Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zielone spacery" - to jest pomysł na wakacje!

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Rok temu krakowianie zwiedzali lasy łęgowe
Rok temu krakowianie zwiedzali lasy łęgowe Fot. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
Inicjatywy. Fundacja Rozwoju Gmin Polskich ponownie zaprasza krakowian na wspólne odkrywanie przyrody stolicy Małopolski. W lipcu i sierpniu organizuje wyprawy po łąkach, lasach i rezerwatach

To już siódma edycja spacerów przyrodniczych po Krakowie. Dotychczas wzięły w nich udział setki mieszkańców Krakowa. Wspólnie z biologami odwiedzili takie miejsca jak: łąki w Kostrzu, rezerwat Skołczanka, dolina Wilgi, Łąki Nowohuckie, zalew Bagry, dolinę Prądnika, kopiec Krakusa i Krzemionki, a także rezerwat Bonarka, kopiec Wandy i Lasek Mogilski oraz Zakrzówek.

Warto wziąć udział w tych wycieczkach. Od 2 lipca do 27 sierpnia fundacja zaprasza na przedpołudniowe spacery. Odbędzie się ich w sumie 15. Harmonogram z miejscami zbiórki został już zamieszczony na tronie www.frgp.pl.

- Spacery mają wzbudzić wśród uczestników zainteresowanie przyrodą Krakowa, poprzez bezpośredni kontakt z naturą - wyjaśnia Maria Wojtacha z Fundacji Rozwoju Gmin Polskich. - To również rozwijanie wrażliwości ekologicznej, budzenie szacunku do przyrody, uświadamianie o __możliwych zagrożeniach dla środowiska przyrodniczego.

W ubiegłym roku w ramach tego przedsięwzięcia można było także poznawać przyrodę Krakowa od strony Wisły. Akcję wzbogacono bowiem o 20 flisów galarem po królowej rzek, co połączono z krótkim spacerem po Przegorza- łach. Zainteresowanych było tak dużo, że limit miejsc na całe wakacje wyczerpał się już w czerwcu! W tym roku jednak spływów nie będzie.

Spacery to także okazja do edukacji z zakresu botaniki, zoologii, ekologii i ochrony środowiska. Prowadzą je bowiem krakowscy botanicy, ornitolodzy i zoolodzy m.in. z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego czy przedstawiciele organizacji pozarządowych z Krakowa, zajmujących się ekologią.

Fundacja aktualnie szuka wolontariuszy gotowych pomagać przy realizacji wypraw. Praca wolontariusza polegać będzie na pomocy prowadzącym spacery przyrodnikom w obsłudze wybranych spacerów (około czterech spacerów na jednego wolontariusza - dla pierwszych chętnych istnieje możliwość doboru najciekawszych dla siebie miejsc).

Pomoc ta będzie polegać m.in. na monitorowaniu liczby uczestników wędrówek, dokumentowaniu projektu poprzez robienie zdjęć, notatek z przebiegu spaceru, a następnie umieszczaniu relacji na stronie internetowej.

Fundacja zapewnia udział w koordynowaniu i realizacji ciekawego edukacyjnego projektu ekologicznego, w gronie kreatywnych, ciekawych osób - pasjonatów. Chętnych fundacja prosi o zgłoszenia mailowe: [email protected]. - Na zgłoszenia czekamy najpóźniej do __30 czerwca - informuje Maria Wojtacha.

2 lipca (sobota) odbędzie się pierwszy spacer - na Łąki Nowohuckie. Zbiórkę fundacja zaplanowała przed wejściem do Nowohuckiego Centrum Kultury. Wyjście w teren punktualnie o godz. 10.

Projekt jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Patronat medialny nad „Zielonymi spacerami” objął „Dziennik Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski