Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia Oświęcimska

RYT
nr 25/2009 Na ludowo w Brzeszczach

Powiatowy dodatek informacyjny

nr 25/2009

Na ludowo w Brzeszczach

W sobotę, 27 czerwca odbył się już po raz dziewiąty Powiatowy Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych, tym razem w Brzeszczach. Z uwagi na obfite opady deszczu imprezę przeniesiono z parku miejskiego na scenę sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Brzeszczach. Do rywalizacji stanęło kilkanaście zespołów folklorystycznych w trzech kategoriach z terenu powiatu oświęcimskiego. Zdobywcami pierwszych miejsc okazali się: "Iskierkowa Familia" z Brzeszcz, "Brzeszczanki" i Zespół Pieśni i Tańca "Holan" z Zaborza.
Organizatorami cyklicznego przeglądu byli: powiat oświęcimski, gmina Brzeszcze oraz Ośrodek Kultury w Brzeszczach. Tego dnia do sali widowiskowej przybyli m.in.: starosta oświęcimski Józef Kała, wicestarosta Józef Krawczyk, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Adam Łękawa, przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Andrzej Kacorzyk, burmistrz Brzeszcz Teresa Jankowska, dyrektor Domu Kultury w Kętach Grażyna Bułka, dyrektor Ośrodka Kultury w Brzeszczach Małgorzata Wójcik, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu starostwa Jerzy Chrząszcz.
- Spotykamy się na powiatowym przeglądzie zespołów regionalnych. Ta impreza kulturalna, organizowana tym razem na ziemi brzeszczańskiej będzie kolejnym etapem na drodze integracji tej gminy z ziemią oświęcimską. Podobnie jak ziemia oświęcimska, która ponownie weszła do Małopolski, tak Brzeszcze znalazły się w ziemi oświęcimskiej. Cieszę się, że możemy przedstawić różne aspekty kultury ludowej z wielu zakątków naszego powiatu. Z pewnością dorobek kulturalny naszych gmin ma duże i niezaprzeczalne znaczenie również w aspekcie dziedzictwa kulturowego Małopolski i szerzej Polski południowej - zaznaczył podczas otwarcia przeglądu wicestarosta Józef Krawczyk.
Występy zespołów oceniała komisja konkursowa w składzie: Zofia Skwarło - regionalista, Wiesława Hazuka - choreograf, Jadwiga Adamczyk - muzyk, Benedykt Kafel - etnograf.
Celem przeglądu była prezentacja dorobku ludowych zespołów artystach, które działają na terenie ziemi oświęcimskiej, a także popularyzacja folkloru i rodzimych tradycji.
Przegląd odbywał się w trzech kategoriach i tak też nagrodzono wykonawców. W kategorii chórów i zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce przypadło w udziale "Iskierkowej Familii" z Brzeszcz. Drugie miejsce wywalczył zespół "Bobrowianki" z Bobrka w gminie Chełmek. Na trzecim miejscu znalazły się "Same Swoje" działające przy KGW w Przeciszowie.
W innej kategorii - zespoły taneczne, pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca "Holan" z Zaborza w gminie Oświęcim. Z klei na drugiej pozycji znalazł się Zespół Pieśni i Tańca "Kęty".
W kategorii zespoły obrzędowe (czerpiące z tradycyjnej kultury, gdzie przedstawiano zwyczaje związane z pracą) najlepszymi okazały się "Brzeszczanki", które zaprezentowały świniobicie. Na drugim miejscu znalazły się "Przecieszynianki" z prezentacją kiszenia kapusty.
Puchary, dyplomy i nagrody pieniężne wręczali przedstawiciele władz: powiatu oświęcimskiego - starosta oświęcimski Józef Kała i wicestarosta Józef Krawczyk, a także gminy Brzeszcze - burmistrz Teresa Jankowska.
W IX Powiatowym przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych wzięli udział: Zespół Śpiewaczy "Stawowianki" przy KGW Stare Stawy, "Tęcza" z Brzeszcz, Zespół Pieśni i Tańca "Kęty", "Bobrowianki" z Bobrka w gminie Chełmek, "Przecieszynianki" z Przecieszyna w gminie Brzeszcze, Chór Śpiewaczy "Rajskowianki" z Rajska w gminie Oświęcim, "Brzeszczanki" z Brzeszcz, Zespół Śpiewaczy "Bielaneczki" przy KGW w Bielanach w gminie Kęty, Zespół Pieśni i Tańca "Holan" z Zaborza w gminie Oświęcim, Zespół Śpiewaczy "Same Swoje" przy KGW w Przeciszowie, "Iskierkowa familia" z Brzeszcz, a także poza konkursem "Brzezinianki" z Brzezinki w gminie Oświęcim oraz Zrzeszenie Ludzi z Gór z Oświęcimia.
Już na zakończenie przeglądu głos zabrał starosta oświęcimski Józef Kała.
- Przegląd dobiegł końca. Za rok spotykamy się na jubileuszowym przeglądzie. Mam nadzieję, że będzie to wspaniała impreza. Cieszymy się, że przeglądy są kontynuowane, że państwo tu przyjeżdżacie i możemy pokazać bogaty folklor. Dzięki takim imprezom jak ta następuje integracja, a poziom artystyczny rośnie z roku na rok. Myślę, że wśród nas nie ma przegranych; wszyscy zwyciężyli - podkreślił starosta Józef Kała.
(RYT)

Podjęto uchwały

Na ostatniej XXXVII sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu, która odbyła się 1 lipca, przedstawiono ocenę rynku pracy w powiecie oświęcimskim oraz perspektywy rozbudowy, modernizacji i remontów infrastruktury komunikacyjnej na naszym terenie. Ponadto w trakcie obrad Rada podjęła 13 uchwał.
Tuż po rozpoczęciu sesji przedstawiciele władz powiatu oświęcimskiego uhonorowali zdobywców tytułu Mistrza Polski, podczas finału IX Ogólnopolskiej Licealiady w Piłce Siatkowej Chłopców w Olsztynie. Z rąk starosty oświęcimskiego Józefa Kały i wicestarosty Józefa Krawczyka uczniowie Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. M. Kopernika w Kętach, trenerzy oraz dyrektor szkoły Rafał Ficoń otrzymali listy gratulacyjne, dyplomy i okolicznościowe statuetki. W ten sposób na forum Rady pogratulowano wspaniałego sukcesu uzyskanego w sportowej rywalizacji.
W trakcie sesji dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu Wiesława Drabek-Polek przedstawiła aktualną sytuację na powiatowym rynku pracy. Podczas wystąpienia poddano analizie m.in. wskaźnik bezrobocia oraz elementy, które z niego wynikają.
Radni zapoznali się także z informacją na temat perspektyw rozbudowy, modernizacji i remontów infrastruktury drogowej na terenie ziemi oświęcimskiej. To zagadnienie przedstawił członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Z kolei na pytania radnych powiatowych odpowiadał dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Grzegorz Stech.
Wśród licznych przyjętych uchwał przygotowanych do rozpatrzenia na sesji znalazły się zmiany uchwały z lutego 2009 roku w sprawie określenia rodzaju zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków na 2009, przyznanych samorządowi powiatowemu wg algorytmu.
Inna zaakceptowana uchwała mówi o zaciągnięciu przez powiat zobowiązań finansowych na przyszły rok w wysokości 70 tys. zł na realizację zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Środki finansowe będą pochodzić z PFRON.
Radni zagłosowali także nad zatwierdzeniem rocznego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego powiatu oświęcimskiego za ubiegły rok, a także nad rocznymi sprawozdaniami finansowymi ZZOZ w Oświęcimiu oraz PZOL w Grojcu.
Rada wyraziła zgodę na zakup aparatury i sprzętu medycznego przez ZZOZ w Oświęcimiu dla przebudowywanego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Ogółem na ten cel trafi kwota 4.720.232 zł, wydatkowana ze środków własnych ZZOZ w Oświęcimiu.
Ponadto na sesji Rada przyjęła do realizacji uchwałę, dotyczącą "Programu Aktywności Lokalnej dla powiatu oświęcimskiego na lata 2009-2013".
Inne zaakceptowane projekty uchwał dotyczyły zmian statutów dla: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach, Domu Pomocy Społecznej w Bobrku.
Pod koniec sesji rozpatrzono w tajnym głosowaniu wniosek Klubu Radnych PiS o odwołanie Józefa Kały ze stanowiska starosty oświęcimskiego. Za podjęciem tej decyzji było 8 radnych, przeciwko głosowało 15, a 2 radnych wstrzymało się od głosu. W efekcie wniosek nie uzyskał wymaganej większości i nie został podjęty.
(RYT)

Oddział dla niepełnosprawnych

ZDROWIE. Oddano do użytku kolejny, wyremontowany oddział dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bobrku.
W ostatni dzień lipca oficjalnie przekazano do użytku gruntownie przebudowany i zmodernizowany oddział dla niepełnosprawnych mieszkańców DPS w Bobrku. Dzięki tej zakończonej inwestycji, jak również innym ważnym zadaniom, które zrealizowano w powiatowej placówce, bliska staje się pełna standaryzacja jej usług. Już w najbliższym czasie rozpocznie się remont kolejnego oddziału, zlokalizowanego na drugim piętrze budynku DPS.
- Dzięki zaangażowaniu niemałych środków finansowych i podjętym decyzjom możemy dziś oddać do użytku kolejny, przebudowany i gruntownie odremontowany oddział, w którym znajdą opiekę niepełnosprawni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Jest to ważna chwila, bowiem sale, w których przebywało razem nawet kilkanaście osób, zamieniły się w komfortowe pokoje z osobnymi toaletami. Pamiętam, że gdy zostałem starostą i oglądałem ten właśnie Dom, odnosiłem bardzo przygnębiające wrażenie. Dziś jest zupełnie inaczej. Mamy za sobą budowę nowoczesnego hostelu, remont bloku żywieniowego, przebudowę oddziału na parterze dla osób głęboko upośledzonych. A przed nami jest jeszcze gruntowny remont oddziału na drugim piętrze. Mamy w planach przeprofilowanie tej placówki, tak aby DPS w Bobrku stał się miejscem pobytu dla ludzi przewlekle chorych i starszych. Wiele wskazuje na to, że ten Dom osiągnie niezbędny standard świadczonych usług jeszcze przed wyznaczonym terminem - zaznaczył podczas przemówienia starosta oświęcimski Józef Kała.
W oddaniu do użytku nowoczesnego, spełniającego wszelkie normy oddziału dla osób niepełnosprawnych uczestniczyli: starosta oświęcimski Józef Kała, wicestarosta Józef Krawczyk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Oświęcimiu Helena Żurek, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Adam Łękawa, skarbnik powiatu Katarzyna Wanat, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu Elżbieta Kos, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, dyrektor DPS w Bobrku Mariusz Sajak, wicedyrektor DPS w Bobrku Dorota Łabuda, kierownik oddziału Elżbieta Jagła.
Przebudowa pierwszego piętra oddziału zlokalizowanego w głównym budynku DPS w Bobrku, przebiegała w dwóch etapach. Jej pełny koszt, pokryty w dużej części z budżetu powiatu oświęcimskiego, wyniósł 740 888 zł.
W pierwszym etapie, który miał miejsce w listopadzie i grudniu ubiegłego roku wykonano roboty w zakresie tzw. stanu surowego. Prace wówczas obejmowały: demontaże, wyburzenia ścian działowych, przygotowanie posadzek pod wykończenie oraz montaż instalacji.
Koszt pierwszego etapu inwestycji wyniósł 395 721 zł, w tym 197 860 zł stanowił dotacja z budżetu państwa, przyznana przez wojewodę małopolskiego, a 197 861 zł pochodziło z kasy powiatu oświęcimskiego.
Drugi etap, obejmujący wzmocnienie konstrukcji stropu, roboty wykończeniowe oraz tzw. biały montaż był realizowany od marca do końca maja. Jego koszt w wysokości 345 167 zł został pokryty w całości ze środków pochodzących z budżetu powiatu, które nie wygasły z upływem 2008 roku.
Roboty rozbiórkowe wykonał Zakład Remiontowo-Budowlany "Murarstwo" Ryszard Żogała z Oświęcimia, a prace wykończeniowe zrealizowała Firma Handlowo-Usługowa "Atram" z Chrzanowa.
W przebudowany oddziale znajdzie pomoc i opiekę trzydziestu niepełnosprawnych pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Zgodnie z wymogami, powstały nowe 3. i 4. osobowe pokoje mieszkalne oraz nowe węzły sanitarne. W nowym oddziale wydzielono część socjalną dla personelu, pomieszczenia dziennego pobytu oraz pralnię podręczną wraz z magazynem pościeli.
W ubiegłym roku oddano do użytku przebudowany i gruntownie wyremontowany oddział na parterze dla osób głęboko upośledzonych.
Do zakończenia inwestycji, związanej z przebudową głównego budynku Domu, pozostał jeszcze gruntowny remont oddziału na drugim piętrze. Niezbędne prace w tym zakresie będą przeprowadzone jeszcze w tym roku. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, związane z wyborem wykonawcy inwestycji.
Dzięki podjęciu przez władze powiatu oświęcimskiego oraz dyrekcji DPS w Bobrku działań mających na celu standaryzację usług, placówka zbliża się wielkimi krokami do uznania jej za spełniającą wszelkie przyjęte normy.
(RYT)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski