Zielony węgiel

AF
Siedem gmin podpisało list intencyjny, mówiący o wyrażeniu woli uczestnictwa w przedsięwzięciu, którego celem będzie produkcja surowca energetycznego z wierzby Salix. W ramach inicjatywy przewiduje się wspólne zabieganie o środki z funduszy szwedzkich, unijnych oraz polskich.

List intencyjny siedmiu gmin

   _- W środę odwiedziłem wspólnie z wójtem Stanisławem Rybakiem wójta Mariana Zalewskiego ze Szczurowej. Byłem również u wójtów Andrzeja Kulara z Drwini i Ryszarda Kaczmarczyka z Wawrzeńczyc. Wszyscy podpisali listy intencyjne mówiące o zainteresowaniu uprawy na swoich terenach wierzby energetycznej - _powiedział nam wójt Jan Chojka.
   Podczas niedawnej konferencji w Nowym Brzesku uczestniczący w niej dr Wiesław Bury z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził możliwość sfinansowania ze środków funduszu zakupu sadzonek. Wójt Chojka liczy, że również zaprzyjaźniona z Nowym Brzeskiem delegacja szwedzka wspomoże finansowo zakup sadzonek.
   - _Patronat nad__programem obsadzenia wierzbą energetyczną terenów nadwiślańskich od Niepołomic po Solec Zdrój sprawuje Małopolska Agencja Energii i Środowska. Pod patronatem agencji organizujemy kolejne spotkanie 18 lipca w Proszowicach dla tych przedstawicieli z samorządów gminnych, którzy podpisali list intencyjny i są zainteresowani sadzeniem wierzby. Natomiast we wrześniu wyjeżdżamy na zaproszenie Szwedów pod Sztokholm, by na miejscu zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem wierzby w energetyce - _dodaje wójt Jan Chojka.
   Po ostatniej nowobrzeskiej konferencji do miejscowego Urzędu Gminy przyjeżdża coraz więcej osób zainteresowanych czerpaniem korzyści finansowych z uprawy tego zielonego paliwa. - _Na Górnym i Dolnym Śląsku już ponad 800 gmin zakupiło sadzonki wierzby. Sprawnie działa tam stowarzyszenie "Zielony Węgiel". Uprawiają wierzbę oraz malwę pensylwańską i sudańską - _powiedział nam dr inż. Romuald Boniecki z Krakowa.
   Zachęcał on nie tylko do sadzenia wierzby, ale również do jej brykietowania. - _Brykiety można spalać we wszystkich typach pieców na paliwo stałe. Podczas spalania 1 m sześc. brykietów można uzyskać energię 2,5-3,5 MWh. Spalanie brykietów jest bezpieczne i nie grozi wybuchem - _dowodzi naukowiec współpracujący z AGH w Krakowie.
   Z hektara obsadzonego wierzbą można zebrać do 10 t "zielonego węgla". Wartość kaloryczna 10 t wierzby odpowiada 10 t miału węglowego. Do nawożenia rośliny znakomicie nadaje się nawóz powstający z odpadów, które wytwarza każda oczyszczalnia ścieków.
   Wierzba "potrafi" zobojętniać wysypiska, przerabia szkodliwe związki: chromu, kadmu, niklu, ołowiu, siarki. Według krakowskich naukowców, po 3 latach zatrute podłoże jest zneutralizowane, a szkodliwe związki zostają rozłożone w korzeniach wierzby. Roślina z powodzeniem rośnie na wysypiskach śmieci w Limanowej czy Brzesku. Co ciekawe, ze spalania zrębków czy brykietów wierzby powstaje co prawda niewiele popiołu, ale jest on z powodzeniem wykorzystywany do nawożenia pól.
   Wójtowie nadwiślańskich gmin planują już jesienią zaorać pola, a na wiosnę posadzić sadzonki. Pierwszymi obiektami, które mogłyby być w Nowym Brzesku ogrzewane energią z "zielonego węgla" są: Gimnazjum i Szkoła Podstawowa, Urząd Gminy, Przedszkole Samorządowe i remiza OSP.
    (AF)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie