Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziomki z PRL-u odmienią osiedle Olsza II. Powstaną reportaże i kino

Małgorzata Mrowiec
Piotr Szuma, Rafał Ptaszek i Marcin Ornatowski z Polskiego Towarzystwa Kulturalnego
Piotr Szuma, Rafał Ptaszek i Marcin Ornatowski z Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Anna Kaczmarz
Akcja. Projekt ma integrować mieszkańców. Poszukiwani są świadkowie historii - cenne będą ich wspomnienia, pamiątki z tego okresu.

W najbliższą sobotę rozpoczną się warsztaty tematyczne przenoszące dzisiejszych gimnazjalistów z os. Olsza II w epokę PRL. Ich efektem będzie m.in. film oraz fotoksiążka, zawierająca wywiady z mieszkańcami i reportaże. Projekt, o nazwie "Ziomki z PRL-u", jest skierowany do młodzieży, ale też starszych mieszkańców osiedla.

- To pomysł na to, żeby zachęcić młodzież do aktywności pozafacebookowej, a jednocześnie zintegrować mieszkańców, nawiązać relację międzypokoleniową - mówi koordynator projektu Marcin Ornatowski z Polskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Będzie to jedno z działań na rzecz rewitalizacji os. Ugorek, Olsza II i Azory, dla których w pierwszej kolejności mają powstać pilotażowe Programy Rehabilitacji Osiedli. Dzięki nim stare blokowiska mają zyskać nowe życie, stać się atrakcyjnym miejscem do mieszkania.

Pomysł zrodził się podczas lokalnych warsztatów dla mieszkańców tych osiedli, w ramach programu Active Citizens - Aktywna Społeczność w Krakowie, realizowanego we współpracy Urzędu Miasta i British Council. Pomysły z warsztatów mogły wziąć udział w konkursie mini-projektów społecznych i uzyskać dofinansowanie British Council (do 5 tys. zł na projekt). Wybrano sześć projektów - "Ziomki z PRL-u" jest jednym z nich.

- Wybraliśmy epokę PRL-u, bo młodzi ludzie się nią interesują. To też najbliższa epoka historyczna, jest więc wielu jej świadków, można usłyszeć mnóstwo różnych opinii o niej, negatywnych i pozytywnych - mówi Marcin Ornatowski.

Chciałby, żeby te rozmaite opinie oraz wspomnienia wybrzmiały na warsztatach. Pierwsze odbędą się w Muzeum PRL w Nowej Hucie, dodatkowo z wizytą w barze mlecznym. A następne już w Społecznym Gimnazjum nr 8 oraz Publicznym Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów. Uczestnikami będzie prawie 40 uczniów.

Przed nimi może stanąć każdy mieszkaniec Olszy II, który pamięta tamte czasy. Ciuch z epoki znaleziony na dnie szafy albo inne pamiątki - jeszcze lepiej, mogą posłużyć do zilustrowania opowieści. Poszczególne warsztaty będą miały za temat m.in.: bunt, sytuację ekonomiczną, życie społeczne i sąsiedzkie, sport, życie kulturalne i religię, a w końcu rozrywkę, zabawę i modę.

Trwają poszukiwania zainteresowanych współpracą świadków historii - od seniorów po osoby po czterdziestce, które w PRL-u były dziećmi. Chętni powinni dzwonić do koordynatora (tel. 725 270 373) lub wysłać e-mail ([email protected], [email protected]). Warsztaty zaplanowane są raz w miesiącu, do marca.

- Dziś młodzi ludzie podchodzą roszczeniowo do życia. Wchodzą do sklepu i jest tam wszystko - dobrze, żeby nabrali świadomości, że kiedyś były ta puste półki. I żeby nabrali szacunku dla tych, którym mają być za co wdzięczni - zauważa Ornatowski.

Oczywiście na prelekcjach się nie skończy. Gimnazjaliści będą kręcić film o tematyce PRL-owskiej na swoim osiedlu. Wystąpią w nim także mieszkańcy. Powstanie gazetka jak z tamtych czasów, miesięcznik. Młodzież przeprowadzi też wywiady z mieszkańcami os. Olsza II i będzie pisać reportaże, przedstawiać miejsca, które wyglądają dziś zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu.

W ramach projektu stworzony też zostanie amatorski klub filmowy - "sąsiedzkie kino". A młodych ludzi "przeniesionych" w PRL będzie można zobaczyć podczas pokazu mody: w kreacjach i fryzurach z tamtego czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski