Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla "szkieletora"

PIOTR TYMCZAK
"Szkieletor" ma się zamienić w biurowiec z ogólnodostępnym tarasem Fot. Wojciech Matusik
"Szkieletor" ma się zamienić w biurowiec z ogólnodostępnym tarasem Fot. Wojciech Matusik
Otwiera się szansa na dokończenie "szkieletora", który straszy swym wyglądem przy rondzie Mogilskim od prawie 35 lat. Po tym, jak wczoraj krakowscy radni uchwalili plan dla obszaru "Lubomirskiego - Beliny-Prażmowskiego", inwestor będzie mógł złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i rozpoczęcie prac.

"Szkieletor" ma się zamienić w biurowiec z ogólnodostępnym tarasem Fot. Wojciech Matusik

INWESTYCJE. Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania dla terenu, na którym stoi szkielet wieżowca. Dzięki temu inwestor będzie się mógł starać o pozwolenie na dokończenie budowy. Obiekt przy rondzie Mogilskim ma być biurowcem.

Inwestycję chce przeprowadzić spółka Treimorfa. Jej głównym udziałowcem jest fundusz inwestycyjny Verity Development, a mniejszościowym krakowska firma GD&K Group. Plan zagospodarowania powinien wejść w życie do końca wakacji. Jeżeli tak się stanie, inwestor może zabiegać o pozwolenie na budowę.

- Mamy już gotowe projekty dotyczące dokończenia obiektu. Jeżeli więc będzie tylko obowiązywał plan, to od razu możemy rozpocząć procedurę budowlaną - przyznaje Szymon Duda z GD&K.

Jeżeli pozwolenie na budowę zostałoby wydane do końca tego roku, to na początku przyszłego ogłoszono by przetarg na dokończenie wieżowca. Prace mogłyby ruszyć w połowie 2014 roku, potrwałyby ok. 18 miesięcy, a ich koszt szacuje się na ok. 30 mln euro.

- Będą na to pieniądze. Obecnie w Krakowie jest duże zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Budynek zostanie więc zaadaptowany na biura - mówi Szymon Duda.

Na dwóch ostatnich kondygnacjach zaplanowano przestrzeń konferencyjną, wystawową, restaurację i ogólnodostępny taras. Wieżowiec ma obsługiwać istniejący podziemny parking na ok. 290 miejsc, który obecnie jest w stanie surowym.

O podwyższenie "szkieletora" o dwie kondygnacje inwestor przez długie miesiące toczył bój z ekologami, którzy nie zgadzali się na to, aby wieżowiec "urósł" z 92 m do 102,5 m. Towarzystwo na rzecz Ochrony Przyrody oprotestowało decyzje o warunkach zabudowy dla podwyższenia budynku, przekonując, że w pobliżu nie ma obiektów, do których można byłoby nawiązać pod względem wysokości. Ekolodzy wygrali sprawę w sądzie. Wtedy na pomoc inwestorowi ruszyło miasto. W urzędzie przygotowano projekt planu, a wczoraj uchwalili go radni.

- Teraz jeżeli nawet plan zostanie zaskarżony przez ekologów, to miasto będzie się bronić, bo ma ku temu swoje racje. Sprawy w sądach toczą się długo. W tym czasie mogą być procedowane decyzje administracyjne związane z pozwoleniem na budowę - informuje wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.

Plan dotyczy także terenu wokół "szkieletora", na którym inwestor planuje kolejny etap inwestycji za ok. 70 mln euro. Przed wieżowcem ma powstać ogólnodostępny plac, a po jego bokach dodatkowe 5-9 budynków o wysokości 10-40 metrów. Mogą to być biura, apartamenty czy hotel. Inwestor ma czas na decyzję. Wstępnie planuje, że może być niewielka liczba apartamentów w niższej zabudowie od strony osiedla Oficerskiego. Dolne kondygnacje mogą być przeznaczone na usługi, m.in. restauracje, kawiarnie czy sklepy.

- Bardzo istotne jest to, że plan przewiduje zachowanie dużej przestrzeni publicznej połączonej z ciągami pieszymi w kierunku Uniwersytetu Ekonomicznego i ulicy Beliny-Prażmowskiego - mówi wiceprezydent Koterba.

Jej zdaniem wysokość dodatkowych budynków będzie dobrze współgrać z otoczeniem. - W tym przypadku nie możemy nawiązywać tylko do osiedla Oficerskiego. Trzeba mieć też na uwadze, że obok mamy wyższą zabudowę Uniwersytetu Ekonomicznego - wyjaśnia wiceprezydent Koterba. - Natomiast od ronda Mogilskiego do Grzegórzeckiego rozwija się zabudowa biurowa i administracyjna, gdzie nie brak budynków o wysokości około 30 metrów i planowane są kolejne.

Historia krakowskiego szkieletora sięga 1968 r., w którym w konkursie SARP na projekt wieżowca zwyciężyła koncepcja architektów Zdzisława Arcta i Krzysztofa Leśnodorskiego. Decyzję o realizacji podjęto w 1975 r. Budynek miał być pierwszym wieżowcem krakowskiego Manhattanu. Prace przerwano w 1979 r. z powodu krachu gospodarczego.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski