Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki, Wielka Wieś, Igołomia. Znów uczą segregować odpady - wszystkie, nie tylko podstawowe. Realizują projekt Jestem Eko...

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Jacek Pietrzyk, wiceprezes Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki z puzzlami pomagającymi w nauce segregacji odpadów
Jacek Pietrzyk, wiceprezes Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki z puzzlami pomagającymi w nauce segregacji odpadów Fot. Jacek Pietrzyk/SRGZ
Gmina Zielonki stawia na ekologię. Realizuje program Jestem Eko – segreguję wszystko! Ludzie zaangażowani w projekt wskazują, że słoik najlepiej wyrzucić zakręcony - nie segregować zakrętki oddzielnie, choć wieczko to nie szkło. Oglądnij ekologiczne puzzle - kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

Ekologią w praktyce w gminie Zielonki zajmuje się m.in. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. Jego członkowie są znani od lat m.in. z promowania akcji badania powietrza i montowania czujników do kontroli jakości powietrza, które pojawiły się w Zielonkach jako pierwszej gminie. Ta gmina była też przed laty jednym z prekursorów segregowania odpadów. Dziś tu i w kilku innych gminach powiatu krakowskiego jest realizowany program Jestem Eko – segreguję wszystko!

Edukatorzy z zieloneckiego Stowarzyszenia przy wsparciu Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa oraz Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH (KN BOZON) edukują ciągle jak prawidłowo segregować odpady. Twierdzą, że proces sortowania odpadów ewoluuje i informacje wciąż należy uzupełniać.

Sortowanie odpadów zmienia się wraz ze zmianą technologii, opakowań, mody i innych czynników. Dlatego też w ramach naszego projektu edukacyjnego Jestem Eko – segreguję wszystko! chcemy przybliżyć zasady uniwersalne, które sprawdzą się w całej Polsce i większości krajów Unii. Oczywiście na wstępie zachęcamy do maksymalnego ograniczenia wytwarzanych odpadów - informuje Jacek Pietrzyk, wiceprezes Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki.

Jestem Eko – segreguję wszystko! - to przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki warte jest blisko 100 tys zł. Finansuje je Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a wspierają trzy gminy: Zielonki, Wielka Wieś i Igołomia-Wawrzeńczyce. W tych gminach przedsięwzięcie ma być - już od września - realizowane w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych.

Wartą podkreślenia sprawą jest to, że nadmierna chęć bycia „EKO”, bardzo często prowadzi do zanieczyszczania surowców selektywnie zbieranych.

Słoik np. po zupie dla niemowląt lepiej wyrzucić zakręcony, bo u recyklera, szkło zostanie rozbite, zakrętkę wyciągną elektromagnesy. Natomiast wrzucona do metali może - jako mały przedmiot - zostać odsiana na sitach i nie trafi do surowców metalowych - tłumaczy Pietrzyk.

Ekolodzy z Zielonek wskazują też, że istotna jest umiejętność rozpoznawania materiałów, które wyrzucamy. Większość z nas wyjmuje cukierek z „papierka”. Tymczasem cukierki zazwyczaj są pakowane w tworzywa sztuczne lub aluminiowe sreberka. Zatem umieszczenie takiego opakowania w pojemniku na papier spowoduje zanieczyszczenie innych prawidłowo wrzuconych odpadów z papieru i tektury. Dlatego generalna zasada w sortowaniu odpadów brzmi: Jeśli nie wiesz gdzie coś wyrzucić? Wrzuć to do odpadów zmieszanych – resztkowych.

Istnieją przemysłowe technologie sortowania, które pozwalają wyciągnąć pojedynczą kartkę papieru ze strumienia odpadów zmieszanych. Jednak wśród tych odpadów może być ona zanieczyszczona środkami higieny osobistej lub zużytym olejem po usmażeniu kotleta. Dlatego jej oddzielenie w sortowni będzie bezcelowe, bo straci swoją atrakcyjność jako surowiec dla recyklera - czytamy w informacjach Stowarzyszenia.

Warte uwagi jest także selektywne zbieranie baterii. Kiedyś mówiąc o segregowaniu baterii można było myśleć o tych typu „paluszek” lub nieco większych. Obecnie segregacja baterii dotyczy wszechobecnych w przedmiotach codziennego użytku ładowalnych wielokrotnie małych akumulatorów, które są m.in. w szczoteczkach do zębów, zabawkach, lampkach ogrodowych, w świecących balonach, oświetleniu rowerowym, figurce śpiewającego Mikołaja. To bardzo małe przedmioty o znaczącej wartości (jeśli zostaną selektywnie zebrane) oraz istotnym zagrożeniu dla środowiska (jeśli trafią w miejsca dla nich nieprzeznaczone). Dlatego warto je segregować. Nie raz przyczyną pożaru odpadów w sortowniach były niewłaściwie wyrzucone baterie i akumulatory.

Ludzie "zakręceni ekologicznie" zachęcają, żeby dla przedmiotów, które utraciły swoją funkcję, najpierw poszukać innego zastosowania, potem spróbować przekazać lub sprzedać je innym osobom, wyrzucać w ostateczności zachowując zasady sortowania.

W ramach projektu Jestem Eko – segreguję wszystko! dzieci będą się uczyły segregowania odpadów m.in. poprzez gry edukacyjne np. układanie puzzli. - Droga od wyboru produktu w sklepie poprzez kosz na odpady, sortownię, recyklera i producenta, który użyje recyklatu wymaga ścisłej współpracy, aby poszczególne puzzle utworzyły piękny obraz - komentuje wiceprezes Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki.

Praktycznych rad dotyczących sortowania odpadów opracowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki

  1. Możesz wyrzucać brudne opakowania, ale postaraj się, aby były puste.
  2. Jeśli nie zbierasz zakrętek na cele charytatywne, zostawiaj je na butelkach. Wówczas nie zaginą na placach przeładunkowych i sitach sortowni.
  3. Słoiki i butelki szklane wyrzucaj razem z zakrętkami. Podczas przetwarzania szkła wyłapią je magnesy.
  4. Folia aluminiowa zwinięta w kulkę wrzucona do żółtego pojemnika zostanie wyłapana w sortowni.
  5. Aluminiowe wieczko z jogurtu złóż na pół, a zwiększysz jego szansę na recykling.
  6. Bioodpady to nie tylko trawa i liście, ale także resztki z kuchni. Postaraj się aby trafiały do kompostownika.
  7. Elektryczna szczoteczka do zębów, pilot do bramy, samochodzik na pilota to cenne elektroodpady. Nie wyrzucaj ich do odpadów zmieszanych. Skorzystaj z dostępnych punktów zbiórki ZSEiE.
  8. Przed wyrzuceniem elektronicznej zabawki, oddziel od niej baterię/akumulator.
  9. Światełka z choinki, nawet popsute to cenne surowce. Wyrzucaj je do elektroodpadów.
  10. Spróbuj sprzedać lub oddać niepotrzebne zabawki, ubrania innym osobom.
  11. Zgniatając opakowania, zmniejszasz zużycie worków przeznaczonych na ich zbieranie.
  12. Worek do kosza nie musi być z rolki. Spróbuj użyć starą reklamówkę, worek po papierze toaletowy…
  13. Puszki po napojach zgniataj na płasko – nie pionowo. Dzięki temu nie zaginą w sortowni.
  14. Zastanów się czy musisz kupować kolejne ubrania? Może przeszyj coś na nowo. Skróć na lato długie spodnie.
  15. Jeśli spotkasz biały pojemnik na szkło, oznacza to, że należy wrzucać tam tylko bezbarwne opakowania. Wówczas zielone kosze służą wyłącznie na szkło kolorowe.
  16. Bateria zawiera w sobie cenne metale, które odzyska recykler, ale tylko wtedy, gdy wyrzucisz ją do pojemnika na baterie.
  17. Puszki po farbach i lakierach należy oddać do PSZOK-u, pomimo, że są z plastiku lub metalu, nie powinny trafić do żółtego worka.
  18. Niezużyte leki zanoś do apteki – wyrzucone do kosza wraz z innymi odpadami są zagrożeniem dla środowiska.

Powiat krakowski. Witacze, czyli dowcipne ozdoby dożynkowe. ...

Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski