Ziemia dobra dla biznesu

IF
Powiatowa Gala Przedsiębiorczości "Sądecki Lider Biznesu" zgromadziła w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego zarówno przedsiębiorców o ukształtowanej już renomie, jak i właścicieli firm, którzy do niedawna byli klientami Powiatowego Urzędu Pracy, lub prężnie z nim współdziałają.

REGION. Starostwo Nowosądeckie i Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego wyróżniły przedsiębiorczych

- Nagrodami Starosty Nowosądeckiego chcieliśmy uhonorować duże firmy, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarczego Sądecczyzny, ale również mniejsze przedsiębiorstwa, które nie dość, że zrobiły wielki skok w rozwoju, to promowały nasz region - mówi Jan Golonka, starosta nowosądecki. Główne wyróżnienie, przyznawane przez starostę po raz pierwszy Kryształowe Jabłko Sądeckie, trafiło do Ryszarda Florka, prezesa firmy FAKRO. - Jest to jedyna polska firma, która tak skutecznie konkuruje z innymi na rynku światowym, promując przy tym naszą małą ojczyznę - motywuje starosta. Ryszard Florek przyznaje, że z jednej strony jest lokalnym patriotą, z drugiej zaś sama Sądecczyzna jest dobrym regionem do prowadzenia biznesu, chociaż ma swoje minusy. - Do dobrych stron należy zaliczyć fakt, że mieszkają tutaj bardzo pracowici ludzie, z którymi warto coś robić. Dużym minusem jest natomiast fatalny system komunikacyjny, brak lotniska czy połączenia z autostradą - wymienia Florek.

Wśród laureatów znaleźli się też m.in. Jan Łuszczewski, prezes firmy JAWORZYNA KRYNICKA S.A., wyróżniony za "odważną decyzję dotyczącą poszukiwania wód geotermalnych na terenie Czarnego Potoku", czy też Adam Górski, prezes firmy GORTEX SP. z o. o., za "urzeczywistnianie śmiałej i nowatorskiej wizji budowy Miasteczka Multimedialnego".

Wielkim zaskoczeniem, przede wszystkim dla samego wyróżnionego, było włączenie do grona Sądeckich Przedsiębiorców roku 2010 Leszka Zegzdy, radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, który w minionej kadencji pełnił funkcję wicemarszałka Małopolski. Starosta docenił Zegzdę m.in. za zdobywanie dotacji unijnych na przedsięwzięcia realizowane na Sądecczyźnie. - Sądecki Przedsiębiorca roku 2010, no, no... Chyba będę musiał założyć jakąś porządną firmę - skwitował zaskoczony Zegzda. Podczas gali ogłoszono też laureatów nagrody starosty nowosądeckiego "Najlepszy pracodawca 2010 r.", przyznawanej co roku dwóm pracodawcom na wniosek Powiatowego Urzędu Pracy. - Warunkiem otrzymania statuetki jest tworzenie nowych miejsc pracy we współpracy z naszym urzędem - mówi Bogdan Gołyźniak, dyrektor PUP dla Powiatu Nowosądeckiego.

W kategorii dużych firm tytuł "Najlepszego pracodawcy 2010 r." zdobyła spółka "PARK-M", która w ramach współpracy z PUP zatrudniła w latach 2006 - 2010 55 osób. Spośród mniejszych przedsiębiorstw wyróżniono Ciastkarnię "Jaś", która zatrudnia 15 osób, z czego aż 12 w ramach współpracy z PUP.

- Współpraca z urzędem przynosi obustronne korzyści: my dajemy miejsca pracy bezrobotnym w ramach różnych programów, w zamian urząd zwraca nam część kosztów - mówi Beata Magiera, która kieruje ciastkarnią wraz z bratem Janem Olesiakiem.

W trakcie gali rozstrzygnięto też ogłoszony przez PUP konkurs pt. "Start w biznes z Urzędem Pracy". Spośród 347 firm, które rozpoczęły działalność dzięki pomocy urzędu, wyłoniono najlepszą dziesiątkę.
Izabela Frączek

izabela.fraczek@dziennik.krakow.pl

Nagrodzeni

Nagrody Starosty Nowosądeckiego: Kryształowe Jabłko Sądeckie - Ryszard Florek, prezes firmy FAKRO Sp. z o. o., Stanisław Łukasik, członek Rady Nadzorczej firmy INTER-BUD DEVELOPER Sp. z o. o., Adam Górski, prezes firmy GORTEX Sp. z o. o., Jan Łuszczewski, prezes firmy JAWORZYNA KRYNICKA S. A., Stanisław i Józef Cechini, prezesi PRZEDSIĘBIORSTWA ROBÓT BUDOWLANYCH I TRANSPORTOWYCH CECHINI, Bogdan Tarasek, prezes firmy Budowlano-Transportowo-Usługowej TARASEK, Leszek Zegzda, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. Najlepszy pracodawca 2010: "PARK-M" Sp. z o. o. oraz Ciastkarnia "Jaś" s. c. "Start w biznes z Urzędem Pracy": 1. "PRZEMAG" PUB&PIZZERIA CHATA Przemysława Słowińskiego ze Starego Sącza, 2. "CAR-WIT" Marcina Witkowskiego z Grybowa, 3. Biuro Projektowe "PROINSTALO8" Wiesława Kozieńskiego z Nowego Sącza. Wyróżnienia: 1. Pracownia Architektury Krajobrazu "Miej dobry projekt" Moniki Drąd z Piwnicznej-Zdroju, 2. FHU "FUNRACE" Szkoła Narciarstwa Anny Buczek z Piwnicznej-Zdroju, 3. Przychodnia Weterynaryjna Anny Wojtaczki z Nowego Sącza. (IF)

Tłumy w lokalach, sypią się kary

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie