MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ziobro chce konfiskować majątki przedsiębiorców bez wyroku sądu. Mają udowadniać, że nie są oszustami. Rada Przedsiębiorczości protestuje

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Mimo pandemii Sejm pracuje nad przepisami o tzw. konfiskacie prewencyjnej forsowanej przez resort sprawiedliwości kierowany przez Zbigniewa Ziobrę. Jeśli posłowie poprą ten pomysł, organy ścigania nie będą już musiały udowadniać, że dany majątek służył do popełniania przestępstw lub był nabyty w sposób nielegalny. To przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że jest niewinny.

FLESZ - Koronawirus: uwaga na fake newsy

od 16 lat

- Ustawodawca chce przerzucić ciężar udowodnienia, że majątek pochodzi z legalnych źródeł na właściciela. Oznacza to de facto wprowadzenie domniemania winy! – ostrzega Rada Przedsiębiorczości, współtworzona przez największe organizacje gospodarcze w Polsce: Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, KIG, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego. I apeluje do Sejmu o odstąpienie od dalszego procedowania tych zmian.

- Konfiskata majątku i zmierzające do niej działania prokuratury stoją w sprzeczności z art. 46 Konstytucji RP – podkreśla Marek Goliszewski, prezes BCC.

Rada Przedsiębiorczości zwraca uwagę, że w przypadku wejścia w życie tych rozwiązań wystarczy, że osoba majętna będzie np. utrzymywać kontakt z – jak się później może okazać – sprawcą przestępstwa i wówczas może być narażona na ryzyko związane z obowiązkiem wykazania pochodzenia całego swojego majątku, pod rygorem jego przejęcia przez państwo, również w wyniku pomyłki organów.

„Państwo zajmie lub ostatecznie przejmie dobra, pochodzące z legalnych źródeł. To wszystko będzie możliwe w sytuacji, w której nie będzie toczyło się żadne postępowanie karne wobec właściciela majątku” – czytamy w apelu skierowanym do rządzących.

Warunkiem zajęcia majątku nie musi być bowiem wyrok skazujący. Konfiskata prewencyjna obejmuje także własność osób, wobec których nie toczy się żadne postępowanie karne, ale które nie są w stanie wykazać legalnego pochodzenia majątku. Zdaniem sygnatariuszy apelu, może to być ostrze skierowane przeciwko uczciwym przedsiębiorcom.

Koronawirus w Krakowie: 10 głównych ofiar epidemii. Profesje...

Prawo rekwirowania ich majątków w sytuacji tak dużej uznaniowości przyjętych rozwiązań oraz niesprzyjających warunków zewnętrznych, wynikających z pandemii koronawirusa, może dodatkowo wzmagać niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej – ostrzegaj liderzy organizacji gospodarczych.

Resort sprawiedliwości chce wprowadzić konfiskatę prewencyjną, chociaż w polskim Kodeksie karnym obowiązuje już konfiskata rozszerzona, na podstawie której sąd może orzec przepadek niestanowiącego własności sprawcy przedsiębiorstwa albo jego równowartości.

Mienie, które sprawca objął we władanie lub do którego uzyskał jakikolwiek tytuł w okresie 5 lat przed popełnieniem przestępstwa, uważa się za korzyść uzyskaną z popełnienia przestępstwa, a tym samym podlega ono przepadkowi. Jeśli zaś to mienie zostało przeniesione na osobę trzecią pod jakimkolwiek tytułem, to takie mienie także podlega przepadkowi.

- Organy państwa mają zatem już teraz bardzo skuteczne narzędzia do konfiskaty majątków osób, które majątek nabyły nielegalnie lub nabyły go od sprawców przestępstw – podkreśla Marek Goliszewski.

Członkowie Rady Przedsiębiorczości zgadzają się w pełni, że nie może być zgody na ukrywanie dóbr przez przestępców. Jednak przestępcą staje się osoba dopiero po prawomocnym wyroku skazującym. Do tego czasu uważa się podejrzanego za niewinnego.

W kręgu zainteresowania wymiaru sprawiedliwości powinni być wyłącznie realni przestępcy lub osoby czerpiące benefity z działalności przestępczej innych osób, zaś narzędzia do walki z przestępczością powinny być proporcjonalne i minimalizować ryzyko nadużyć i pomyłek organów państwa. Tymczasem, uzasadniona jest obawa, iż nowe przepisy będą mogły być wykorzystane przeciwko przedsiębiorcom, którzy działali w dobrej wierze, jednak ktoś z ich otoczenia okazał się przestępcą.

„Nie może być prewencyjnego represjonowania obywateli. To niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym” – podkreślają autorzy apelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski