Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zindywidualizowana praca z młodzieżą

A
Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Trzebini
Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Trzebini
Do OHP trafia różnorodna młodzież. Krótki czas, jaki pozostaje na nadrobienie braków edukacyjnych i wychowawczych, wymusza konieczność indywidualizowania aktywności uczestników. Wyraża się to w doborze treści, metod i form oraz organizacji procesu kształcenia.

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Trzebini

FORMY DZIAŁANIA. Kształtowanie osobowości młodych ludzi odbywa się przez przekazywanie systemu wartości i norm zachowań

Zasadniczą pracą jest oddziaływanie wychowawcze i realizacja zajęć wychowawczych, działalność opiekuńcza i profilaktyczna, socjalizacja i resocjalizacja młodzieży przebywającej w jednostkach organizacyjnych Małopolskiej WK OHP. Działalność profilaktyczna prowadzona jest wśród wszystkich uczestników naszych jednostek.

Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu

W ramach tej ostatniej realizowane są zadania takie, jak zapobieganie uzależnieniom, zapobieganie agresji i przemocy, zapobieganie niedostosowaniu społecznemu i przestępczości, przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu, zapobieganie innym zagrożeniom (próby samobójcze, zaburzenia odżywiania się, wpływ sekt i grup psychomanipulacyjnych). Działalność ta realizowana jest poprzez wykłady na temat szkodliwości palenia, projekcje filmów, testy, ankiety, zajęcia plastyczne itp. Dla zapewnienia większej efektywności podejmowana jest przez OHP współpraca m.in. z ośrodkami interwencji kryzysowej, policją, pogotowiem opiekuńczym, domami dziecka, kuratorami sądowymi, poradniami pedagogiczno - psychologicznymi, ośrodkami pomocy społecznej, sądami rejonowymi, powiatowymi centrami pomocy rodzinie, urzędami miast i gmin, parafiami, redakcjami gazet lokalnych, stacjami sanitarno-epidemiologicznymi, kołami LOK, radami osiedlowymi, powiatowymi urzędami pracy, młodzieżowymi domami kultury, itp.

Prowadzone są również inne działania profilaktyczno- wychowawcze. Należą do nich m.in. rozmowy z uczestnikami w szkole, zakładzie pracy, hufcu z udziałem pedagogów szkolnych, wychowawców, nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a także: bieżąca współpraca ze szkołami, zakładami pracy, rodzicami i opiekunami uczestników oraz kuratorami sądowymi, współpraca z placówkami opiekuńczo- wychowawczymi, realizowanie autorskich programów profilaktycznych.

Wychowanie z myślą o wykluczonych

Dla uczestników sprawiających trudności wychowawcze, mających jednocześnie trudności adaptacyjne, kłopoty z nauką i problemy osobiste organizowana jest indywidualna pomoc i opieka wychowawcza. Szczególną opieką objęci są uczestnicy Ośrodków Szkolenia i Wychowania. Ta oferta skierowana jest w szczególności do osób najsłabszych, narażonych na ryzyko wykluczenia społecznego - młodzieży, która nie realizowała, bądź miała duże problemy z realizacją podstawowego obowiązku szkolnego, porzuciła dotychczasowe szkolenie, bądź też z różnych przyczyn nie podjęła nauki po ukończeniu gimnazjum, pochodzącej z rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Ośrodki Szkolenia i Wychowania stosują zintegrowany system opieki, wychowania i kształcenia.

Rozwój społeczny młodego człowieka, kształtowanie jego osobowości poprzez przekazywanie systemu wartości, norm, wzorów zachowań, obowiązujących we współżyciu z innymi ludźmi to zadania realizowane przez kadrę Ochotniczych Hufców Pracy w Małopolsce. Jedną z podstawowych form są zajęcia wychowawcze, na których poruszane są zagadnienia z wiedzy o społeczeństwie, edukacji regionalnej i proeuropejskiej, orientacji zawodowej i planowania kariery, rozwoju osobowości oraz kultury wolnego czasu.

Aktywny i twórczy udział w działalności kulturalnej

W jednostkach organizacyjnych MWK OHP przygotowuje się młodych ludzi do umiejętnego odbioru dóbr kultury, jak również własnej aktywności twórczej. Aktywność kulturalno-oświatowa i sportowo-rekreacyjna niesie ze sobą duże walory wychowawcze i edukacyjne. Niektóre z imprez młodzież współorganizuje co jest doskonałą formą aktywizacji społecznej. Udział w rywalizacji pozwala młodzieży na przeżywanie pozytywnych emocji oraz panowanie nad negatywnymi emocjami. Oto niektóre z nich: konkurs "Wiedzy o Krakowie", konkurs ortograficzny, recytatorski, konkurs "Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy", Wojewódzkie Prezentacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej - "Wiosna Kulturalna" itp. Organizowane są również wycieczki oraz imprezy sportowo - rekreacyjne. Największe z nich to: Mistrzostwa w Tenisie Stołowym, zawody pływackie, zawody lekkoatletyczne, Mistrzostwa w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców.

Szczególnym przedsięwzięciem w 2009 roku był Finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego i Plastycznego, poświęconego Polskiemu Papieżowi Janowi Pawłowi II pt. "Rodzina Fundamentem Pokolenia JP II". Na konkurs napłynęło około 400 prac z całej Polski. Łącznie wyróżniono aż 49 prac. Młodzi artyści zostali nagrodzeni cennymi nagrodami rzeczowymi, pozyskanymi po części od licznych sponsorów konkursu oraz pamiątkowymi dyplomami podczas finałowego wernisażu w dniu 4 czerwca ub. roku w Wadowickim Centrum Kultury. Wyróżnione prace gościły na dwóch wystawach - w Sali Wadowickiego Centrum Kultury, a następnie w holu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zostały także opublikowane w specjalnym albumie pokonkursowym. Myślą przewodnią X Jubileuszowej Edycji Konkursu Papieskiego w roku 2010 jest hasło "Świętym być - różne drogi do świętości".

W działalności resocjalizacyjnej oddziałuje się szczególnie na uczniów będących pod nadzorem kuratorskim. W tym zakresie prowadzona jest współpraca z sądami i kuratorami. Uczestnicy, którzy mają dozór kuratora sądowego otoczeni są szczególnym oddziaływaniem wychowawczym.

Integracja i samorządność

Ważną rolę w integracji młodzieży OHP ze środowiskiem lokalnym jest działalność świetlic środowiskowych o charakterze opiekuńczo - wychowawczym i profilaktycznym. Główne kierunki ich działalności to integracja grup, udzielanie pomocy i wsparcia w rozwiązywaniu osobistych problemów, korekcja i wyrównywanie braków szkolnych, organizacja czasu wolnego, profilaktyka uzależnień itp. W jednostkach działają samorządy uczestników. Pełnią one funkcję doradczą i opiniodawczą w zakresie opracowania i realizacji planu działalności dydaktyczno - wychowawczej hufca oraz współdziałają w realizacji programów pozaszkolnych. Reprezentanci samorządów tworzą Wojewódzki Klub Aktywnych, w którym poprzez udział w warsztatach i zajęciach aktywizujących, młodzież kształtuje umiejętności i predyspozycje prospołeczne.

(A)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski