Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony Konserwatyzm. Sasin: My, konserwatyści, też dbamy o klimat

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wicepremier Jacek Sasin otworzył konferencję Zielony Konserwatyzm
Wicepremier Jacek Sasin otworzył konferencję Zielony Konserwatyzm Twitter/Ministerstwo Aktywów Państwowych
To, że trzeba dbać o nasze otoczenie, żeby ten świat, który został nam dany w depozyt, oddać w nie gorszym, a nawet w lepszym stanie kolejnym pokoleniom, łączy dzisiaj nas wszystkich (...) Powinniśmy ten stan co najmniej utrzymać, a najlepiej go poprawiać. Różnimy się tylko tym, jaką drogą powinniśmy te cele osiągać - mówił na otwarciu konferencji Zielony Konserwatyzm wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Utrwaliło się w społecznej przestrzeni, że ekologia, dbanie o klimat, to domena środowisk lewicowych, że my, konserwatyści, jesteśmy mniej czuli i mniej w tym kierunku działamy. Musimy ten niesprawiedliwy pogląd korygować i mocno pokazywać także nasze zaangażowanie. Nasze zaangażowanie jest tutaj niezwykle ważne - mówił wicepremier.

- Często dbałość o środowisko, klimat, o planetę ma takie ideologiczne zabarwienie, nie liczące się z człowiekiem, z rzeczywistością, z możliwościami. Często jest pęd do tego, żeby zmiany wprowadzać szybko, a gdzieś w tym niknie coś, co jest najważniejsze - człowiek - ocenił Jacek Sasin.

Jak podkreślał między konserwatystami, a środowiskami liberalnymi jest istotna różnica, jeśli chodzi o realizację celów klimatycznych. W jego ocenie, konserwatyści chcą racjonalnych i przemyślanych zmian, podczas gdy liberałowie chcieliby szybko osiągnąć zamierzone cele, niezależnie od ich skutków.

- My, konserwatyści, chcemy osiągać te same cele, ale w sposób racjonalny - mówił, zaznaczając, że transformacja energetyczna nie może zachwiać bezpieczeństwem energetycznym. - Nie możemy pozbawić się surowców energetycznych - podkreślił. - Czasy, w których żyjemy umacniają nas w przekonaniu, jak ważne są konserwatywne zasady - zaznaczył.

Nie będzie szybkiego odchodzenia od węgla

Minister Sasin zapowiedział przy tym zmiany, jeśli chodzi o odchodzenie od węgla w Polsce. Poinformował również, że alternatywą dla Polski nie jest gaz, lecz energia jądrowa.

- Nasze pomysły odejścia od węgla muszą ulec skorygowaniu. Nie ma sensu rzucanie się w uzależnienie od gazu. Dzisiaj to paliwo drogie i trudno dostępne, ze względu na odejście od dostaw z Rosji. Musimy pogodzi się z faktem mniej szybkiego odchodzenia od węgla i postawić na energię jądrową. Ta technologia rozwija się tak szybko, że jest realną alternatywą dla tego, co mamy - stwierdził.

Fit for 55

Polityk skrytykował politykę energetyczną Unii Europejskiej i projekt Fit for 55, który ocenił jako "kompletnie nie do przyjęcia".

- Z niepokojem obserwujemy to, co dzisiaj widzimy w Unii Europejskiej, chcemy to korygować i na to wpływać. Takie narzucanie szybkich, drastycznych rozwiązań, to nie jest coś, co nas zaprowadzi do celu - ocenił. - Rozwiązania zawarte w Fit for 55 są kompletnie nie do przyjęcia dla Polski. To nie jest propozycja zrównoważona - zaznaczał.

- Chcemy podążać drogą zmian, drogą, która prowadzi do zero emisyjnej gospodarki, ale w tempie, które nie spowoduje, że wpadniemy w zadyszkę i stracimy naszą energetyczną suwerenność - podkreślił wicepremier Jacek Sasin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zielony Konserwatyzm. Sasin: My, konserwatyści, też dbamy o klimat - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski