Zielony węgiel

AF
Udostępnij:
Siedem gmin podpisało list intencyjny, mówiący o wyrażeniu woli uczestnictwa w przedsięwzięciu, którego celem będzie produkcja surowca energetycznego z wierzby Salix. W ramach inicjatywy przewiduje się wspólne zabieganie o środki z funduszy szwedzkich, unijnych oraz polskich.

List intencyjny siedmiu gmin

   _- W środę odwiedziłem wspólnie z wójtem Stanisławem Rybakiem wójta Mariana Zalewskiego ze Szczurowej. Byłem również u wójtów Andrzeja Kulara z Drwini i Ryszarda Kaczmarczyka z Wawrzeńczyc. Wszyscy podpisali listy intencyjne mówiące o zainteresowaniu uprawy na swoich terenach wierzby energetycznej - _powiedział nam wójt Jan Chojka.
   Podczas niedawnej konferencji w Nowym Brzesku uczestniczący w niej dr Wiesław Bury z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził możliwość sfinansowania ze środków funduszu zakupu sadzonek. Wójt Chojka liczy, że również zaprzyjaźniona z Nowym Brzeskiem delegacja szwedzka wspomoże finansowo zakup sadzonek.
   - _Patronat nad__programem obsadzenia wierzbą energetyczną terenów nadwiślańskich od Niepołomic po Solec Zdrój sprawuje Małopolska Agencja Energii i Środowska. Pod patronatem agencji organizujemy kolejne spotkanie 18 lipca w Proszowicach dla tych przedstawicieli z samorządów gminnych, którzy podpisali list intencyjny i są zainteresowani sadzeniem wierzby. Natomiast we wrześniu wyjeżdżamy na zaproszenie Szwedów pod Sztokholm, by na miejscu zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem wierzby w energetyce - _dodaje wójt Jan Chojka.
   Po ostatniej nowobrzeskiej konferencji do miejscowego Urzędu Gminy przyjeżdża coraz więcej osób zainteresowanych czerpaniem korzyści finansowych z uprawy tego zielonego paliwa. - _Na Górnym i Dolnym Śląsku już ponad 800 gmin zakupiło sadzonki wierzby. Sprawnie działa tam stowarzyszenie "Zielony Węgiel". Uprawiają wierzbę oraz malwę pensylwańską i sudańską - _powiedział nam dr inż. Romuald Boniecki z Krakowa.
   Zachęcał on nie tylko do sadzenia wierzby, ale również do jej brykietowania. - _Brykiety można spalać we wszystkich typach pieców na paliwo stałe. Podczas spalania 1 m sześc. brykietów można uzyskać energię 2,5-3,5 MWh. Spalanie brykietów jest bezpieczne i nie grozi wybuchem - _dowodzi naukowiec współpracujący z AGH w Krakowie.
   Z hektara obsadzonego wierzbą można zebrać do 10 t "zielonego węgla". Wartość kaloryczna 10 t wierzby odpowiada 10 t miału węglowego. Do nawożenia rośliny znakomicie nadaje się nawóz powstający z odpadów, które wytwarza każda oczyszczalnia ścieków.
   Wierzba "potrafi" zobojętniać wysypiska, przerabia szkodliwe związki: chromu, kadmu, niklu, ołowiu, siarki. Według krakowskich naukowców, po 3 latach zatrute podłoże jest zneutralizowane, a szkodliwe związki zostają rozłożone w korzeniach wierzby. Roślina z powodzeniem rośnie na wysypiskach śmieci w Limanowej czy Brzesku. Co ciekawe, ze spalania zrębków czy brykietów wierzby powstaje co prawda niewiele popiołu, ale jest on z powodzeniem wykorzystywany do nawożenia pól.
   Wójtowie nadwiślańskich gmin planują już jesienią zaorać pola, a na wiosnę posadzić sadzonki. Pierwszymi obiektami, które mogłyby być w Nowym Brzesku ogrzewane energią z "zielonego węgla" są: Gimnazjum i Szkoła Podstawowa, Urząd Gminy, Przedszkole Samorządowe i remiza OSP.
    (AF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie