Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zła uchwała o walce ze smogiem? Obywatele nie mogą jej zaskarżyć – uznał sąd. Program Ochrony Powietrza nietykalny?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Smog co roku zabija tysiące osób w Polsce. Za jego wytwarzanie odpowiadają m.in. przestarzałe piece na paliwa stałe.
Smog co roku zabija tysiące osób w Polsce. Za jego wytwarzanie odpowiadają m.in. przestarzałe piece na paliwa stałe. Dariusz Bloch / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Jednym z najważniejszych elementów walki ze smogiem są wojewódzkie Programy Ochrony Powietrza. Co jednak mogą zrobić obywatele, jeśli negatywnie oceniają uchwalony POP i chcą zmian? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego – nic. Mimo interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich NSA nadal stoi na stanowisku, że obywatele i organizacje społeczne nie mogą zaskarżać uchwał o POP.

Smog kontra obywatele. Mieszkańcy próbują zaskarżać Programy Ochrony Powietrza

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska aż 46,3 tys. osób w Polsce umiera co roku przedwcześnie z powodu smogu. Zanieczyszczenia powietrza są szczególnie groźne dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Walce z tym problemem służą różne rządowe i samorządowe działania, takie jak m.in.:

Mieszkańcy i organizacje społeczne nie zawsze jednak pozytywnie oceniają działania władz w tym zakresie, szczególnie na szczeblu wojewódzkim.

– Mieszkańcy, których dotyka zanieczyszczenie powietrza i organizacje ekologiczne od kilku lat podejmują próby zaskarżania do sądów administracyjnych programów ochrony powietrza, które w ich ocenie nie pozwalają na osiągnięcie odpowiedniego stanu powietrza (albo zakładają zbyt mało działań, albo za bardzo rozkładają je w czasie) – czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dlaczego sądy odrzucają skargi na POP?

Jak się jednak okazuje, zdaniem sądów mieszkańcy oddychający smogiem nie mogą żądać uchylenia wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza. Jak twierdzą sędziowie, uchwały o POP nie naruszają indywidualnego interesu prawnego skarżących, a zatem nie mają oni prawa składać skarg. Przykładowo w woj. mazowieckim Wojewódzki Sąd Administracyjny tylko w styczniu br. odrzucił na tej podstawie 3 skargi.

Zdaniem RPO sędziowie potraktowali skargi obywateli i organizacji społecznych nieprzychylnie – z góry je odrzucili, chociaż mogli je rozpatrzyć. Taką możliwość dawały bowiem unijne przepisy, które podchodzą do tej kwestii inaczej niż polskie.

Jeżeli nawet WSA uznał, że mógł nie dopuścić skarg na ogólnych zasadach, to powinien albo dokonać prounijnej wykładni tych przepisów, albo (...) odstąpić od ich zastosowania i rozpoznać skargi – uważa RPO.

Rzecznik postanowił w tej sytuacji stanąć po stronie obywateli i zażądał, żeby trzy sprawy z województwa mazowieckiego rozpatrzyła ponownie wyższa instancja – Naczelny Sąd Administracyjny. NSA nie spełnił jednak pokładanych w nim nadziei.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

NSA zgadza się z sądami. POP nietykalne dla obywateli

Mimo interwencji RPO obywatele nadal nie będą mogli żądać uchylenia nieskutecznych ich zdaniem Programów Ochrony Powietrza. NSA uznał bowiem, że sądy niższych instancji miały rację – obywatele i aktywiści nie mają prawa do zaskarżania POP.

– NSA zgadza się z poglądem WSA, że adresatem uchwały są jedynie organy administracji – wyjaśnił sąd. – POP jest przede wszystkim aktem generalnym i tym samym, jako całość, nie narusza interesu prawnego skarżących, jako osób fizycznych, uchwała ta bowiem nie jest bezpośrednio do nich skierowana.

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Obywatelskich
Warszawa, al. Solidarności 77
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zła uchwała o walce ze smogiem? Obywatele nie mogą jej zaskarżyć – uznał sąd. Program Ochrony Powietrza nietykalny? - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski