Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Wirtualne Muzeum Pucheroka już działa, a w nim niezwyczajni przebierańcy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zdjęcie w Wirtualnym Muzeum Pucheroka w gminie Zielonki. Fotografia analogowa powstała w Zielonkach w 1966 rok, Obecnie znajduje się w Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autor: Bolesław Łopuszański
Zdjęcie w Wirtualnym Muzeum Pucheroka w gminie Zielonki. Fotografia analogowa powstała w Zielonkach w 1966 rok, Obecnie znajduje się w Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autor: Bolesław Łopuszański Bolesław Łopuszański
Pucheroki - dziwaczni przebierańcy z gminy Zielonki doczekali się swojego muzeum. Ten unikatowy zwyczaj kultywowany do dziś w Niedzielę Palmową głównie w Bibicach został doceniony, powstało Wirtualne Muzeum Pucheroka.

Zwyczaj jest kultywowany od XVII w. Wtedy krakowscy żacy, zbierali datki pod kościołami, potem zaczęli chodzić po domach recytując oracje. Zwyczaj przeniósł się do podkrakowskich wsi na północy miasta i przyjął się wśród chłopców. Tradycja jest nieustannie pielęgnowana w Bibicach. Tu też w Niedzielę Palmową odbywają się Gminne Przeglądy Pucheroków. Dziś pucheroki (z łac. puer to chłopiec) chodzą w powywracanych na lewą stronę kożuchach, mają szpiczaste, kolorowe czapki z bibułowymi wstążkami, koszyczki i laski.

Ta tradycja jest doceniana. 2020 rok w gminie Zielonko ogłoszono Rokiem Pucheroka, ale tuż po wybuchu pandemii były ogromne obostrzenia i nie można było hucznie świętować.

Zorganizowaliśmy wówczas konferencję „Pucheroki. Tradycja i współczesność” z prelekcjami znawców tematu. Była wśród nich przedstawicielka Muzeum Etnograficznego w Krakowie Beata Skoczeń-Marchewka i to ona podsunęła nam pomysł utworzenia Wirtualnego Muzeum Pucheroka, została współtwórczynią tego projektu. Udostępniała filmy, muzealne artefakty, fotografie, dokumenty wyjątkowe i nieeksponowane związane z pucherokami - opowiada nam o początkach tworzenia muzeum Małgorzata Kmita-Fugiel, kierownik Działu Promocji, Informacji i Współpracy w centrum kultury w Zielonkach.

A Magda Lasoń z centrum kultury napisała wniosek o grant i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 25 tys. zł powstał projekt „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków”, a z nim Wirtualne Muzeum Pucheroka, konkurs plastyczny i książeczka dla dzieci pełna zagadek i kolorowanek.

W muzeum

https://muzeumpucheroka.pl/pucheroki

jest obecnie ponad sto dwadzieścia obiektów związanych pucherokami. Każdy może w dowolnym miejscu i czasie korzystać z wiedzy zebranej w tym miejscu, a baza ta jest wciąż rozbudowywana.

Na ten ciekawy zwyczaj chodzenia po pucherach w latach 50-tych ubiegłego wieku zwrócił uwagę nauczyciel z Zielonek Jan Kanty Karkoszka i podarował do Muzeum Etnograficznego czapka i laskę pucheroka z 1939 roku, które znalazły się w wirtualnym muzeum, są tam też ciekawe fotografie pucheroków z lat 40, 50, 60-tych. Rdzenni mieszkańcy mogą się rozpoznać na tych zdjęciach, a ci którzy się sprowadzają do gminy poznawać jej zwyczaje - mówi Beata Skoczeń-Marchewka, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie.

Ma ona nadzieje, że muzeum będzie inspiracją do przeglądania domowych archiwów i podzielenia się na tym portalu ciekawostkami, rozwijaniu tego miejsca. A dla nauczycieli może być narzędziem do pracy dydaktycznej.

Warsztaty robienia bagnięci w Kamieniu w gminie Czernichów. Niewiele jest miejsc, gdzie powstają te wyjątkowe zielone palmy

Kamień. Tu mają swoją bagnięć - zieloną palmę, inną niż wszy...

"Dziś Kwietna Niedziela..." Bibice bez przebierańców chodząc...

FLESZ - Ukraina w ruinie. Straty liczone w miliardach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski