MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZIS przekonuje, że stadion Wisły Kraków posiada wszelkie wymagane przeglądy budowlane. Projektanci mają inne zdanie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Stadion Miejski im. Henryka Reymana, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków.
Stadion Miejski im. Henryka Reymana, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków. ZIS Kraków
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, odpowiadający za Stadion Miejski im. Henryka Reymana, po naszym artykule wydał oświadczenie, w którym przekonuje, że ten piłkarski obiekt posiada wszystkie wymagane prawem przeglądy budowlane. Zdaniem projektantów stadionu nie wszystko jednak zostało wcześniej odpowiednio sprawdzone. O tym, kto ma rację rozstrzygnie kontrola nadzoru budowlanego. Sprawa trafiła też do prokuratury.

"W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie informuję, iż Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie podejmuje działania mające na celu kompleksowe wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Pragnę podkreślić, że moim priorytetem jest bezpieczeństwo osób korzystających ze Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. 14 czerwca na terenie obiektu przeprowadzona zostanie kontrola Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Stadion posiada wszystkie wymagane prawem przeglądy budowlane. Obiekt jest też regularnie kontrolowany przez PINB" - czytamy w oświadczeniu Katarzyny Stępniewskiej-Walaszczyk, pełniącej obowiązki dyrektora ZiS w Krakowie.

Wiśle Kraków zależ na rzetelnym i szybkim wyjaśnieniu wątpliwości

"Warto podkreślić, że jesteśmy w kontakcie z Wisłą Kraków, której również zależy na rzetelnym i szybkim wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości. W najbliższym czasie planowane jest także spotkanie z firmą Archetus. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie dokłada wszelkich starań, by jak najszybciej wyjaśnić wszystkie okoliczności związane z tą sprawą" - dodaje Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk.

Wspomniana przez nią firma Archetus miała prawa autorskie do projektu stadionu po głównym projektancie Wojciechu Obtułowiczu. Miasto w 2020 r. wykupiło od firmy Archetus prawa autorskie oraz projekt zagospodarowania terenu dookoła stadionu obejmujący parkingi, muzeum Wisły, etc. - za 9,7 mln zł. Umowa dotyczyła także opracowania przez firmę Archetus projektu modernizacji stadionu, w tym utworzenia nowych elewacji, co wykonano przed igrzyskami europejskimi w 2023 r.

Firma Archetus przez swoich prawników złożyła wniosek o wszczęcie śledztwa zarzucając dyrektorowi ZIS (do niedawna był nim Krzysztof Kowal) m.in. to, że mimo wiarygodnych informacji o usterkach technicznych trybuny południowej urząd nie zlecił dokonania kontroli technicznej całego stadionu oraz nie zawiadomiono o tym nadzoru budowlanego, czym działano na szkodę interesu publicznego.

Ujawnili brak śrub na stadionie Wisły przed igrzyskami

Przypomnijmy, że podczas prac związanych przygotowaniem stadionu na igrzyska europejskie w 2023 r., podczas montażu elewacji trybuny południowej (od strony Błoń) pracownicy wykonujący roboty w jednym z miejsc natrafili na uszkodzenia, polegające na całkowitym lub częściowym braku śrub w stykach albo poluzowaniu śrub.

- Ujawnione uszkodzenia zostały naprawione. Nie oznacza to jednak, że podobnych problemów może nie być w innych miejscach. W sumie na całym stadionie takich styków śrubowych oraz innych kluczowych elementów konstrukcji jest ponad tysiąc. Trzeba byłoby więc sprawdzić, jak te i inne elementy konstrukcji wyglądają w pozostałych częściach trybun – komentuje Paweł Musiał, szef firmy Archetus. - Zwracaliśmy uwagę ZIS, że podstawą dalszego użytkowania stadionu jest dokonanie przeglądów trybun, o jakie wnioskował projektant konstrukcji trybun. Zgłoszony problem dotyczył trybuny południowej, niemniej jednak generalny projektant zalecił, aby dokładnym sprawdzeniem został objęty cały stadion. W ZIS przekonywali, że robiono przeglądy, ale nie ma potwierdzenia na kontrole kluczowych elementów konstrukcji, dotyczące chociażby sprawdzenia wszystkich styków śrubowych – dodaje.

W odpowiedzi na zgłoszenie projektantów Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki 14 czerwca tego roku ma przeprowadzić kontrolę na Stadionie Miejskim im. H. Reymana przy ul. Reymonta, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Wisły Kraków.

Więcej o sprawie przeczytasz tutaj:

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: ZIS przekonuje, że stadion Wisły Kraków posiada wszelkie wymagane przeglądy budowlane. Projektanci mają inne zdanie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski