Nasza Loteria

Zima w mieście

Redakcja
W końcu do Krakowa zawitała zima i akcja odśnieżania miasta ruszyła pełną parą.

Fot. Anna Kaczmarz

- Obecnie na drogach pracuje 28 solarek, 8 piaskarek, 19 ciągników z rozrzutnikami i 9 jednostek zajmujących się odśnieżaniem miejsc, do których nie może dotrzeć ciężki sprzęt (np. schody). Niezależnie od jednostek pracujących na drogach odśnieżanie realizuje też kilkanaście pojazdów oczyszczających tereny wokół osiedli (pozostających w naszym utrzymaniu) - podaje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Inspektorzy przez cały czas kontrolują prognozy pogody i w razie potrzeby natychmiast wysyłają do akcji pługi i piaskarki. Ciężki sprzęt wyjeżdża na drogi zarówno podczas opadów śniegu, jak i w czasie nocnych przymrozków. Zimą sporo pracy mają jednak nie tylko służby miejskie. (psz)

Jak ustrzec się mandatu, czyli nasze zimowe obowiązki

Śnieg z chodników, sople z dachów

O swych zimowych obowiązkach powinni pamiętać przede wszystkim właściciele i zarządcy nieruchomości.

Przepisy nakazują:

- niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu i lodu z chodnika wzdłuż posesji oraz z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego; wyjątkiem są tu tylko chodniki, na których dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów (za brak dbałości o czystość chodnika grozi mandat w wysokości 100 zł),

- niezwłoczne usuwanie z budynków oraz urządzeń infrastruktury technicznej nawisów śnieżnych i sopli stwarzających zagrożenie dla przechodniów; dodatkowo takie niebezpieczne miejsce trzeba w widoczny sposób oznakować,

- śnieg, błoto pośniegowe i lód należy pryzmować na chodniku przy krawędzi jezdni, z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów (odgarniętymi z chodnika zanieczyszczeniami nie wolno zasypywać pni drzew).

- Bardzo ważne, zwłaszcza przy obfitych opadach śniegu, są również bieżące kontrole dachów i ich regularne odśnieżanie. Nie można dopuścić do tego, by na dachu pojawiła się zbyt gruba warstwa śniegu, bo to powoduje nadmierne obciążenie konstrukcji. Bardzo niebezpieczne jest to zwłaszcza w okresach zmieniających się temperatur (krótkotrwałe odwilże na przemian z przymrozkami).

Kierowco, zadbaj o swoje auto

Swych zimowych obowiązków nie powinni zaniedbywać również właściciele samochodów. Przepisy nie pozostawiają tu wątpliwości: kto nie odśnieża swego auta, popełnia wykroczenie. Zgodnie z art. 66 Prawa o Ruchu Drogowym samochód ma być tak utrzymany, aby korzystanie z niego m.in. nie zagrażało bezpieczeństwu jadących nim osób lub innych uczestników ruchu, nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Policja przestrzega: kierowcy stwarzający zagrożenie w ruchu drogowym nie mają co liczyć na to, że pozostaną bezkarni. Patrole "drogówki" zwracają uwagę na nieodśnieżone auta, szczególnie podczas trudnych warunków atmosferycznych. Mandat za śnieg na szybach, masce czy dachu auta może wynieść nawet 200 zł.
Wypadek na chodniku? Walcz o odszkodowanie!

Może się zdarzyć, że przechodzień poślizgnie się na zaśnieżonym czy oblodzonym chodniku (albo spadnie na niego sopel z dachu) i w efekcie dozna urazu. W takich przypadkach właściciel nieruchomości bądź inny podmiot odpowiedzialny za zimowe utrzymanie miejsca, w którym doszło do wypadku, naraża się na odpowiedzialność cywilną. Poszkodowany ma bowiem prawo domagać się rekompensaty za doznaną krzywdę, zwrotu kosztów leczenia, pokrycia strat materialnych (to np. zniszczona odzież, rozbity zegarek itd.), a nawet renty.

Co ma robić poszkodowany, który chce wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie?

1. Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż to sam poszkodowany musi udowodnić, że doszło do zaniedbania i że doznał szkody. Dlatego konieczne jest zebranie dowodów. Mogą to być np. zeznania świadków wypadku, fotografie miejsca, w którym doszło do wypadku (zrobione od razu po zdarzeniu), zaświadczenie lekarskie (dokumentacja medyczna) czy też notatka sporządzona przez wezwaną na miejsce Policję lub Straż Miejską.

2.Trzeba się również dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie miejsca, w którym doszło do wypadku. Najczęściej jest to właściciel/zarządca nieruchomości - np. spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, właściciel kamienicy czy domu jednorodzinnego, gmina.

3.Następnie należy wystąpić do winnego zaniedbań z żądaniem wypłaty odszkodowania (zazwyczaj właściciele nieruchomości są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej, więc sprawą odszkodowania zajmują się ich ubezpieczyciele). Jeśli winny zaniedbań odmówi spełnienia naszych roszczeń, możemy wystąpić na drogę sądową.

WAŻNE TELEFONY

Nieodśnieżony chodnik? Niebezpieczne sople zwisające z dachu?

- Powiadom Straż Miejską: tel. alarmowy 986 lub 12-411-00-45 i 12-688-21-90

- Akcja Zima - zespół koordynacyjny Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie - telefony interwencyjne w sprawie zimowego utrzymania dróg: 12-616-74-21, 12-616-74-43 (całodobowe)

- Policja - oficer dyżurny Komendy Miejskiej w Krakowie: tel. 12-61-52-908

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski