MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki uznane za gospodarną gminę. Wysoko ocenione w skali kraju

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina Zielonki jako jedyna w województwie małopolskim znalazła się w pierwszej dziesiątce Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce za miniony rok. Jest zaliczana do najbardziej gospodarnych
Gmina Zielonki jako jedyna w województwie małopolskim znalazła się w pierwszej dziesiątce Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce za miniony rok. Jest zaliczana do najbardziej gospodarnych Fot. Gmina Zielonki
- Państwa gmina należy do najbardziej gospodarnych w Polsce. Gratuluję! - taka informacja dotarła w tym tygodniu do gminy Zielonki. Potwierdza to Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2019 rok.

FLESZ - Przed nami rekordowa waloryzacja emerytur

od 16 lat

Gmina Zielonki jako jedyna w województwie małopolskim znalazła się w pierwszej dziesiątce tego rankingu wśród gmin wiejskich. Zajmuje 7. miejscu w Polsce. I nie ma sobie równych ani wśród gmin miejsko-wiejskich, miast i powiatów. Podobny poziom prezentują tylko dwie gminy miejskie: Bukowno (6 miejsce) i Jordanów (7 miejsce).

Żeby określić jak dobrze gmina gospodaruje swoimi pieniędzmi analizowano m.in.: dochody samorządu - w tym dochody własne, wydatki na inwestycje, wydatki na wynagrodzenia, zdobywanie dofinansowań europejskich i zadłużenie.
Gmina Zielonki nieustająco przyciągająca nowych mieszkańców. Wysokie pozycje zajmuje ze względu na duże dochody z podatków od osób fizycznych i inwestycje prospołeczne.

Wójt Zielonek Bogusław Król jednym tchem wymienia ostatnie - inwestycje realizowane z myślą o mieszkańcach. - Rozbudowa i budowa szkół oraz przedszkoli, rozwój terenów sportowych, budowa i modernizacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, dotacje do wymiany pieców - to wszytko przedsięwzięcia służące mieszkańcom - mówi Bogusław Król. - Nasza gmina jest od lat nastawiona na budownictwo mieszkaniowe i mamy świadomość, że przyciągając nowych ludzi musimy im zaoferować dobre szkoły, a w nich wysoki pozom oraz miejsca odpoczynku, po prostu komfort życia - mówi wójt.

W ostatnim czasie gmina rozbudowała szkoły o nowe segmenty i baseny w Zielonkach i Bibicach oraz aktualnie buduje szkołę w Przybysławicach. Jednocześnie w gminie trwa wielka inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna z unijnymi dotacjami. Ponadto samorządowcy dbają o rozwój miejsc rekreacyjnych, od kilku lat tworzą kilometry nowych ścieżek pieszo-rowerowych i zapraszają mieszkańców do aktywnego wypoczynku.

Ranking pokazał jak finansowo radzi sobie 2800 polskich samorządów: gmin, miast, powiatów. Dane pochodziły ze sprawozdań finansowych samorządów. Są kompleksowe, apolityczne i obiektywne. Przy ich analizie wykorzystano wskaźniki ekonomiczne. Opracował je zespół naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem prof. dr. hab. Krzysztofa Surówki z UE.

Wśród gmin wiejskich, w których znalazła się gmina Zielonki na 7 miejscu - wygrała gmina Dobra Szczecińska (woj. zachodniopomorskie). W tej samej kategorii w pierwszej setce znalazło się osiem małopolskich gmin, w tym obok Zielonek jeszcze cztery z powiatu krakowskiego: Wielka Wieś (47 miejsce), Mogilany (59), Iwanowice (71), Zabierzów (75). Natomiast poza setką, na kolejnych pozycjach są: Kocmyrzów-Luborzyca (115), Michałowice (132), Jerzmanowice-Przeginia (174), Igołomia-Wawrzeńczyce (247), Sułoszowa (475), Liszki (516), Czernichów (597).

Wśród gmin wiejsko-miejskich dużą konkurencje pokonała gmina Skawina, która jako jedyna z powiatu krakowskiego w swojej kategorii znalazła się w pierwszej setce na 93 miejscu. Jest ona wysoko oceniana za dochody własne, przede wszystkim z podatków PIT i CIT.

Duże znaczenie ma tutaj pozytywna polityka w stosunku do firm i zakładów oraz współpraca z przedsiębiorcami. - Mamy strefy gospodarcze, spotykamy się regularnie z przedstawicielami organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Choć inwestowanie u nas jest związane z wysokimi wymaganiami, to problemy staramy się rozwiązywać nie ignorować - mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Kolejne gminy miejsko-wiejskie z powiatu krakowskiego są poza setką: Słomniki (127 miejsce), Świątniki Górne (154), Krzeszowice (155), Skała (228). Powiat krakowski w tym rankingu znalazł się w swojej kategorii na 12 miejscu. Natomiast Kraków wśród miast zajął 14 miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski