Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Wójt Śledzikami nagradza decyzje o budowie dróg, walkę ze smogiem oraz śpiewy i tańce [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Na doroczną uroczystość „Śledzik u wójta” zjechali do Zielonek: minister, wicemarszałek, starosta, wójtowie, projektanci, specjaliści od środowiska, artyści. Nagrody „Śledziki” wójta Zielonek zna cała gmina, powiat i województwo. Są przyznawane za działania, które często mają zasięg ponadlokalny.

Wójt Zielonek Bogusław Król podkreśla, że na wyróżnienia „Śledziki” (przyznawane w ostatni dzień karnawału) zasługują osoby i instytucje, które przyczyniają się do rozwoju gminy.

W tym roku docenił m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, za decyzje w sprawie budowy północnej obwodnicy Krakowa, która w dużej części biegnie po terenie gminy Zielonki. Całe dziesięciolecia prywatne tereny pod obwodnicę były rezerwowane, ale nie wykupione. Mieszkańcom sprawiało to kłopot, mieli działki, ale nie mogli nimi dysponować.

- To mój drugi „Śledzik”, pierwszy otrzymałem za współpracę z gminą jeszcze jako radny powiatowy - wspominał minister Andrzej Adamczyk, odbierając nagrodę. Teraz przypomniał, że oprócz obwodnicy Krakowa, w tej części regionu są też budowane inne ważne drogi - kolejne odcinki S7 oraz przebudowa ul. 29 Listopada w Krakowie.

Wiele z tegorocznych nagród zostało przyznanych właśnie za decyzje w sprawach budowy dróg. Piotr Ćwik, wojewoda małopolski odebrał „Śledzika” za wsparcie przy przebudowie dróg lokalnych; Wojciech Pałka, starosta krakowski za współpracę przy modernizacji dróg powiatowych, Zarząd Województwa Małopolskiego za wsparcie wymiany pieców i termomodernizację obiektów publicznych. Za projekty ścieżek rowerowych i dróg nagrodzono też projektantkę Marię Rapacz.

Nagrodę dostało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki za ochronę powietrza i realizację projektu edukacyjnego „Powietrze na wagę złota”. Piotr Pątko został doceniony za inicjatywę organizacji biegów „Tropem Wilczym” w Bibicach i propagowanie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego.

Marię Pahl doceniono za pracę społeczną i działalność kulturalną. Jan Kiersnowski został wyróżniony za ukazanie zmian politycznych, ekonomicznych i społecznych w książce „Moje życie w przemianach”. Władysław Kućmierczyk, sportowiec i artysta kabaretowy został doceniony za 60 lat krzewienia kultury- otrzymał tytuł Super Seniora.

Ligię Jaszczewską, prezes Fundacji ARTica wyróżniono za realizację w gminie Zielonki Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych. Cheerleaderki 30+ Złota Atiga z trener Agatą Drwal otrzymały nagrodę za wytrwałość i tytuł Mistrzyń Polski. Beatę Pieńkowską, dyrektor szkoły w Bibicach nagrodzono za zaangażowanie w organizację Roku Stanisława Wyspiańskiego.

Alicją Rużycką-Bogacz, psycholog, nagrodzono za pracę dla osób potrzebujących wsparcia. Zaś Zespół Fermata z szefową Anną Roj wyróżniono za 10-letnią promocję gminy w wielu konkursach. Ryszard Krawczyk otrzymał nagrodę za 15 lat przewodniczenia Radzie Gminy i 25 lat pracy jako radny.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym określamy słowo Fiakier?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski