłości i jej wyzwań - powiedziała podczas konferencji prasowej Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Jedną z najważniejszych społecznych konsekwencji Transformacji Energetycznej, w wyniku której stopniowo zamykane będą takie przedsiębiorstwa, jak kopalnie czy elektrownie, będzie utrata miejsc pracy.

Jestem mieszkanką Brzeszcz, mieszkanką Małopolski Zachodniej - zaznaczyła Marszałek - i chciałam podkreślić osiągnięcia, dokonania oraz piękną tradycję naszych miejscowości, w których od tak wielu lat działają kopalnie i zakłady chemiczne. Każdy z nas - mieszkańców oraz samorządowców Małopolski Zachodniej - zdaje sobie sprawię z ich funkcji gospodarczej i społecznej dla naszego regionu i dla naszych rodzin. Dlatego pamiętając o tej przeszłości, ale działając w teraźniejszości, musimy przygotować się do wyzwań przyszłości, dla naszych kolejnych pokoleń

- dodała.

Sprawiedliwa transformacja ma doprowadzić do zmiany rodzaju gospodarki z wysokoemisyjnej na zeroemisyjną przy uwzględnieniu potrzeb społeczeństwa - dotychczasowych form zatrudnienia i środowiska lokalnych społeczności. Jej założeniem jest stworzenie alternatywnych gałęzi gospodarki i zapewnienie miejsc pracy osobom, które je stracą.

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest dedykowany dla regionów węglowych. Dziś mówimy o Małopolsce Zachodniej, myśląc o 4 powiatach. To w sumie 30 gmin, z których sześć ma charakter stricte górniczy. Mechanizm będzie wdrażany tam przede wszystkim po to, by wyzwania społeczno-gospodarcze móc rozwiązywać

- powiedział Tomasz Urynowicz, pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego do spraw Sprawiedliwej Transformacji.

Jak zaznaczył wicemarszałek, ekologiczne przeobrażenie regionu węglowego jest przede wszystkim wyzwaniem społecznym, a w drugiej kolejności ekonomicznym i gospodarczym. Zwrócił także uwagę, że władze województwa widzą w transformacji możliwość dynamicznego rozwoju gospodarki i nowych modeli biznesu.

Te rozwiązania, które zawarliśmy w dokumencie, są z jednej strony receptą na spodziewane problemy, a z drugiej pokazują szansę zmiany gospodarki i przemysłu Polski. To wielka szansa cywilizacyjna - podkreślił Tomasz Urynowicz.

Dokument ze wspomnianymi założeniami został opublikowany na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Znalazły się w nim m.in. diagnoza społeczna, gospodarcza i środowiskowa Małopolski Zachodniej w kontekście ekologicznych przemian, proponowane cele i kierunki tej transformacji oraz podsumowanie przewidywanych skutków.

Pieniądze na ekotransformację województwo dostanie z Unii Europejskiej, ponieważ Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest elementem tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. Małopolska wraz z innymi pięcioma województwami została uwzględniona w przygotowanym przez polski rząd projekcie Umowy Partnerstwa, dzięki któremu regiony dostaną unijne fundusze na łagodzenie skutków przemian.

Umowa Partnerstwa oraz projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji będą podstawą negocjacji z Komisją Europejską. Negocjacje odbędą się w połowie 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski