Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Święto Stroju Krakowskiego. Mają własną, historyczną odmianę ubioru ludowego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Obchody pierwszego Święta Stroju Krakowskiego w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach
Obchody pierwszego Święta Stroju Krakowskiego w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach Fot. Barbara Ciryt
Kwiaciaste spódnice, ozdobne gorsety, korale, cekiny, lamówki, hafty, zapaski, chusty, katanki, sukmany, pasiaste spodnie, pasy, wstążki i pawie pióra - te niezwykle barwne stroje ludowe mają swoje święto. Ustanowiono je w gminie Zielonki. Pierwsze Święto Stroju Krakowskiego odbyło się w sobotę 15 października.

Pomysł o ustanowienie święta poddał Mariusz Zieliński, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach i dyrektor tutejszej Gminnej Biblioteki Publicznej. Święto Stroju Krakowskiego ma na celu zwrócenia uwagi na ten wyjątkowo ważny element folkloru. Wniosek o ustanowienie święta złożył jego pomysłodawca na początku tego roku. Trafił on do Rady Gminy Zielonki, która swoją przychylną decyzją ustanowiła to święto.

Wyjątkowy, zielonecki strój ludowy

Moim celem jest lepsze chronienie historycznego stroju "od Zielonek". Strój ten, jego odrębność kształtowała się na przełomie XIX i XX wieku. Od lat 1918 - 1919 wiemy już jak konkretnie wygląda wzór stroju krakowskiego "od Zielonek". A powstawał on w miejscu, a którym nakładały się wzory strojów z dwóch silnych ośrodków tradycji i kultury sąsiadującymi z Zielonkami. Z jednej strony była to Nowa Huta i stroje krakowskie od Mogiły z drugiej strony stroje Bronowickie, które sięgają po Modlnicę i Biały Kościół - opowiada Mariusz Zieliński, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach, pasjonat historii, ludowości, tradycji.

Tłumaczy, że zieloneckie stroje są niezwykle kolorowe i bogato zdobione. Gorsety kobiet z tych od Nowej Huty i Mogiły zaczerpnęły pasmanterie złote i srebrne, lamówki, cekiny, korale, natomiast od strojów bronowickich pochodzą hafty na strojach wzoru "od Zielonek". Wśród haftowanych elementów konieczne jest umieszczenie róży - jak wyjaśnia Mariusz Zieliński ten kwiat na gorsetach jest symbolem niepodległości.

Pierwsze Święto Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki zorganizowano w Centrum Integracji Społecznej. Przybyli na nie przybyli ludzie z całej gminy i okolicznych wiosek z sąsiednich gmin. Znakomita większość osób w strojach ludowych, tych strojach "od Zielonek". To charakterystyczna odmiana strojów krakowiaków zachodnich - strojów krakowskich według wzoru "od Zielonek".

Goście zachwyceni strojem "od Zielonek"

Piękną prezentacją ludzi w strojach ludowych zachwycali się goście uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek Łukasz Smółka, starosta krakowski Wojciech Pałka oraz radni powiatowi, licznie przybyli samorządowcy z Zielonek z wójtem Bogusławem Królem, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji w powiecie i gminie Zielonki.

Święto odbywało się pod patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta RP. Wysłała ona do organizatorów uroczystości okolicznościowy list z gratulacjami. List przesłał także Piotr Gliński, minister minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Nagroda za miłość do folkloru i tradycji

Podczas oficjalnej części obchodów pomysłodawca i organizator święta Mariusz Zieliński otrzymał nagrodę wójta Zielonek Bogusława Króla za upowszechnianie folkloru i dziedzictwa kulturowego gminy Zielonki. Wójt wręczając nagrodę wspominał jak 13 lat temu powołał Mariusza Zielińskiego na dyrektora biblioteki i jak bardzo trafna była ta decyzja.

Laudację dla nagrodzonego przeczytała Marzena Gadzik-Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki. Wychwalała jego zamiłowanie do historii lokalnej, zwyczajów i obrzędów, pracę na rzecz społeczności lokalnej, pomoc sąsiedzką, wyrozumiałość dla odmienności, szacunek dla starszego pokolenia, hart ducha i rzetelna pracę zawodową.

Podczas obchodów przygrywała Jurajska Kapela Folklorystyczna, były opowieści o historycznym stroju, zwyczajach i tradycjach nawiązujących do ludowości i sztuki krakowskiej oraz tańce i piosenki ludowe.

Na zakończenie części oficjalnej odbyła się spontaniczna sesja zdjęciowa. każdy chciał mieć zdjęcia z ludźmi w niezwykle barwnych strojach ludowych. Kobiety z kół gospodyń fotografowały się z panami z kapeli, mężczyznami w kaftanach, sukmanach oraz przedstawicielami władz i organizacji.

Jubileusz 10 lat partnerstwa gminy Zielonki i Hersin-Coupigny -  spotkania delegacji polsko-francuskiej

Zielonki. 10 lat partnerstwa z francuską gminą Hersin-Coupig...

Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski