Zlikwidowany przed blisko dekadą posterunek policji w...

Zlikwidowany przed blisko dekadą posterunek policji w Sułkowicach zostanie reaktywowany

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Mł. insp. Maciej Kubiak, nowykomendant KPP w Myślenicach jest przychylny reaktywacji posterunku w Sułkowicach

Mł. insp. Maciej Kubiak, nowykomendant KPP w Myślenicach jest przychylny reaktywacji posterunku w Sułkowicach ©Fot. Katarzyna Hołuj

Jeszcze w tym roku ma zostać przywrócony posterunek policji w Sułkowicach - taką informację przekazał wczoraj podczas spotkania z przedstawicielami mediów nowy komendant powiatowy policji w Myślenicach.
Mł. insp. Maciej Kubiak, nowykomendant KPP w Myślenicach jest przychylny reaktywacji posterunku w Sułkowicach

Mł. insp. Maciej Kubiak, nowykomendant KPP w Myślenicach jest przychylny reaktywacji posterunku w Sułkowicach ©Fot. Katarzyna Hołuj

Mł. insp. Maciej Kubiak został powołany na to stanowisko pod koniec czerwca. Jak się okazuje, jego wizja jest całkowicie zbieżna z oczekiwaniami samorządu Sułkowic i mieszkańców tej gminy, którzy chcą reaktywacji posterunku.

- Uważam, że w takim mieście jak Sułkowice powinien być posterunek, a nie jedynie Lokal Przyjęć Obywateli - mówi nowy komendant.

Myślenice są siedzibą komendy powiatowej policji, w Dobczycach od lat działa komisariat, natomiast mniejsze Sułkowice miały posterunek. Kiedy w 2009 roku został on zlikwidowany, gmina powołała Straż Miejską, ale teraz nie ma nawet tej. Strażnicy (było ich dwóch) „wykruszyli” się, a straż rozwiązano.

Głosy domagające się przywrócenia posterunku pojawiały się już od czasu jego likwidacji, ale do ubiegłego roku ze strony policji nie było na to zgody. Sygnały, że reaktywacja jest możliwa pojawiły się dopiero wiosną ubiegłego roku. Teraz zaś ma to stać się faktem.

- Myślę, że jeszcze w tym roku uda się reaktywować posterunek, w innej niż uprzednio lokalizacji - mówi mł. insp. Kubiak.

Chodzi o pomieszczenia w budynku obok Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach (byłe gimnazjum). Obok mieści się m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej. Z trzech zaproponowanych przez gminę lokalizacji, ta okazała się najlepsza.

- Aktualnie w KWP w Krakowie trwają prace nad koncepcją użytkową lokalu. Myślę, że w lipcu plany zostaną przekazane na ręce burmistrza Pułki. Po tym dalsze działania będą już po stronie gminy- dodaje komendant.

Burmistrz Piotr Pułka to potwierdza i dodaje, że środki na remont trzeba będzie znaleźć w gminnym budżecie, ale kosztorysu jeszcze nie zna, więc trudno powiedzieć, o jaką kwotę chodzi. Jest pewien, że ten wkład się opłaci, bo obecność policjantów w gminie wpłynie na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. - Cieszę się, że wreszcie zrozumiano, że Sułkowice, jako jedno z trzech miast w powiecie, powinny mieć posterunek - mówi burmistrz.

Na początku wiele wskazywało, że to raczej Pcim ma większe szanse na szybkie powstanie tam posterunku. Gmina zaproponowała na jego siedzibę część budynku leżącego na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego, ale sprzeciwił się temu klub sportowy, który z tego budynku korzysta.

Potem pod rozwagę wzięto inny budynek w centrum wsi. Jednak, jak mówił nam w kwietniu wójt Piotr Hajduk, gmina nie udźwignie kosztów adaptacji (wycenionej na ponad 300 tys. zł).

Na razie więc w sprawie tego posterunku komendant mówi: - W tym roku nie będzie utworzony, powrócimy do tego tematu w przyszłym roku.

ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ma to sens?

olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Przeciętny sens ma takie przywracanie posterunków w małych miejscowościach. Są one tylko miejscami, gdzie policyjne plecaki dostają kierownicze stanowiska, a władza lokalna ma możliwość wpływania...rozwiń całość

Przeciętny sens ma takie przywracanie posterunków w małych miejscowościach. Są one tylko miejscami, gdzie policyjne plecaki dostają kierownicze stanowiska, a władza lokalna ma możliwość wpływania na policję w sytuacjach typu szwagier wójta jechał po pijaku i trzeba to ogarnąć. Poważne sprawy i tak trafiają do jednostek wyższego rzędu. Lepszym rozwiązaniem jest wysyłanie w teren większej liczby policjantów liniowych, którzy mają realny wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Komendant, jego zastępca, ze dwóch naczelników i dwóch kierowników nie pojawią się w rejonie. Pojawi się tam np. 6 policjantów liniowych, ich podwładnych. Ale w statystykach jest 12 policjantów. W ten sposób można wydawać miliony na bezpieczeństwo. Szkoda, że ze znikomym skutkiemzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?