Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złe odżywianie to często efekt braku czasu

Rozmawiała Sylwia Nowosińska
Archiwum prywatne
Rozmowa kroniki. Anna Malinowska, studentka ostatniego roku dietetyki w Collegium Medicum UJ, organizatorka kampanii "Studencie, czy wiesz, co jesz?", w ramach której odbędzie się cykl wykładów na temat zdrowego odżywiania

- Jaką funkcję powinna pełnić zdrowa dieta - odchudzać czy uzupełniać cenne w składniki odżywcze?

- Powiem szczerze: nie lubię określenia "dieta". Mówię raczej "zmiana nawyków żywieniowych", zakładając, że jest to długotrwały proces. Dieta zwykle trwa kilka tygodni i często kończy się powrotem do starych nawyków, a nawet efektem jo-jo.

- Dlaczego akurat studenci miewają problemy z odżywianiem?

- Brak czasu i brak odpowiedniej wiedzy o żywieniu prowadzą do złych nawyków. Często ludzie zdobywają informacje w nieodpowiednich źródłach, np. w internecie. Nie wierzmy artykułom, których autor nie informuje, jakie jest źródło przedstawianych informacji. Wybierajmy informacje tworzone przez dietetyków i lekarzy.

- Jakie są popularne mity o odżywianiu, które krążą w internecie?

- Zgłosił się do nas kiedyś człowiek, który przeczytał, że nie należy jeść węglowodanów, a to przecież nieprawda. Szkodliwe są cukry proste, np. słodycze, które szybko przedostają się do krwi. Należy jeść węglowodany złożone, które są uwalniane powoli i zapewniają nam więcej energii. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, co powoduje, że sięgamy po słodycze między posiłkami. Być może robimy to, bo jesteśmy znudzeni lub zdenerwowani.

- Organizuje Pani kampanię "Studencie, czy wiesz, co jesz?", która rusza 19 marca. Co przygotowaliście dla jej uczestników?

- Studenci największych uczelni będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji dietetycznych i z diet coachingowych, a także uczestniczyć w cyklu darmowych wykładów prowadzonych przez specjalistów w zakresie dietetyki, sportu i rozwoju osobistego. Efektem akcji ma być uświadomienie studentom potrzeby wypracowania właściwych nawyków żywieniowych, które w znaczący sposób wpływają na jakość życia, a także zmotywowanie młodych ludzi do poszukiwania własnej, niepowtarzalnej drogi rozwoju osobistego i zawodowego.

- A jak na odżywianie studentów wpływa ograniczony budżet?

- Przeprowadziliśmy badania, które pokazały, że studenci wydają na jedzenie od 400 do 600 złotych miesięcznie. Przygotowujemy plan żywienia, który podpowie im, jak dobrze wykorzystać te pieniądze. Szczegóły wkrótce pojawią się na stronie internetowej www.studencieczywieszcojesz.pl.

- Co zrobić, jeśli brak czasu przeszkadza w stosowaniu zbilansowanej diety?

- Ten problem bardzo często dotyka studentów. Wtedy, niestety, często popełniają błąd i sięgają po kebab czy inny fastfood. Żeby nie popełniać takich błędów, najprościej zabrać ze sobą na uczelnię czy do pracy zdrową kanapkę lub sałatkę przygotowaną wcześniej w domu. Jako przekąska dobrze sprawdzają się także owoce (np. jabłko lub banan) oraz jogurty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski