Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla jarzębiaka

GM
IZDEBNIK, LANCKORONA. We wtorek w Krakowie obradowała małopolska Rada ds. Produktów Tradycyjnych. Członkowie rady rekomendowali, aby na listę produktów tradycyjnych wpisać dwie wódki zdrowotne z Izdebnika.

To jarzębinka i jarzębiak izdebnicki. Tradycję ich wytwarzania kontynuuje stowarzyszenie "Gościniec" z Lanckorony. Choć oryginalna receptura zaginęła, Anastazja Przywara odkrywa tajemnice tych napojów: - Ważne jest odgoryczenie jarzębiny i blendowanie, czyli mieszanie zalewów. Dla smaku dodaje się daktyle, figi i rodzynki, a do jarzębinki - również cynamon, goździki i syrop cukrowy - zdradza tajniki wytarzania izdebnickich wódek.

Jarzębiak to wódka owocowa zestawiona z nalewu jarzębinowego z dodatkiem destylatów owocowych i destylatu winnego oraz naturalnego karmelu. Odmiana tego trunku - jarzębiak izdebnicki - ma swoje korzenie w Izdebniku (gmina Lanckorona). Tę wytrawną wódkę z dodatkiem jarzębiny, ziół i młodych pędów sosny w XIX wieku produkowała istniejąca przy dworze w Izdebniku gorzelnia - Fabryka Wódek Zdrowotnych i Likierów.

Od dawna jarzębiaka izdebnickiego nikt już jednak nie produkuje. To nie przeszkodziło władzom Lanckorony w podjęciu starań o zastrzeżenie przepisu i nazwy tego trunku na Liście Produktów Lokalnych.

Wniosek z pozytywną rekomendacją małopolskiej rady zostanie teraz przesłany do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które decyduje o wpisaniu produktów na listę produktów tradycyjnych.

Do tej pory na liście znalazło się wiele produktów z Małopolski, m.in. oscypek, kiełbasa lisiecka, obwarzanek krakowski, śliwowica łącka, żurek po krakowsku i karp zatorski.

Członkowie stowarzyszenia "Gościniec" chcą, aby nazwa i przepisy produktu zostały zastrzeżone przez UE. Po rejestracji nikt np. na drugim końcu Polski nie będzie mógł rozpocząć konkurencyjnej produkcji izdebnickiego trunku. - A takie próby były już swego czasu podejmowane przez różne wytwórnie alkoholi. To oszukiwanie tradycji - mówią w stowarzyszeniu.

Ambitny plan zakłada wznowienie produkcji produktu regionalnego, jakim jest jarzębiak izdebnicki, na szerszą skalę. Na ten cel można pozyskać unijną dotację.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski