Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Spółdzielnia korzysta z bliskości miasta

(BCA)
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Zielonkach obchodziła 70-lecie. Jest jedną z niewielu tego typu spółdzielni, które się utrzymały. Dziś skupia 56 członków i zatrudnia 9 osób.

Podczas spotkania jubileuszowego w Zielonkach Krystyna Zabiegaj, prezes spółdzielni przedstawiała jej historię. Mówiła o 70. latach funkcjonowania, ale świętowała też swój jubileusz 20 lat związania ze spółdzielnią. Wskazywała, że jeden z członków Władysław Franczak od początku, czyli od 1945 roku jest członkiem spółdzielni.

Jak wskazuje pani prezes, spółdzielnia jest starsza od gminy Zielonki, ale początkowo nazywała się GS „Samopomoc Chłopska” Węgrzce z siedzibą w Krakowie. Jej najświetniejsze lata przypadały na okres 1949-1974, gdy prezesem był Antoni Koźmiński. W najbardziej rozwojowych momentach zatrudniała 250 pracowników.

Dawniej spółdzielnie miały monopol na wiejski handel. Organizacje te zajmowały się sprzedażą oraz usługami, a przy okazji niektóre aktywizowały lokalną społeczność, prowadziły kluby rolnika, organizowały spotkania, porady, szkolenia. Z czasem wszystko się zmieniało. Powstało mnóstwo konkurencyjnych punktów handlowych oraz usługowych. Zielonecka „Samopomoc Chłopska” była zmuszona do sprzedaży części majątku.

- Wiemy, że wiele spółdzielni upadło. Nasza ma się jednak całkiem dobrze. Prowadzimy wciąż sklep ogrodniczy w Zielonkach. Utrzymujemy się także z wynajmu nieruchomości

- mówi Elżbieta Płachta, członek Rady Nadzorczej GS SCh w Zielonkach. - Posiadamy plac i budynki, a taki majątek w niedalekiej odległości od Krakowa nietrudno wynajmować. Dzięki temu możemy funkcjonować i utrzymać chociaż tych dziewięciu pracowników. Wciąż działamy ze względu na nich - dodaje.

Obecnie spółdzielnia planuje modernizację swojej bazy przy ul. Galicyjskiej w Zielonkach. Podczas jubileuszu była okazja do przekazania gratulacji od władz gminy, a od szefów spółdzielni i jej władz krajowych - dyplomów dla członków oraz orderów dla najbardziej zasłużonych.

Ordery dla zasłużonych

Najważniejszymi wyróżnieniami dla osób związanych z „Samopomocą Chłopską” były Ordery „Zasłużony działacz ruchu spółdzielczego” nadane przez Krajową Rada Spółdzielczą. Odebrali je:
- Krystyna Zabiegaj,
- Helena Wiśniewska,
- Władysław Piórkowski,
- Władysław Franczak,
- Józef Chrzan,
- Zdzisław Sierant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski